Zprávy

Nová publikace Ústavu designu se zaměřuje na využití AI v navrhování

Studijní materiál prezentuje relevantní informace a příklady a může sloužit jako návod pro studující tvůrčích programů, jak se v expandujícím odvětví zorientovat a jak s nástroji umělé inteligence zodpovědně a efektivně pracovat.
© Jiří Ryszawy

Motivací pro vznik publikace bylo dotazníkové šetření provedené na FA ČVUT. Z výsledků vyplynulo, že téměř 70% studentek a studentů se považuje za nováčky v oblasti AI a polovina využívá umělou inteligenci každý týden. Většina také uvedla, že by uvítala strukturovaný návod na použití generativní AI.

Studující z ateliéru Fišer pracovali v zimním semestru 2023/2024 na zkoumání možností a limitů využití AI v designérské praxi a ve výuce. V rámci ateliérového zadání testovali generativní algoritmy jako ChatGPT, DALL–E nebo Midjourney. Na základě poznatků získaných během semestru studující spolu s prof. Janem Fišerem a Henrietou Nezpěvákovou zpracovali publikaci, která si klade za cíl jednak objasnit, co může implementace umělé inteligence znamenat pro roli designéra a zároveň na reálných příkladech ukázat, jakým způsobem s generativními nástroji pracovat.

Během práce narazili i na témata týkající se etiky – například problematiky zaujatosti algoritmů, autorských práv nebo ekologických dopadů souvisejících s výpočetní náročností AI systémů. Ty konzultovali s filozofem Vladanem Klementem z Ústavu teorie a dějin architektury. Odbornou revizi a recenzní posudek poskytli specialisté z Fakulty informačních technologií, kteří působí na Katedře aplikované matematiky Daniel Vašata a Magda Friedjungová, která je zároveň i garantkou oboru Umělá inteligence.

O publikaci je z řad studentstva zájem. Zvažujeme tištěnou formu knihy, elektronické vydání v anglickém jazyce. Projekt by mohl být pilotním výstupem, na který by bylo možné dále navazovat. S ohledem na rychlý vývoj v oblasti umělé inteligence plánujeme v další fázi vytvořit aktivní úložiště (HUB) pro aktualizaci dat,“ dodávají autoři a autorky.

Druhá část knihy se soustředí na konkrétní experimenty provedené v rámci ateliérové výuky. Studenti a studentky měli za úkol navrhnout produkt nejprve tradiční cestou a následně s využitím AI, přičemž se porovnávaly výhody a nevýhody obou přístupů. Výsledky ukázaly, že AI může být silným nástrojem pro generování vizuálních návrhů, hledání inspirace nebo automatizaci rutinních úkolů. Na druhou stranu se odhalily i její limity, zejména v oblasti funkčního a ergonomického designu, kde lidská kreativita a zkušenost zůstávají nezastupitelné.

Kniha je dostupná online zde.


APLIKACE AI V DESIGNU
Výukový materiál pro navrhování za pomocí algoritmů AI

Autorský tým

Nezpěváková, H. – Vydržel, V. - Zbytková, K. - Dvořáková, M. - Matyáš, V. F. - Petřeková, K. - Procházková, E.; - Voštiarová, L. E. - Petrláková, A.

Odborná revize a recence:

FIT ČVUT, Katedra aplikované matematiky, obor Umělá inteligence: Ing. Magda Friedjungová, Ph.D., Ing. Daniel Vašata, Ph.D.

Odborné konzultace:

Mgr. Vladan Klement, Ph.D.

Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, Ústav designu, 2024.
ISBN 978-80-01-07366-7

Vydalo:

ČVUT v Praze v roce 2024

Projekt vznikl za finanční podpory:

IP 2024 _vnitřní soutěž_1052401E001

Hlavní řešitel: M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D.

Spoluřešitel: prof. akad. arch. Jan Fišer

Ústav designu 15150, FA ČVUT

© Jiří Ryszawy, Dagmar Hujerová

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. ak. soch. Marian Karel