Vyzkoušíte si většinu z toho, čím se architekt nebo urbanista zabývá v praxi - tzn od skici po realizační projekt. Velký výběr volitelných předmětů dává možnost se už během studia připravovat na profesní specializaci.
Je to příležitost rozvinout základy získané bakalářským studiem a najít si svou vlastní parketu a cestu – včetně třeba inspirativního pobytu v zahraničí formou výměnných programů. V rámci dvouletého studia máte navíc možnost zvolit si i některý z pěti specializovaných modulů (prostorové plánování, zahradní a krajinná architektura, památková péče, počítačové navrhování, development). Magisterský stupeň je možné studovat také v angličtině.
Vyzkoušíte si většinu z toho, čím se architekt nebo urbanista zabývá v praxi - tzn od skici po realizační projekt. Velký výběr volitelných předmětů dává možnost se už během studia připravovat na profesní specializaci.
V souladu s Vitruviovým výrokem, že struktura jakékoli stavby musí vykazovat tři základní vlastnosti – firmitas, utilitas, venustas, tj. musí být trvanlivá, užitečná a krásná, bude i vaše studium na fakultě nejspíš těžké a tvrdé. Cílem ale je, aby to nebyl promarněný čas a aby výsledek byl co nejlepší. Nejde jen o zvládnutí technických dovedností – budete mít spoustu prostoru pro uplatnění kreativity a múzičnosti a spoustu možností se rozletět.
Prohloubíte si schopnost myslet jako architekt, což je pro vaši budoucí práci základ. Těžko se to měří a prověřuje, vždyť architektura je spíš pohled na svět než klasická věda a dobrý architekt musí disponovat nejen konkrétními znalostmi, ale i sadou různorodých dovedností. V průběhu magisterského studia budete zpracovávat mnohem náročnější projekty, u nichž všechny tyto načerpané vědomosti zúročíte.
Většina prací zůstane na papíře, ale všechny ne! Nemusíte čekat čekat na to, až budete mít diplom – některé vaše představy se mohou zhmotnit už během studia. Na pár příkladů narazíte v bezprostřední blízkosti budovy fakulty: je to třeba dřevěný průchod k Národní technické knihovně, návrhy lávek pro Krkonošský národní park nebo tzv. AIR House před budovou ČVUT, který funguje jako informační centrum.
Ateliér je předmět, v němž zužitkujete teoretickou výzbroj. Postupně si vyzkoušíte návrhy různých budov, městských prostor, krajiny, předmětů apod. Ateliérů je více než čtyřicet, vedou je uznávané špičky v oboru – a přívlastek „vertikální“ znamená, že studenti v nich mohou pracovat na jednom projektu společně bez ohledu na to, jestli navštěvují druhý, třetí, čtvrtý nebo poslední ročník.
S titulem Ing. arch. mohou absolventi Fakulty architektury ČVUT vykonávat praxi v zemích EU bez jakýchkoli dalších povolení či dokladů. Studium na naší škole rozhodně není ztracený čas, s uplatněním nemají absolventi problém, naopak – a kdo chce, může si vybudovat pracovní kontakty už během let strávených ve škole.
Důraz na ateliérovou výuku umožňuje velmi úzkou spolupráci studentů s pedagogy. Ve zvoleném ateliéru se setkávají dvakrát týdně a při práci na každém zadaném úkolu může adept se svým „guru“ strávit spoustu času probíráním zvoleného přístupu a debatami o nejvhodnějším řešení.
Studenti Fakulty architektury netráví hodiny a hodiny v přednáškových místnostech. Pro ohmatávání reality jsou v souladu s konceptem „learning by doing“ využívány workshopy, exkurze a nejrůznější formy kutění a tvoření, tedy něco, co se nedá nadřít nazpaměť.
Na Fakultě architektury nevyučují pouze akademici, ale především lidé spojení s praxí – uznávaní odborníci, kteří ve svém oboru něco znamenají. Jsou to pochopitelně individuality, takže nečekejte nudné suchary. Spíš se dočkáte toho, že vás vezmou na exkurzi za architektonickými skvosty někam do zahraničí nebo třeba na pivo.
Po splnění všech náležitostí, tedy složení státní zkoušky a obhájení magisterské práce, je samozřejmě možné nastoupit do praxe – ať už do některého z architektonických studií, na volnou nohu nebo do státní správy. Další možností však je pokračovat ve studiu v doktorském stupni, což je mimo jiné předpoklad pro budoucí akademickou dráhu.
Na magisterský stupeň se mohou hlásit uchazeči s ukončeným bakalářským studiem ve stejném nebo příbuzném oboru. Na rozdíl od přijímaček do bakalářského programu se však neskládají talentové zkoušky, ale hodnotí se portfolio školních prací nebo jiných projektů, které uchazeč zpracoval. Absolventi bakalářského studia příslušného programu na FA ČVUT s výbornými výsledky jsou do navazujícího magisterského studia přijati bez přijímacích zkoušek.
Státní závěrečná zkouška se skládá ze dvou státních zkoušek z předmětových okruhů (Architektura a urbanismus, Stavební management) a obhajoby diplomové práce. Obhajobou diplomové práce je zakončeno celé magisterské studium. Studenti specializovaných modulů skládají jednu státní zkoušku navíc; většinou se koná společně s obhajobou diplomové práce.
Jde o architektonický nebo urbanistický projekt, ale může jít i o teoretickou práci. Diplomové práce se odevzdávají v pevně daném termínu stanoveném pro každý semestr.
Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.