Lidé

doc. Ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D.

Architekt, pedagog, teoretik. Původním profesním zaměřením truhlář. Po úvodním profesním školení v dnes již legendárních kancelářích (SIAL Liberec, D.A. studio Martina Rajniše) se vydal vlastní cestou, kdy zrealizoval řadu rekonstrukcí i novostaveb. Velký vliv na něj měl původně jeho pedagog, později profesní kolega docent Oldřich Ševčík, se kterým realizoval řadu publikací, článků i příspěvků na konferencích. Od architektury šedesátých let se postupně dostával k fundované reflexi českého a světového architektonického diskursu posledního půlstoletí. Své teoretické zázemí si mohl v praxi vyzkoušet na zakládání architektonické agendy v rámci "odchodu od uhlí" v Ústeckém kraji při pionýrském rozvíjení krajské architektonické agendy. Byl aktivní na půdě ČKA, v redakcích časopisů (ERA 21, Bulletin ČKA). Dnes vedle využívání vlivu kvalitní architektury, péče o krajinu a veřejný prostor, velmi aktivně přistupuje k tzv. regionálnímu plánování (připrava vysokorychlostní trati na Podřipsku), a hledá odpovědi na probíhající krize (enviromentální, energetická, sociální) se silnou vazbou na své důkladné teoretické školení.

Beneš, O.,Ševčík, O. J.: Architektura 60. let. “Zlatá šedesátá léta“ v české architektuře 20. století. Praha: Grada Publishing 20009
Architektura 60. let. “Zlatá šedesátá léta“ v české architektuře 20. století. Praha: Grada Publishing 2009.
Metody zkoumání a interpretace architektury. Praha, ČVUT 2016.
Vedoucí pracovní skupiny "krajský architekt Ústeckého kraje". Od roku 2017 do roku 2023.
Architekt statutárního města Děčín. Mezi lety 2017 a 2022.
Výstava "Bratři Čapkové dětem". GASK Kutná Hora. Kurátorka Pavla Pečínková, grafika Lenka Jasanská.
Výstava "11.světů" v Galerii hl.m. Prahy na Florenci, 2013. Kurátor Radim Kopáč, grafika Lenka Jasanská.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Ján Stempel