Oslava tvořivosti ovládla život na FA. Rozdány ceny Olověný Dušan
20/3/2025

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo ve čtvrtek 13. března na FA. Soutěž si každoročně klade za cíl nabídnout externí pohled na ateliérovou výuku a přinést reflexi studujícím i vyučujícím. Letošní novinkou byla samostatná kategorie Krajinářská architektura, poprvé naopak nebyla udělována cena pro nejlepší ateliér. Namísto ní ohodnotila externí porota všechny návrhové ateliéry, vznikl tak ucelenější obraz o ateliérové výuce na fakultě. Všechny ateliéry byly hodnoceny na základě kvality zadání, studentských výstupů a výstavy. Jak si jednotlivé ateliéry stojí v konkurenci s ostatními si můžete prohlédnout na webu Olověného Dušana.
Součástí letošního ročníku byl doprovodný program v duchu oslav tvoření a tvořivosti. Na fakultě se objevila skluzavka místo schodiště, skákací hrad, konala se umělecká performance Jana Fabiána, figurální kresba v atriu a další akce. „Věříme, že pokud se člověk seberealizuje v tom svém, má poté více energie a chuti na tvorbu školní. Proto jsme si celý měsíc se studujícími hráli, tvořili a bavili se,“ říká Martin Tabery ze Spolku posluchačů architektury. Podruhé také zaznělo rádio raDuše, které přineslo rozhovory s nominovanými. Záznam vysílání si můžete poslechnout zde.
Nejlepší práce vybírala nezávislá porota ve složení: Architektura – Ján Antal, Jitka Ressová, Petr Mičola, Matěj Čunát a Lenka Milerová; Krajinářská architektura – Eva Wagnerová, Martina Bauerová a Aleš Hnízdil; Design – Václav Mlynář, Hana Hillerová a Ondřej Tobola.
Vítězkou kategorie architektura se stala Alžběta Janevská s projektem Proces, na kterém pracovala v ateliéru Zmek–Krýzl–Novotný. Do rušené ulice V Botanice na pražském Smíchově navrhuje obytný soubor, kterým zastavuje oba břehy ulice a zároveň ji nadstavuje. Návrh zlepšuje dosud zanedbaný veřejný prostor, propojuje park Portheimka a Arbesovo náměstí skrze vnitrobloky a ožijvuje prostor kolem budovy banky.
Barbora Husáková z ateliéru Salzmann s prací Do-pro-vodí získala první místo v kategorii krajinářské architektury. Zabývala se řešením problematiky vodního režimu na strmých lesních svazích kolem historického jádra Karlových Varů a s tím spojenou úpravou vodního režimu. Návrh nabízí soustavu drobných intervencí jako řešení protipovodňové ochrany zástavby a eliminace škod na majetku. Klíčovým prvkem navržených řešení jsou kamenné zídky, které kopírují vrstevnice a podporují tím rovnoměrný rozliv, zmírnění povrchového odtoku a retenci vody.
Zvláštní cenu v této kategorii se porota rozhodla udělit Lence Skácelíkové z ateliéru Sitta za projekt Motolská mýtina. Do prostoru střechy v areálu fakultní nemocnice vnáší prostředí evokující přírodu. Koncept lesa pracuje s vytvořením umělých lesních hájků pomocí tyčí porostlých popínavými rostlinami. Koncept louky do návrhu přináší travnaté kopečky, do kterých si lidé mohou lehnout a pobíhat po nich. Celý prostor představuje pravý opak dlouhých nemocničních chodeb, kde je člověk neustále pod dohledem a chybí mu soukromí.
Pánská řada Ryor od Petra Hubatky z ateliéru Šulc se umístila v kategorii design. Návrh vychází z požadavků na přehlednost, uživatelskou i vizuální jednoduchost a vznik jasné vizuální identity. Nádoby na kosmetiku jsou inspirované principem kanystrů. Jejich vzhled, u něhož byl kladen důraz na vytvoření jasné a rozpoznatelné vizuální identity značky, je postaven na tvarosloví vycházejícím z elementárních tvarů. Řada je doplněna o skleněné flakony, pro něž byly inspirací turbiny a letecké vrtule.
Také v této kategorii byla udělala zvláštní cena, kterou získal Eirik Jokeš z ateliéru Tvarůžek za teploměr Husička. Návrh spojuje špičkovou technologii s designem. Jemné linie a hravý vzhled dodávají teploměru přátelský charakter, díky kterému děti zapomenou na strach.
Přehled všech nominovaných projektů najdete na stránkách soutěže. Fotografie ze slavnostního vyhlášení jsou ke zhlédnutí v galerii Ze života FA, záznam pak na fakultním YouTube kanálu.