Zprávy

Udržitelné, odvážné, inovativní. Urban Design Award ocenila nejlepší urbanistické projekty

Soutěžní přehlídka srovnává urbanistické projekty z univerzit ve střední Evropě. 29. ročníku se zúčastnilo 57 projektů z vysokých škol zemí V4. Vítězný tým z Budapešti porota ocenila za inspirativní příklad toho, jak řešit problémy velkých metropolí s ohledem na budoucí udržitelnost území. Čtyři ceny si odnesly projekty studujících Fakulty architektury ČVUT.

Slavnostní vyhlášení proběhlo 17. března za účasti děkana FA ČVUT Dalibora Hlaváčka, vedoucího Ústavu prostorového plánování Jakuba Vorla a předsedkyně poroty Reginy Loukotové z pražského ARCHIPu. Oceněné práce vybírala mezinárodní porota ve složení: Eva Jeníková, Maciej Pilny, Dorota Kamrowska-Załuska, Zoltán Dorogi, Martin Jerguš, Martina Tunková a Regina Loukotová.

Návrh Laury Brskejske a Lotti Hagauf na oživení nyní zanedbaného nábřeží Dunaje v maďarské metropoli porota ocenila za výtvarně zachycený vztah mezi řekou a městem, důraz na udržitelnost a zachování přírodního charakteru lokality, která nabízí aktivní trávení volného času i prostor k odpočinku. „Změnou funkce starých domů vytváří rozmanitý komunitní prostor, kde se mohou setkávat generace a věnovat se různým každodenním aktivitám, klade důraz na vzájemné vztahy místních komunit,“ dodává porota v hodnocení.

Studující FA ČVUT Tereza Machačová a Roman Totušek z ateliéru Cikán se s projektem Na lajně umístili na druhé příčce. Návrh navrací městu Kolín ztracené nábřeží, zastřešení železničního koridoru dává vzniknout nové městské promenádě. Součástí je doplnění současné městské struktury novou zástavbou. Porotu zaujal inovativní a odvážný přístup projektu i komplexní zpracování: „Ocenili jsme promyšlené doplnění stávající struktury, vytvoření veřejných prostranství a zeleně, které odpovídají potřebám města a mohou přispět ke zlepšení stavu území“.

Hlavním tématem projektu Dotek s krajinou od Michaely Tolopčenkové z ateliéru Salzmann je obnova historických cestních sítí v Černé v Pošumaví. Vznikají nové naučné stezky, které návštěvníky provedou řešeným územím. S návrhem souvisí i úprava vody v krajině, přírodních poměrů a regulace zástavby. Porota ocenila práci na komplexním krajinářském designu ve velkém měřítku. Důkladně provedená analytická část se odráží v krajinářsko-architektonickém řešení. Koncept prostupnosti krajiny je citlivě propojen s obnovou vodního režimu.

Zvláštní ceny poroty si odnesli studující FA ČVUT. Štěpán Macek z ateliéru Šindlerová ji získal za práci Rakovník: Hradební okruh; Samuel Maga a Daniel Marek pak byli oceněni za projekt Další kapitola, na kterém pracovali v ateliéru Vojtík.

Vítězné projekty jsou vystaveny v přízemí FA ČVUT do 4. 4. 2025, poté se objeví i na dalších partnerských univerzitách. Všechny oceněné práce najdete také na stránkách soutěže.

1. cena

Laura Brjeska, Lotti Hugauf – Tangible Danube – FA BME Budapest

2. cena

Tereza Machačová, Roman Totušek – Na lajně – FA ČVUT – ateliér Cikán

3. cena

Michaela Tolopčenková  – Dotek s krajinou – FA ČVUT – ateliér Salzmann

Ceny

Barbora Fabová, Daša Batešková – Nové Nové Mesto – FAD STU Bratislava

Štěpán Macek – Rakovník: Hradební okruh – FA ČVUT – ateliér Šindlerová

Samuel Maga, Daniel Marek – Další kapitola – FA ČVUT – ateliér Vojtík

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.