FA 2050: Výzvy a vize. Proběhlo první kolokvium k inovaci studijních plánů
11/4/2025

Kolokvium se zaměřilo na reflexi dosavadního vývoje, analýzu současného stavu a hledání cest k budoucím změnám a inovacím fakultních studijních plánů. Diskutovala se potřeba zjednodušení struktury studia a revize jeho obsahu s ohledem na proměnu profese i výzvy současnosti. Důležitým bodem byla rovněž podpora interdisciplinárního přístupu jako základu pro komplexní vzdělávání.
Program byl rozdělen do tří tematických bloků, které nabídly prostor pro odborné prezentace i otevřenou diskuzi. Setkání moderoval ombudsman DAMU Petr Polák. V úvodním bloku nazvaném Reflexe a vize shrnul emeritní děkan Ladislav Lábus vývoj výuky architektury a urbanismu na ČVUT, děkan Dalibor Hlaváček uvedl nový koncept kvality výuky, založený na odborném a hodnotovém základě, rozvoji pedagogických kompetencí a evaluaci a neustálé inovaci studijních programů. Zbyněk Tonar z Univerzity Karlovy představil koncept “Learning outcomes”, benefity používání tohoto nástroje pro vyučující a sdílel osobní zkušenosti s implementací výsledků učení na svém domovském pracovišti.
Závěrečný blok Hledání cesty přítomným přinesl inspiraci z praxe zahraničních univerzit, zejména TU Vídeň, TU Mnichov, TU Delft a ETH Curych. Koordinátorka programu Architektura a urbanismus Šárka Malošíková představila aktuální tendence ve vývoji studijních plánů bakalářského a magisterského studia oboru architektura. Dalibor Hlaváček poté představil hlavní principy struktury nového studijního plánu s ohledem na mezinárodní kvalifikační rámec, zmínil potřebu zaměřit výuku na výzvy budoucnosti a mezioborovou spolupráci, vnímat učení jako nekončící proces a posílit internacionalizaci fakulty. V závěru prezentoval harmonogram dalšího postupu a možnosti participace.
Prezentace z kolokvia je možné si prohlédnout na intranetu fakulty v sekci věnované inovaci studijních programů.
Akce podpořila nejen výměnu odborných názorů, ale také navázání nových kontaktů a prohloubení spolupráce mezi vyučujícími z různých ústavů fakulty. Otevřený dialog a sdílení myšlenek budou hlavním cílem i dalšího kolokvia, které se s podtitulem Méně je více uskuteční v pátek 16. května 2025.