Fakulta architektury získala od profesora Lábuse unikátní publikace
16/4/2025

Výzkumný ústav výstavby a architektury (VÚVA), v němž Ladislav Lábus st. pracoval od roku 1954, patřil k nejdůležitějším teoretickým pracovištím v oblasti bytové, občanské a průmyslové výstavby a také urbanismu i územního plánování v Československu. V letech 1954–1994 ústav publikoval několik stovek původních a překladových knih i výzkumných zpráv a vydával přes deset časopisů či bulletinů. Jelikož většina vycházela v malých nákladech „pro úřední potřebu“, jsou dnes publikace VÚVA vesměs obtížně dostupné. Proto tvoří knihy a časopisy darované profesorem Ladislavem Lábusem, a vydávané VÚVA hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století, cenný soubor.
Mezi publikacemi významné místo zaujímají výzkumné zprávy, jejichž autorem je Ladislav Lábus st., který v době centralizace povolání architektů do státních projektových ústavů zanechal projekční dráhy a od roku 1954 se věnoval převážně výzkumu. Na počátku působení ve VÚVA se zabýval otázkami typizace bytových staveb. Následně se od druhé poloviny šedesátých let 20. století podílel na řešení výzkumných úkolů týkajících se modernizací historických čtvrtí. Jeho publikace Zásady pro stanovení výhledového programu údržby, oprav, obnovy a modernizace bytového fondu z roku 1967 představuje jeden z prvních rozborů problému, který se s postupujícím chátráním historické zástavby stával čím dál naléhavějším.
Unikátní přírůstek mezi časopisy tvoří zejména 61 sešitů periodika Sociologie města a bydlení ze sedmdesátých let. Časopis pokrývá pestrou škálu témat od sociální ekologie a teorie urbanismu až po sociologii bydlení. Vedle výsledků empirických výzkumů sociologického oddělení VÚVA obsahuje časopis překlady textů špičkových zahraničních urbanistů (mimo jiné Kevin Lynch, Christopher Alexander), sociologů (zejména Paul-Henry Chombart de Lauwe, Elisabeth Pfeil, Iván Szelényi) či teoretiků kultury a sociálních psychologů (například Abraham Moles). „Pohled na stránky časopisu dokazuje, jak v poválečné Evropě úzce spolupracovali urbanisté a sociologové. Právě mezioborová spolupráce, a také jednotlivá témata na pomezí architektury, urbanismu a sociální politiky, o nichž časopis referuje, tvoří dodnes aktuální výzvy.“ doplňuje Hubert Guzik, který se na Fakultě architektury věnuje dějinám sociologie bydlení.
Dar profesora Lábuse přispěje k lepšímu poznání dějin a teorie architektury v Československu šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Významně také pomůže při mapování a zhodnocení dobové sociologie města a bydlení.
Knihovna teorie a dějin architektury vítá publikace a nepublikované materiály z oblasti architektury, urbanismu, prostorového plánování, krajinářské architektury, designu a příbuzných oborů. Zvlášť žádané jsou materiály týkající se historie výuky architektury na ČVUT v Praze, a také pozůstalosti bývalých zaměstnaných Fakulty architektury. Zvažujete-li dar, prosíme, kontaktujte vedoucho knihovny Jana Caltu.
Vztahy s veřejností Ústavu teorie a dějin architektury má na starosti Miroslav Pavel.