Zprávy

Cena Břetislava Štorma pro Hrabalovu chatu

Vítězkami 15. ročníku soutěže o Cenu Břetislava Štorma jsou Eliška Houdová a Jitka Zemanová s projektem obnovy chaty Bohumila Hrabala. Porota ocenila také projekt na přeměnu skladu chmele v Žatci v kulturní centrum a návrh obnovy areálu zámku Boreč u Lovosic. Čestné uznání získal návrh regenerace usedlosti Petynka.
© Iveta Valentová

Soutěž od roku 2009 podporuje zájem studentek a studentů o obor památkové péče a zvyšuje úroveň jejich připravenosti pro praxi v oblasti péče o kulturní dědictví. Oceňuje nejkvalitnější koncepční studie a projekty studujících z ateliérů Ústavu památkové péče FA ČVUT. Porotě vždy předsedá respektovaná osobnost z oboru architektury a památkové péče, letos architekt Petr Hájek.

Dům se vrátí do podoby, ve které ho využíval Bohumil Hrabal. Bude zároveň dokladem fenoménu chataření v Československu. | © Martin Čtverák, Eliška Houdová, Jitka Zemanová

Vítězný projekt Elišky Houdové a Jitky Zemanové navrhuje citlivou obnovou chaty spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku, nedávno zapsané na seznam kulturních památek. Součástí studie je architektonické, funkční a provozní řešení interiéru, umožňující zpřístupnění chaty veřejnosti. „Ocenili jsme důslednost ve volbě možností vědecké obnovy Hrabalovy chaty. A preciznost zpracování návrhu, který se zabýval studiem dobových materiálů, fotografií, analýzami konstrukcí a dalšími prvky chaty, kterou autorky obnovily ke konkrétnímu datu, kdy ji opustil Bohumil Hrabal,“ uvedl předseda poroty prof. Petr Hájek.

Druhé místo získala Charlotte Brossard za návrh konverze skladu chmele na Kulturní centrum „STAR“ v Žatci. Projekt je součástí obnovy Nerudova náměstí, které tvoří pět budov nabízejících služby místním obyvatelům i turistům. „Autorka citlivě zpracovala návrh s ohledem na původní architekturu, která se vyznačovala krásou utilitární původní rámové dřevěné konstrukce. Ocenili jsme i volbu nové náplně budovy, bylo velmi citlivě zpracováno zapojení původní budovy do nového návrhu uměleckého centra," zdůvodnila porota svůj výběr.

Na třetím místě se umístil projekt Kateřiny Musílkové, která navrhla obnovu areálu zámku Boreč u Lovosic. Zámek je v současnosti v havarijním stavu, stejně jako větší část areálu, která k zámku historicky náležela – zámecký dvůr, zámecká zahrada, soustava dvou rybníků a pozůstatky ohradních zdí. Projekt počítá s obnovou tělesa zámku i těchto prvků. „Návrh ukazuje, že i historická kopie původního stavu je legitimní způsob, jak památku obnovit oproti zažitému způsobu, kdy se památka obnovuje nějakým novotvarem nebo zůstává v torzu nedokončena. Ocenili jsme přístup, kdy se moderní vstup upozadí ve prospěch historické architektury," dodal profesor Hájek.

Čestné uznání získala Jitka Zemanová za návrh regenerace areálu usedlosti Petynka (Praha 6) pro Ambulantní centrum duševního zdraví a rehabilitace. Pracuje s rozsáhlým stavebním programem umístěným v novostavbě, která původní budovy doplňuje o vrstvu moderní architektury. „Historická část a panorama původních budov hraje hlavní roli, kdežto nová dostavba je prostá jakéhokoliv detailů a vytváří ve své podstatě podnož pod historickou architekturou. Ocenili jsme přístup, kdy není akcentovaná moderní stavba ve prospěch té historické," uvedla porota.

Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 22. června v pražské usedlosti Kotlářka. Fotografie z akce si můžete prohlédnout v galerii Ze života FA.

Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.