Obnova zámku Petrkov vyhrála Cenu Břetislava Štorma
21/8/2024
Soutěž pořádá od roku 2009 Ústav památkové péče FA ČVUT, Tomáš Bistřický a ČNK ICOMOS. Cílem je podporovat zájem studujících o obor památkové péče a zvyšovat úroveň jejich připravenosti pro praxi v oblasti péče o kulturní dědictví. Soutěž je zaměřena na oceňování nejkvalitnějších koncepčních studií a projektů studentů, kteří své semestrální, bakalářské a diplomní práce uskutečňují v ateliérech Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Autorem vítězného projektu 16. ročníku je Šimon Kříž, který navrhl památkovou obnovu zámeckého areálu v Petrkově. Zámek je kulturní památkou spravovanou Památníkem národního písemnictví a dochoval se ve výjimečně nedotčené podobě. Existují plány na jeho zpřístupnění veřejnosti jako česko-francouzské centrum. Při obnově a konverzi pro kulturní a muzeální účely Šimon Kříž upravil prostory pro stálé expozice, příležitostné výstavy, koncerty, a případně workshopy či konference. Vzal v úvahu i kulturní hodnotu spojenou se životem významného malíře a básníka Bohuslava Reynka.
„Ocenili jsme zodpovědně zpracovaný stavebně historický průzkum, památkové hodnocení a citlivý návrh obnovy komorního areálu, ve kterém žil a tvořil Reynek a jeho žena Suzanne Renaud. Řešení obnovy vytváří předpoklad uchování dosud mimořádně působivé atmosféry vzácného místa formou Hausmusea. Ocenili jsme také zachování střešního skleníku, který byl součástí Reynkova atelieru," uvedl předseda poroty architekt Miloslav Hanzl.
Druhé místo získala Barbora Katarína Tomášiková za návrh revitalizace Domu Kultúry v Banskej Bystrici. Ta počítá s obnovou celého objektu Domu Kultúry v centru města, který je v současné době uzavřený, nevyužitý a chátrající. „Autorka navrhla profesionální revitalizaci slovenské poválečné moderní architektury z období normalizace, která přináší pozoruhodné podněty jeho zapojení do současného života. Ocenili jsme i citlivý přístup k životnímu prostředí, který upřednostňuje využití existující hmoty budovy, místo náhrady hmotou novou,” říkají porotci.
Na třetím místě se umístila ateliérová práce Jestřábí boudy studentky Josefíny Jandákové. Ta navrhla částečnou obnovu dnes už zaniklé skupiny horských bud pod krkonošským vrcholem Vrbatova návrší v okrese Semily. „Návrh oslovil invenčním, ale přitom velmi citlivým připomenutím pěti horských krkonošských bud z předválečné doby. A citlivě pojatým přístupem k vzácné přírodní lokalitě,” dodal Hanzl. Podstatou návrhu je využití původních torz zasazených v terénu, dvě spodní boudy upomínají na svou existenci obnovením obvodových stěn. Horní dvě boudy skýtají zázemí pro pozorovatelny. Atypická bouda u staré cesty je jako jediná obnovena v celé hmotě a nabízí zázemí pro návštěvnickou infrastrukturu s možností výstavního prostoru.
Čestné uznání obdržel Mario Barra s projektem Speranza – vize pro Jezeří. Ten představuje alternativní možnost obnovy území velkolomu ČSA v severočeské hnědouhelné pánvi pod zámkem Jezeří v okrese Most. „Koncept zahrnuje rozsáhlé krajinářské úpravy, pracuje se střízlivě sníženým rozsahem vodní plochy, jejíž naplnění nebude trvat tisíc let. Uvolněný prostor využívá pro obnovou devíti zaniklých obcí soudobou formou. Kladně hodnoceno je i prezentování odstaveného důlního rypadla jako technického exponátu, včetně jeho úpravy v rámci zpřístupnění,” uvádí porota.
Cenu veřejnosti získal student Kvido Kryštof Klawe za projekt Pátá věž. Ten představuje návrh novostavby bytového domu vyplňující nárožní proluku náchodských ulic Weyrova a Hrašeho v těsné blízkosti Masarykova náměstí. Klawe navrhl střídmý pavlačový bytový dům kombinující pultové a sedlové střechy navazující na městskou zástavbu. „Návrh v historickém kontextu respektuje atmosféru místa. Nárožní objekt, sestavený ze tří hmot, a akcentovaný štítem reaguje na historické prostředí, jehož malebnost posiluje,” dodává Miloslav Hanzl.
Slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 27. června 2024. Na fotografie z předávání ocenění se můžete podívat v galerii Ze života FA.