Zprávy

ATÚ Workshop: výstava studentských projektů

Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT představuje výsledky workshopu, který ve spolupráci s pedagogy Fakulty architektury Václavem Aulickým, Tomášem Eflerem, Petrem Hájkem a Janem Sedlákem uspořádalo v letním semestru 23/24.

Automatické telefonní ústředny (ATÚ), budované v Československu od šedesátých do konce osmdesátých let, dnes představují jednu z nejohroženějších skupin architektonického dědictví. Tyto pozoruhodné stavby vznikly pro analogovou technologii, kterou však zanedlouho po jejich dokončení nahradila technologie digitální, nevyžadující velké prostory ani lidskou obsluhu. Ztratily tak svůj smysl a mizí v rukou nových vlastníků.

Workshop si kladl za cíl nabídnout alternativní projekty záchrany a nového využití dvou takových ohrožených staveb: ATÚ Těšnov (Boris Palička, 1965–1980), zasazené do bloku činžovních domů v centru Prahy, a ATÚ Bílá Hora (Václav Aulický, 1979–1984), představující výrazný solitér uprostřed panelového sídliště na kraji města. Oba úkoly tedy vyžadovaly odlišné přístupy – architektonické, urbanistické i koncepční – při hledání optimálního nového programu i formulování odpovědí na aktuální otázky udržitelnosti v architektuře.

Jedenáct projektů, jež vznikly v rámci workshopu, představuje tato výstava. Reflektují aktuální tvůrčí pohledy nejmladší generace a najdeme zde podrobně zpracované architektonické návrhy, videodokument, koncept mobilní aplikace, návrh vycházkové trasy, dotazník či omalovánky. Formální různorodost projektů tak nabízí spektrum interpretačních rovin, jak lze k „mrtvé typologii“ přistupovat – pragmaticky, konceptuálně i experimentálně. Ostatně s obdobnými záměry byly automatické telefonní ústředny od šedesátých let navrhovány. K výstavě vychází také drobná publikace.

 

24. 9. – 10. 10. 2024
atrium u Iluzivní krychle
vernisáž výstavy 24. 9. od 17 hodin

Koncepce workshopu a výstavy: Irena Lehkoživová, Jan Zikmund, Lukáš Beran, Jan Červinka, Benjamin Fragner, Jakub Potůček
Pedagogická spolupráce: Václav Aulický, Tomáš Efler, Petr Hájek, Jan Sedlák
Projekty: Mária DvorskáEster Maria Dvořáková, Štěpán Lucký a Petra MalinskáMiroslav FaistHelena KřivkováAnna Mičánková a Vendula Remešová (+video), Phuong Anh NguyenováMatouš PluhařNatálie Poláková a Anna Reidlová (+video), Zuzana PurmováBarbora ŠimůnkováProkop Tesař
Tisky do výstavy: Repro Fetterle
Výroba publikace: Formall

 

Workshop, výstava a publikace vznikly jako součást projektu Ministerstva kultury ČR NAKI III Průmyslová architektura druhé poloviny 20. století: Extenze, transformace a identita (DH23P03OVV016) v programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity.

Realizaci výstavy a publikace finančně podpořila Fakulta architektury ČVUT v Praze.

 

Za obsah této stránky zodpovídá: Mgr. Jan Zikmund, Ph.D.