Představujeme porotu Ceny děkana 2024
14/10/2024
Cenu udílí porota za mimořádné semestrální, diplomové a vědecko-výzkumné práce. Cílem je prezentovat excelentní studentské práce a reflektovat kvalitu a směřování výuky na FA. Ocenění se v rámci čtvrtého ročníku Ceny děkana bude udělovat v soutěžních kategoriích: Ateliérový projekt prvního ročníku, Ateliérový projekt v kategorii Architektura, Urbanismus, Krajinářská architektura a Design a Diplomová práce. Kategorie Teoretická semestrální práce a Věda a výzkum letos z důvodu malého počtu nominovaných prací vyhlašovány nebudou.
O vítězných pracích třetího ročníku rozhodovala porota složená z děkana FA ČVUT a šesti externích odborníků.
„V porotě jsme zachovali klíč kontinuity, roli porotců opět přijali krajinářský architekt Michal Marcinov a designér Petr Stanický, kteří byli členy poroty v roce 2023, a nově krajinářka Marie Gelová, architektky Magdalena Rochová a Eva Gabaš Rosenová a architekt Martin Stára. Diskuse byla skvělou reflexí pohledů externích odborníků a odbornic nad projekty, které vznikají na naší fakultě," říká děkan FA Dalibor Hlaváček.
doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
Absolvent Fakulty architektury ČVUT a od února 2022 její děkan. Na FA vede společně s Martinem Čeňkem ateliér a je garantem předmětu Úvod do udržitelného navrhování. Vedl tým studentů ČVUT, který se se solárním domem AIR House úspěšně účastnil mezinárodní univerzitní soutěže Solar Decathlon v Kalifornii. V letech 2015 až 2022 byl členem councilu Evropské asociace pro architektonické vzdělávání (EAAE), která se věnuje zvyšování kvality architektonického vzdělávání v Evropě. Založil architektonickou kancelář dh architekti, k nedávným projektům ateliéru patří stanice a zastávky na železniční trati Praha-Letiště-Kladno nebo bytový dům v Kroftově ulici.
Ing. Marie Gelová
Po studiu zahradní a krajinářské architektury v Lednici na Moravě a stážích v Rakousku, Španělsku a Polsku působila převážně v Praze a Brně. Od roku 2019 spoluvlastní ateliér krajinářské architektury symbio studio. Zabývá se krajinou, včetně městského prostředí, v různých měřítkách a formách. Pracuje s prostorem, zaměřuje se na identitu místa a dlouhodobou udržitelnost prostředí.
Ing. arch. Michal Marcinov
Krajinný architekt, založil v roku 2012 ateliér Laboratórium architektúry krajiny, ve kterém s kolegy zkoumá možnosti ochrany, obnovy a tvorby krajiny ve městech a krajině všeobecně. Ateliér je pravidelně součástí nominovaných a občas i vítězných spoluprací na projektech oceněných Cenou CE ZA AR. Ve Slovenské komoře architektů se angažuje v oblasti legislativy a postavení krajinného architekta ve společnosti. Od roku 2022 vede spolu s Vítem Haladou seminář na VŠVU v Bratislavě.
Ing. arch. Magdalena Rochová
Architektka a absolventka FA ČVUT. Společně s Radkem Jarouškem založili ateliér JRA Jaroušek Rochová Architekti. Navrhují městské i venkovské domy, novostavby i rekonstrukce. Za dům v Malé Lhotě získali v roce 2011 cenu Grand Prix Architektů v kategorii rodinný dům. V roce 2016 se stali absolutním vítězem v soutěži Interiér roku 2015 a vítězem kategorie veřejný interiér. V letech 2018, 2021 a 2022 byli se svými realizacemi nominováni na Českou cenu za architekturu. V roce 2021 a 2022 byli nominováni kurátory ArchDaily.com na cenu ArchDaily Building of the Year. V roce 2022 a 2023 byl ateliér vybrán mezi TOP 100 českých architektonických ateliérů časopisu Architect +.
Ing. arch. Eva Gabaš Rosenová
Absolventka Fakulty architektury ČVUT. V rámci studia absolvovala několik zahraničních stáží a studium architektury v Barceloně, Nizozemsku a Švýcarsku. Po ukončení studia se vrátila do Švýcarska, kde několik let působila jako architektka v ateliéru Gigon Guyer Architekten v Curychu. V roce 2016, po vyhrané soutěži, založila spolu s Michalem Gabašem a Tomášem Beránkem ateliér Apropos Architects. V roce 2021 absolvovala na ZHAW v Curychu vzdělávací program CAS Městského plánování. Mezi nedávné projekty ateliéru patří český pavilón pro EXPO 2025 v Ósace, Městský dům „Za Papírnou“ na Praze 7 a bytový areál ve Wallisellen ve Švýcarsku.
Prof. MgA. Petr Stanický, M.F.A.
Na pražské UMPRUM studoval Sochařství v ateliéru prof. Kurta Gebauera a Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla. Do roku 2005 působil jako asistent prof. Jiřího Beránka v ateliéru Socha II. Během studií absolvoval zahraniční stáže na Rhode Island School of Design v Providence, USA a na Edinburgh College of Art ve Skotsku. Za svoji diplomovou práci obdržel Cenu Josefa Hlávky. V rámci Fulbrightova stipendia nastoupil do magisterského programu na New York Academy of Art. Zde sbíral zkušenosti s prací na sochařských projektech v ateliéru Jeffa Koonse (2007-2008) či Leonida Lermana. Po návratu se podílel na vzniku magisterského programu Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který vede dosud pod názvem Sklo, prostor, objekt.
Ing. arch. Martin Stára
Po absolvování Fakulty architektury ČVUT své dovednosti dále rozvíjel ve strategickém oddělení Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). V roce 2015 spolu s Jánem Antalem založil Studio Perspektiv. Aktivně se podílí na propagaci nových konceptů pro pracovní prostředí. Díky jeho práci našly řešení kancelářských prostor firmy s celkovou plochou přes 200 tisíc m², mezi které patří například Trask, STRV, Ab InBev, Pipedrive nebo Fortuna. Ve studiu vede tým Interior a podílí se i na projektech ve veřejném prostoru – například vítězný návrh Meziprostoru Pražské tržnice a Svazková škola Pode Vsí.