Zprávy

Výsledky mezinárodní spolupráce národní sekce Docomomo

V roce 2024 se česká národní sekce opět zapojila do mezinárodní spolupráce s mateřskou organizací Docomomo, která se věnuje rozpoznávání, ochraně a dokumentaci hodnotné světové architektury 20. století.

Během tematického cyklu BRUTAL Connections se v Hong Kongu představila putovní výstava ICONIC RUINS?, která vznikla v kooperaci Českých center a zemí Visegrádské čtyřky. Projekt podpořený programem Evropské unie Shared Cities se zaměřil na mapování paralelního vývoje poválečné architektury v období socialismu v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Součástí červnové výstavy v Hong Kongu, na které se podílel Ústav teorie a dějin architektury FA ČVUT, se tentokrát staly i modely ikonické poválečné architektury vytvořené speciálně pro tuto příležitost. O specifikách a výjimečnosti české situace pak přímo na místě přednášel historik architektury a předseda české sekce Docomomo Petr Vorlík. Akci organizovala the School of Architecture at the Chinese University of Hong Kong (CUHK), národní sekce Docomomo Hong Kong a konzuláty České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska.

Dalším letošním úspěchem české sekce Docomomo je příspěvek teoretičky architektury Jany Tiché a historičky architektury Petry Boudové v nové publikaci Landscape Architecture and Infrastructure of the Twentieth Century – Selections from the Docomomo Chapters. Kniha, kterou vydává Docomomo International, představuje bohatou paletu přístupů ke krajině, které tvořily nedílnou součást éry moderního hnutí. Celkem 86 příkladů krajinářských projektů v 38 zemích světa prezentuje neobyčejnou šíři záběru od soukromých zahrad přes veřejné parky, památníky a hřbitovy až po rozsáhlé infrastrukturní projekty a vize moderní zemědělské krajiny. Nechybí ani projekty zaměřené na ekologickou a environmentální transformaci. Publikaci lze volně stáhnout na oficiálním webu Docomomo International zde.

Dlouhodobé aktivity mapování a rozpoznávání hodnot poválečné architektury se však české národní sekci Docomomo daří prezentovat i mimo samotnou organizaci. Za velký úspěch lze považovat kapitoly v knize High-Tech Heritage: (Im)permanence of Innovative Architecture, kterou letos vydalo švýcarské nakladatelství Birkhäuser. Historička architektury Klára Ullmannová v ní prezentovala případovou studii The Máj Department Store in Prague as Heritage: The Impermanence of Conservation?, která vychází z jejího doktorského výzkumu. Historik architektury Petr Vorlík v kapitole High-Tech in the Context of Czech Late Socialism? polemizuje nad fenoménem české high-tech a low-tech architektury na našem území. Online publikaci lze zakoupit na stránkách vydavatelství zde.

Vztahy s veřejností Ústavu teorie a dějin architektury má na starosti Miroslav Pavel.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D.