8. ročník konference reVize Typologie, kterou pořádá Ústav nauky o budovách, se bude věnovat bydlení a proběhne v Centru Architektury a Městského Plánování v Praze.
Konference se zaměří na klíčové výzvy, kterým čelí současné bydlení, s důrazem na otázky dostupnosti, udržitelnosti a efektivního plánování. V rámci odborných přednášek a panelových diskusí budou experti a praktici diskutovat o aktuálním stavu bydlení v České republice i ve světě, s ohledem na rostoucí potřebu dostupných a kvalitních bytů pro různé sociální skupiny. Bude se hovořit o výzvách spojených s rostoucími cenami nemovitostí, nedostatkem dostupného bydlení a potřebou nové bytové výstavby v souladu s principy udržitelného rozvoje.
Jakým výzvám čelí současné bydlení v České republice a Evropě?
Jakým způsobem je možné reagovat na rostoucí ceny nemovitostí a nedostatek dostupného bydlení?
Jak mohou moderní přístupy v plánování měst přispět ke vzniku kvalitního a udržitelného bydlení?
Program konference:
9.00 – 9.30 Zahájení / Otázky konference – Petr Hlaváček, Vít Lesák, Michal Kohout, David Tichý
9.30 – 10.45 Blok 1 / Mezinárodní kontext – Sorcha Edwards, Paloma Taltavull, Bob Jordan, Raul Garcia
10.45 – 11.15 Přestávka
11.15 – 12.30 Blok 2 / Bydlení v ČR – David Ešner, Vít Zeman, Filip Foglar
12.30 – 13.30 Přestávka na oběd
13.30 – 14.45 Blok 3 / Vybraná témata – Jan Malý Blažek, David Tichý, Kateřina Novotná, Jana Nádravská, Markéta Káňová
V městském prostředí se setkáváme s bohatě dekorovanými fasádami od počátku šedesátých let 19. století až do počátku 20. století. S příchodem nových stavebních technologií a materiálů se historizující dekor stal běžnou formou reprezentace investora i architektonickou nutností. Vždy však jako výsledek dialogu mezi stavebníkem a stavitelem, který dotvářely orgány stavebního řízení.
Výstava na několika případech detailně představuje, jak funguje komponování fasády moderního nájemního domu s ohledem na stavební předpisy a zároveň představy všech zainteresovaných aktérů. Často šlo totiž o hledání kompromisů, které lemovaly cestu samotnému architektonickému výrazu.
Vernisáž: 24. 4. 2025, 17.00, Galerie na ochozu
Autor koncepce a obsahu výstavy: Josef Holeček
Spolupracující na modelech: Filip Sári, Malvína Burešová, Šimon Crkal
Kurátor: Miroslav Pavel
Výstava je výstupem studentského projektu SGS: Městské fasády - obraz stavebníka či svévole stavitele? (řešitel Josef Holeček, 2024). Organizuje Ústav teorie a dějin architektury.
Spolek posluchačů architektury zve všechny studenty a studentky i vyučující na tradiční kulturní čtvrtky, které se konají v atriu u Jelena jednou za čtrnáct dní.
Tentokrát se můžete těšit na swap oblečení a potisk.
ATÚ: Automatické telefonní ústředny: Společnost, technologie, architektura – křest knihy
Galerie VI PER a Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT vás zvou na představení knihy ATÚ: Automatické telefonní ústředny: Společnost, technologie, architektura.
Kolektivní monografie ATÚ: Automatické telefonní ústředny: Společnost, technologie, architektura přináší přehled technologického, typologického a architektonického vývoje automatických telefonních ústředen v Československu, věnuje se též společenským a politickým souvislostem jejich vzniku a jejich autorům. Tyto expertně navrhované stavby v sobě ukrývaly objemná elektromechanická zařízení a zároveň vyjadřovaly technický pokrok a společenský význam veřejné telekomunikační sítě. Analogové systémy však byly záhy nahrazeny digitálními, nevyžadujícími již velké prostory ani lidskou obsluhu. Jejich budovy tak ztratily svůj smysl, mizí v rukou nových vlastníků a představují tak dnes jednu z nejohroženějších skupin průmyslového dědictví.
Editory publikace jsou Irena Lehkoživová a Jan Zikmund, předmluvou ji otevírá Benjamin Fragner, texty od Lukáše Berana, Petra Freiwilliga, Jakuba Potůčka, Jiřího Suchomela a Barbory Zavadské doplňují rozhovory s Jiřím Eisenreichem a Václavem Aulickým. Studie doprovázejí dobové fotografie a plány ze sbírek českých a slovenských muzeí, galerií, tiskových agentur a osobních archivů, z nichž řada je publikována vůbec poprvé. Současnou situaci mezních okamžiků pozoruhodné architektonické vrstvy pak dokumentuje unikátní fotografická esej Viktora Máchy.
Kniha vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Fakulty architektury ČVUT v Praze jako součást projektu Průmyslová architektura druhé poloviny 20. století: Extenze, transformace a identita (DH23P03OVV016) v programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity NAKI III.
Architekt–samouk, neústupný vizionář technologického pokroku a výstřední vynálezce – to byl Buckminster „Bucky” Fuller, jedna z nejoriginálnějších postav americké architektury 20. století. Podíváme se na milníky jeho tvůrčího života, dozvíme se, co je to Dymaxion a zjistíme, kdo doopravdy stál za slavnou geodetickou kupolí.
Studující prezenčního studia Fakulty architektury ČVUT jsou na přednášky U3V rovněž zváni a mohou přednášky navštěvovat volně.
Památky 2025: Pavel Kalina – Naši lidé na Nilu: František Schmoranz a Max Herz Paša
Prof. PhDr. Pavel Kalina, Ph.D. představí téma počátků a současnosti památkové péče v Egyptě. Ve druhé polovině 19. století se rozvíjel nejen zájem o egyptskou kulturu doby faraonů, ale stále více také zájem o mladší památky z křesťanské a islámské éry. Významně k tomu přispěli architekti ze střední Evropy. Jejich odkaz je živý i v současnosti, kdy nároky moderní společnosti vystavují historickou architekturu stále většímu tlaku.
Prof. PhDr. Pavel Kalina, Ph.D. je historik umění a architektury a dlouholetý pedagog Ústavu teorie a dějin architektury na Fakultě architektury ČVUT. Sám jako své zaměření uvádí architekturu raného novověku, ikonologii a význam investora v dějinách architektury, jeho odborný záběr je nicméně velmi široký, jak ostatně dokládá i jeho rozsáhlá publikační a přednášková činnost. Z vydaných knih jmenujme alespoň tu poslední Hluboké město. Moderní metropole jako Druhý Řím, která se věnuje nevyčerpatelnému bohatství znaků, jež činí město městem. Mimo to se prof. Kalina ze své odborné pozice aktivně vyjadřuje k aktuálním kauzám, dotýkajícím se umění a architektury.