Ateliéry

Ateliér Rothbauer

A

Nový Knín

LS 2021

Zadání

Nový Knín je město na Příbramsku, asi 10 km od Dobříše. Jako dvorec je připomínán již roku 1186, kdy zde pobýval a jednal kníže Bedřich. Je to místo sepsání zemského míru, díky němuž byla do svazku zemí Koruny české definitivně začleněna Morava. Sídlo se jako město konstituovalo ve 14. století, jako město královské se všemi privilegii pak za Jiříka Z Poděbrad. Je památkovou zónou na morfologicky výrazně tvarované ostrožně obtékané říčkou Kocábou. Městská privilegia Knín získal především díky nerostnému bohatství v okolí - zlatu. Žije zde přibližně 2 100 obyvatel. Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Jádro původního Nového Knína leží na  pravém břehu řeky, na levém břehu pak leží jádro v minulosti samostatné vsi Starý Knín, která po roce 1960 s Novým Knínem administrativně splynula. Za minulého režimu město víceméně stagnovalo, což bylo příčinou toho, proč mu při územní reorganizaci v roce 1960 nebyl obnoven městský statut. Toho se Nový Knín dočkal až 20. července 1996.

Nejvýraznějšími stavebními zásahy od této doby bylo dokončení přístavby základní školy v roce 1999 a následně rekonstrukce mateřské školy ve Starém Kníně.

Zadání

V principu se budeme snažit a zahuštění centra města. Město se potýkalo s množstvím demolic, tyto mezery se pokusíme zaplnit tak, aby neutrpěl duch místa. Pokusíme se vytvořit cestu okolo Kocáby od Masnerovy ulice směrem SV až k hranici města, kde by mohlo být koupaliště

01/ REVITALIZACE NÁMĚSTÍ JIŘÍHO Z PODĚBRAD

Stávající podoba náměstí je daná nekoncepčními postupnými úpravami upřednostňujícími automobilovou dopravu. Revitalizace by měla navrátit prostoru jeho reprezentativní funkci s jasně vymezenou automobilovou dopravou včetně stání příměstských autobusů. Náměstí je charakteristické výrazným terénním rozdílem, se kterým se bude muset zpracovatel návrhu vypořádat.

02/ NOVÝ SPOLKOVÝ DŮM

Nový spolkový dům bude umístěn v nárožní proluce v návaznostech na revitalizaci náměstí a sousední objekt, na který původní zástavba navazovala. Dům bude obsahovat multifunkční sál bez elevace pro cca 150 osob s malým prostorem kavárny a několika menšími prostory sloužícími pro zájmové skupiny místních spolků. Vedle hlavní funkce společenského sálu bude v objektu umístěna městská knihovna.

03/ DOPLNĚNÍ LINIOVÉ ZÁSTAVBY V HISTORICKÉ STOPĚ PŮVODNÍ ZÁSTAVBY

Doplnění Liniové zástavby řadových rodinných domů pro více generací s případným umístěním obchodů a služeb v prostoru parteru či dvora.

04/ REVITALIZACE BÝVALÉHO PRŮMYSLOVÉHO AREÁLU U ŘEKY KOCÁBY

Revitalizace areálu průmyslových staveb má potenciál vytvořit příjemné prostupné městské prostředí s výhledem na věž kostela sv. Mikuláše. Na základě analýz budou zachované stavby doplněny novou strukturou, která by se bude obracet k historickému centru. Součástí zadání je vytvoření nové pěší cesty podél řeky, která nahradí pěší pohyb v ulici Masnerova 

05/ REVITALIZACE OKOLÍ HLAVNÍHO NÁMĚSTÍ V HRANCI PAMÁTKOVÉ ZÓNY S DOPLNĚNÍM NOVÉ ZÁSTAVBY

Hledání potenciálu nové výstavby a stavebních zásahů v historickém centru města ve vazbě na břehy řeky Kocáby mezi hornickými domky a školou - dotvoření protiváhy domkům v ulici Na Potůčku - vizuální odclonění ne příliš povedené dostavby základní školy z 90. let. - bydlení/školka/drobná výroba/služby

06/ MĚSTSKÉ BYTOVÉ DOMY

Nová zástavba malometrážních bytů kategorií 1+kk až 3+kk s možností využití jako domovu důchodců.

07/ NÁVRH NOVÉ HASIČSKÉ ZBROJNICE SE SLUŽEBNOU MĚSTSKÉ POLICIE

08/ ADAPTACE SÝPKY PRO KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ ÚČELY S VÝSTAVNÍM PROSTOREM A MALÝM GASTRO PROVOZEM

Adaptace barokní sýpky, jež je kulturní památkou pro konání kulturních akcí (svatby, koncerty). Úpravy by měli ctít vnější podobu sýpky - bývalé tvrze i hodnotné vnitřní konstrukce kleneb včetně revitalizace veřejného prostranství hospodářského dvorce - křížovnického špitálu 

09/ PŘÍSTAVBA MATEŘSKÉ ŠKOLKY

V současné době je kapacita stávající mateřské školy víceméně vyčerpána. Přístavba v areálu mateřské školy bude řešit navýšení těchto kapacit buď jako objekt zcela samostatný či jako stavba s původní školou propojená.

10/ NÁVRH PŘÍRODNÍHO KOUPALIŠTĚ NA VOZNICKÉM POTOKU

Zadání přírodního koupaliště u hráze Voznického rybníka nabídne místním obyvatelům atraktant, který v současném městě chybí. Návrh bych měl svým řešením zajistit odclonění přilehlé komunikace.

11/ REKONSTRUKCE HŘBITOVNÍ KAPLE S REVITALIZACÍ AREÁLU HŘBITOVA

12/ ROZHLEDNA NA CHVOJNÉ (481 M)

Za obsah této stránky zodpovídá: RNDr. Jiří Šrubař, Ph.D.