Publikace

Learning by doing aneb Když ruka myslí

prof. Ing. arch. Hana Seho

Projekt LBD chce nastavit alternativní cestu pro výuku navrhování na FA, „od začátku do konce“, nápad – projekt – materializace - realizace - užívání. Cílem je naučit studenty promýšlet návrh a jeho důsledky, naučit je zodpovědnosti za učiněná rozhodnutí, optimalizovat navržená řešení z hlediska užitného, estetického, ekonomického, udržitelného ve smyslu potenciálu místa určení a pracovat v týmu. Limity v našem prvním projektu určovaly jeho postup. Byly jimi zejména těžká zařaditelnost do systému výuky, nízký rozpočet, krátký čas na celý proces a jistá nezkušenost v organizaci a řízení projektu souběžně v 5 ateliérech. Z těchto důvodu bylo nutné některá rozhodnutí učinit předem. Byl to rozsah zadání – interiérové schody na danou výšku, předepsaný materiál – CLT desky, způsob prezentace a výstavy – přepravní kontejner. Projekt LBD byl úspěšný. Cíle v rámci limitů byly naplněny. Při pokračování podobných projektů je potřeba více je začlenit do systému vzdělávání na FA, optimalizovat počet studentů ve skupině vzhledem k náročnosti zadání, najít systémovější financování a reálného uživatele.