Publikace

Figurální kresba v souvislostech s tvorbou designu

MgA. Zorka Krejčí, MgA. Lenka Stejskalová Skoumalová, DiS., MgA. Tereza Melenová

Tato publikace shrnuje problematiku figurální kresby ze specifického úhlu pohledu: s přihlédnutím k potřebám vysokoškolských studentů oboru Design. Jejím cílem je povzbudit je k chuti do kresby, odvaze do ní proniknout a nové poznatky uplatnit v tvorbě designu v nejširším slova smyslu. Text vychází z reálné zkušenosti a má sloužit i jako přehledná skripta. Srozumitelně vysvětluje metody práce s proporcemi, hmotami a objemy, zobrazování tvarů v perspektivě i význam kompozice. Na příkladu figury definuje vztahy v prostoru jako univerzální principy vizuální tvorby. Součástí každé kapitoly jsou konkrétní rady a upozornění na nejčastější chyby a omyly, jichž se začínající kreslíři často dopouštějí, obvyklá úskalí, na která při svém hledání narazí. Knížka konfrontuje studenty s figurou jako zdrojem inspirace ve výtvarném uvažování obecně. Primárně je určena pro výuku povinných předmětů oboru Design na Fakultě architektury ČVUT, stejně dobře ji však lze využít v širším kontextu vzdělávání i pro potřeby dalších zájemců o kresbu figury. Tento dokument nabízí informačně bohatý původní materiál o kresbě lidského těla v kontextu s tvorbou designu. Doplňuje ho i úvodní teoretická část, a to jak z pohledu pedagoga a aktivního výtvarníka, tak nezávislého historika umění. Výjimečná je obrazová příloha, kterou z největší části tvoří kresby studentů naší fakulty. Vznikly na její půdě za posledních sedm let a dosud nikdy nebyly publikovány.