Publikace

Udržitelná udržitelnost ve škole architektury

doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.

K udržitelné architektuře: Vystavěné prostředí se výrazně podílí na současném stavu životního prostředí, včetně vyčerpávání zdrojů, znečištění a produkce odpadu. Budovy spotřebovávají ve vyspělém světě zhruba 40 % veškeré energie, produkují okolo 40 % odpadu a jsou výrazným zdrojem emisí CO2. Již v 60. letech minulého století napsal Richard Buckminster Fuller, že „země je mechanický objekt stejně jako automobil, musíme proto doplňovat olej, pohonné hmoty, vodu do chladiče a starat se o něj jako o celek“. Pro snížení dopadů lidské činnosti na životní prostředí je proto nutná mimo jiné změna přístupu k navrhování staveb. Otázkou je, jak by měla škola architektury na tuto změnu budoucí architekty připravit.