Studentky a studenti z pěti škol architektury v České republice a Nizozemsku pracovali pod vedením Winyho Maase. Společně formulovali představy o budoucnosti České republiky a nyní své projekty představují veřejnosti.
24/5/2023
Akce je vyvrcholením společného semestrálního projektu, kterého se účastnilo více než 130 studujících z FA ČVUT, ARCHIP, TU Delft, TU Liberec a VUT Brno. Zamýšleli se nad budoucností Česka a nyní přicházejí se stovkami nápadů pro zalesnění, národní parky, průmyslovou výrobu, dopravní infrastrukturu, bydlení, demografii, hustotu obyvatel, ekologii, sociologii nebo ekonomiku. „Winy Maas působí tento akademický rok na naší fakultě jako hostující profesor. Věřím, že je inspirací a obohacením pro naše studující i odbornou komunitu. Výsledkem práce studentů a studentek pod jeho vedením byla v zimním semestru 3D instalace Biotopia. V letním semestru se ateliér zaměřil na analýzu aktuálních témat České republiky a její potenciál,“ říká Dalibor Hlaváček, děkan FA ČVUT.
Projekt CZ2: Vize pro Českou republiku budou prezentovat na velkoformátovém modelu v atriu Fakulty architektury ČVUT, doplní ho mapy, analýzy, rozhovory s odborníky a film dokumentující celý proces. „Ponořili jsme se hlouběji do zdraví české populace a hledali způsoby, jak může design přispět k jeho zlepšení. Rozhodli jsme se začlenit pohyb do každodenního života společnosti a přicházíme se souborem opatření na podporu cyklistiky jako plnohodnotné náhrady automobilové dopravy,” říká studentka Lucie Bielaková. Na problematiku životního prostředí se soustředil Mikuláš Ott: “Překvapila mě data o velkém znečištění českých řek, které navrhuji řešit pomocí jezů a kořenových čističek.“ Zaměřil se také na migraci zvířat a navrhnul koridory spojené se zoo.
Profesor na TU Delft Winy Maas spojuje praxi s výzkumem. Je zakladatelem think-tanku The Why Factory, který zkoumá možnosti rozvoje měst budoucnosti, a ateliéru MVRDV, oceňovaného za inovativní přístup k architektuře budov, měst i krajiny. V Česku se architektonická kancelář MVRDV loni zúčastnila soutěže na budovu Moravského židovského muzea Mehrin v Brně a soutěží i v právě probíhající soutěži na dostavbu Vítězného náměstí v Praze.
Vernisáž výstavy proběhne 31. května 2023.
Program:
15.00 Prohlídka modelu, rozhovory s hosty, veřejná debata
18.00 Recepce
Výstavu je možné navštívit až do 26. června denně od 9 do 19 hodin, vstup volný.
Za obsah této stránky zodpovídá: Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.