Zprávy

Přihlaste se na design-build workshop na návrh zásobníků hygienických pomůcek pro menstruující!

Cílem design-build workshopu je přijít s kreativním a funkčním řešením zásobníku na hygienické pomůcky pro menstruující, který bude následně osazen na všechny toalety v budově, a o jehož doplňování se bude starat FA. Ovlivněte design tohoto zařízení!

V zahraničí je na mnohých školních a dalších veřejných budovách standardem dostupnost hygienických vložek a tamponů na toaletách. Nejenže se tím zvyšuje komfort menstruujících, ale také je možné takovým vybavením předcházet tzv. menstruační chudobě, tedy situaci, kdy si některé ženy pro svůj nízký příjem nemohou dovolit adekvátní menstruační pomůcky. Menstruační chudobou je v Česku podle Člověka v tísni ohroženo až 38 tisíc dívek ve věku 12 až 18 let. Ve Velké Británii, Francii, Německu, Nizozemsku, Novém Zélandu nebo v USA školy poskytují hygienické pomůcky zdarma, v Česku je příkladů dobré praxe jen několik – na druhých stupních ZŠ v Ostravě nebo na ZČÚ v Plzni. Zatímco hygienické pomůcky jsou na Slovensku v 9,5% daňové sazbě, v Polsku 8%, Německu 7% a třeba v Irsku dokonce v nulové, v Česku se přesunuly do sazby 21%.

V Nové budově Dejvice, kterou sdílí FA a FIT, už několik let funguje na dámských toaletách v přízemí školy guerillová krabička s vložkami a tampony, kterou průběžně doplňuje Klára Brůhová. Takové řešení je nicméně nesystémové, přestože díky němu víme, jak velká poptávka po hygienických pomůckách v současnosti je.

Workshop je určen pro studenty bakalářského i magisterského oboru Design. Pro přihlášení prosím do 30. 9. vyplňte tento dotazník (kapacita je omezena na 20 účastníků a účastnic). Aktivní účast na workshopu a vypracování návrhu je ohodnoceno 2 kredity. O vítězném návrhu bude rozhodovat pětičlenná porota.

Členství v porotě přislíbily:

  • MgA. Kateřina Rydlová – designérka a autorka menstruačního Body Moody.
  • BcA. Emma Folprechtová DiS. – grafická designérka a autorka knihy Linda má Emmu „o holčičích věcech“.
  • prof. Ing. arch. Irena Šestáková – architektka a proděkanka pro rozvoj a výstavbu zodpovědná mimo jiné za umístění přebalovacích pultů na dostupné toalety FA.
  • Bc. Lucie Lu Gregorová – odbornice na problematiku menstruační chudoby z neziskové organizace Sola pomáhá.

Harmonogram workshopu:

  • 1. prezentace 30. září od 18:00 v Akváriu (místnosti 152 a 153) – úvodní seznámení s problematikou menstruační chudoby a zadáním workshopu.
  • 2. prezentace 4. listopadu od 18:00 v Akváriu (místnosti 152 a 153) – prezentace elektronických návrhů, jejichž odevzdání v požadovaném formátu bude podmínkou udělení dvou kreditů.
  • 3. prezentace: 2. prosince od 18:00 ve foyer NBD – veřejné představení prototypů a vyhlášení vítězného návrhu.

Koordinátorem design-build workshopu je Bc. Tomáš Vojtíšek (vojtito2@fa.cvut.cz). Garantem workshopu je pak prof. Akad. arch. Jan Fišer a od počátku se na jeho vzniku podílí M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D., Ing. arch. Mgr. et Mgr. Klára Brůhová, Ph.D. a Mgr. Dita Jahodová.  Workshop je finančně podpořený z Akademické grantové soutěže FA ČVUT.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. ak. soch. Marian Karel