Lidé

Ing. arch. Daria Balejová Bártová

Odborný asistent, vedoucí ateliéru ZAN

Autoři
Balejová Bártová, D. ed. - Mrázová, M. ed. - Křivanová, Z. ed. - Soroka, K. ed. - Řepková, E. ed. - Scsevliková, V. ed., - Shevchuk, R. ed.
Publikováno v
Praha: CTU. Czech Technical University Publishing House, 2023. ISBN 978-80-01-07145-8.
Kniha - sborník kapitol
Anotace
Volné pokračování ke knize Drobné perly české architektury od Jiřího T. Kotalíka, Davida Vávry a Yvonny Fričové. Výběr staveb, texty, básně i fotografie připravili studenti a pedagogové ateliéru ZAN Balejová-Mrázová v rámci cvičení pozorovat své okolí okem architekta a zároveň objevitele. Přáním autorů prvotní sbírky bylo, aby se kniha stala pro čtenáře inspirací k hledání dalších perel ve svém okolí a aby z nich sestavili vlastní zdobnou šňůru. My jsme tuto hozenou rukavici zvedli a na mistrovský veletucet jsme navázali studentskou kopou. Studenti se vydali hledat v místech jim důvěrně známých kapličky, schody, trafostanice, brány, altány… Diskuse o možných kandidátech na Perlu byly dlouhé. Jak poznat hodnotu? V čem spočívá? V architektonické formě, v detailu, materiálu, v konstrukci? V souvislostech? V příběhu? V osobnosti architekta a kontextu celého jeho díla? Každý z ateliéru přispěl alespoň třemi perlami. Každou z šedesáti staveb představujeme autorskou fotografií, popisem, osobním setkání a v neposlední řadě básní – ke sdělení nesdělitelného. Kniha je výletem po domovinách našich prváků, záznamem jejich osobního setkání s architekturou. Tak jako náš vzor je tato kniha poznáním: obdivu hodné stavby a úžasná místa jsou všude. Učíme se je vidět. Přidejte se k nám.
Autoři
Balejová Bártová, D.
Publikováno v
2023. Associate Professor Thesis. CTU FA. Department of Architectural Design I.
Docentská habilitační práce
Anotace
Tématem této habilitační práce je komentovaný soubor aktivit městské architektky v malém středočeském městě - Řevnicích. Zahrnuje veřejné i soukromé projekty a stavby na území města a popisuje roli, kterou v daném procesu městská architektka měla. Jde o činnosti konzultační, organizační, publikační, projektové řízení, logistiku, ověřovací studie, pedagogickou a osvětovou činnost. Pojednání představuje též početné autorské návrhy drobných úprav veřejného prostoru a městského mobiliáře, které v Řevnicích mezi roky 2016 - 2023 realizovala. Spolupráce architektky se samosprávou města Řevnic je zasazena do kontextu profese městského architekta v ČR. Zmíněny jsou též přesahy do autorčiny výuky studentů architektury. Práce předkládá také autorčina ideová východiska, inspirace a reflexi pozice městského architekta jakožto veřejné služby.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Ján Stempel