Lidé

Ing. arch. Petr Buryška

Autoři
Buryška, P.
Publikováno v
Bulletin České komory architektů. 2022, ISSN 1804-2066.
Rok
2022
Podkategorie
Článek
Související lidé
Anotace
Komunálně-politický cyklus se brzy uzavře volbami a někteří čtenáři přemýšlejí o krocích směrovaných za tento horizont – jak oslovit voliče nebo jestli do politiky vstoupit. Předchozí volební období představovala velký posun v oblasti spolupráce samospráv s architekty a tento článek shrnuje aktuální poznatky. U znalého čtenáře případně může rozvinout pohled na téma, smyslem ale je stručné sdělení těm, kteří se v problematice teprve začínají orientovat.
Autoři
Buryška, P. - Plos, J.
Publikováno v
[Research Report] 2021.
Rok
2021
Podkategorie
Výzkumná zpráva
Anotace
Pro zvyšování standardu stavební kultury je klíčová účast architektů při implementaci obecně uznávaných principů včetně konkrétních opatření (např. architektonická soutěž). Architekt může jednat v různých rolích/pozicích, což se v současnosti projevuje zejména fenoménem městských architektů. Je dobře, že se zvyšuje počet místních politických reprezentací pečujících o kvalitní vystavěné prostředí, obce ovšem často mají nereálné požadavky na kvalifikaci architektů majících zájem pracovat ve veřejné správě. Smyslem tohoto projektu je důkladné zmapování současné situace ohledně počtu architektů a jejich kvalifikace v České republice a toho poměření s potřebou institucionální kapacity v rámci veřejné správy.
Autoři
Jehlík, J. - Drdácký, T. - Plos, J. - Loits, A. - Zdráhalová, J. - Rýpar, V. - Buryška, P. - Sedlák, J. - Cikán, M., - Kohout, M.
Publikováno v
[Specialized Map with Expert Content] 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Specializovaná mapa s odborným obsahem (do RIV)
Anotace
Práce se skládá ze tří oddílů. Prvním oddílem je Textová část, kde jsou popsány všechny použité přístupy a metody vztažené ke skladbě mapových výstupů. Druhým oddílem je Apendix textové části nazvaný „Analýza půdorysné osnovy“, kde je podrobně popsána Metoda identifikace středověkého vymezení města. Třetím oddílem jsou vlastní specializované mapy s odborným obsahem, soubory členěné po jednotlivých zkoumaných městech. Výsledné mapy s odborným obsahem pro analyzovaná města jsou tvořeny vždy souborem několika listů. U šesti vybraných měst mapa s odborným obsahem zahrnuje také vizualizaci jedinečných prostorových, funkčních a dalších atributů památkových hodnot a analýzy jejich vzájemných vazeb a dopadů jejich proměn na výslednou autenticitu historického města. Mapy jsou spolu s doprovodným textem vydány v digitální formě ve formátu PDF (texty), GIS (mapy), DWG (mapy) a PNG (mapové listy).
Autoři
Grasse, L. - Gogolák, I. - Buryška, P. - Trněná, M. - Žerava, S. - Šušlíková, L. - Valehrach, J. - Šerý, O. - Leplt, J., - Strnadová, H.
Publikováno v
[Result Reflected in the Agreed Strategy and Policy Documents] 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Výsl. prom. do schvál. strateg. a koncep. dokum.
Související lidé
Anotace
Šlapanice jsou svébytnou součástí aglomeračního okruhu Brna. Spojení městského prostředí a blízkosti krajiny Říčky vytváří jedinečné kvality bydlení a života. Pro uchování těchto hodnot je nutno myslet na to, co se dá zlepšit, a na to, co by se nemělo zkazit. Tento koncepční materiál slouží k určení možných zájmů, jejich koordinaci a stanovení jejich priority. Příprava principů rozvoje města je prvním krokem k celkovému pohledu na území města Šlapanice a začátkem dlouhodobé diskuze nad jeho podobou. Studie je členěna na Ideu a Koncepci. Idea popisuje základní východiska řešení a jejich rámec a je dlouhodobě platná. Koncepce přináší konkrétní podněty a řešení. Témata k řešení jsou stanovena pro řešení touto studií i v dalších navazujících rozvojových materiálech. Dělí je na části Struktura, Infrastruktura a Nástroje. Principy rozvoje města jsou východiskem pro zpracování podrobnějších generelů jednotlivých částí města a krajiny. Závěr je věnován doporučením pro další etapy projektu, případně koordinaci s jinými rozvojovými dokumenty. Studie je vytvářena jako otevřený koncepční materiál pro vstup do diskuze. Je předpokládáno jeho kontinuální doplňování a transformace, včetně doplňování v dalších stupních projektu. Studie by tak měla být platformou pro diskuzi zájmů města, vlastníků nemovitostí, uživatelů a investorů v území pro co největší synergii. Řešeným územím je správní území města Šlapanice, složené z katastrálních území Šlapanice u Brna a Bedřichovice. Studie je vztažena na řešené území, ale velký důraz klade na návaznosti v území okolních městských částí Brna a obcí. Forma studie je analyticko-návrhová. Vybraná řešení jsou dle autorského kolektivu vhodným řešením jednotlivých problémů v území. Vzhledem k otevřenosti studie nemá dokument stanovený čas naplnění a je složen z krátkodobých až dlouhodobých cílů, s vědomím nutnosti jejich průběžné aktualizace.
Autoři
Jehlík, J. - Plos, J. - Drdácký, T. - Zdráhalová, J. - Rýpar, V. - Buryška, P. - Sedlák, J. - Cikán, M. - Kohout, M., - Loits, A.
Publikováno v
Praha: CTU. Faculty of Architecture, 2020. ISBN 978-80-01-06746-8.
Rok
2020
Podkategorie
Kniha
Anotace
Katalog sumarizuje výsledky výzkumného projektu NAKI II „Původ a atributy památkových hodnot historických měst České republiky“ zpracovávaného v letech 2016-2020. Prezentuje metodiku identifikace komplementárních atributů, kritických pro udržitelnost hodnot památkových měst, pro jejich autenticitu a návrh inovativních nástrojů jejich ochrany v procesech územního plánování a památkové péče. Je založena na komplexním hodnocení měst a na inovativních metodách, které využívají počítačově podporované zobrazovací techniky odpovídající mezinárodním standardům řízení měst. Konkrétním cílem bylo formulovat a vymezit obecné standardní podklady a nástroje pro posouzení rozvoje měst v rámci výkonů aktérů územního a stavebního rozvoje v rámci památkové péče, resp. pro posouzení míry památkové hodnoty specifikovaných urbánních/urbanistických jevů a atributů. Jinak řečeno, jde o specifikaci urbánních jevů a atributů s památkovým potenciálem. Základní informační základnou je standardizované mapování, pro něž jsou vybrána, zpracována a upravena příslušná grafická díla umožňující vzájemnou kompatibilitu a komparabilitu. Ta jsou doplněna informacemi z dobových textových, obrazových dokumentů a terénními průzkumy. V rámci výzkumného projektu bylo zpracováno 26 českých a moravských historických měst s památkovými rezervacemi.
Autoři
Buryška, P.
Publikováno v
ERA 21. 2020, 3/2020 ISSN 1801-089X.
Rok
2020
Podkategorie
Článek
Související lidé
Anotace
Mohlo by se zdát, že budoucí architekt bude dělat všechno možné kromě stavění domů, ale opak je pravdou. Krásný dům na konkrétním místě jako finální produkt architektova snažení přetrvá. Co se ale mění – a zřejmě bude měnit ještě dynamičtěji –, jsou procesy vzniku domu a jejich mnohovrstevnatost poskytující obrovský potenciál pro kreativitu. Architekt tak nemusí být pouze designérem konkrétního produktu s ultimátní mocí nad finálním detailem, ale v některých případech více zprostředkovatelem řešení skrze umožnění jeho vzniku, přičemž obě možnosti se vzájemně nevylučují.
Autoři
Buryška, P.
Publikováno v
Bulletin České komory architektů. 2019, 48-49. ISSN 1804-2066.
Rok
2019
Podkategorie
Článek
Související lidé
Anotace
Jedním z opatření PASK je vyhodnocení a posílení hlavních, městských a oblastních architektů (opatření 3. 3. 1). ČKA v této oblasti realizovala mnoho aktivit – přednášky, konference, doporučení pro státní správu a samosprávu, vydala manuál Městský ar‑ chitekt atd. Problematikou se zabývá také FA ČVUT, níže konkrétně péčí o sídla v maloměstském a venkovském kontextu.
Autoři
Buryška, P. - Mareš, J. - Podroužek, M. - Řezníček, J., - Běťák, P.
Publikováno v
[Result Reflected in the Agreed Strategy and Policy Documents] 2016.
Rok
2016
Podkategorie
Výsl. prom. do schvál. strateg. a koncep. dokum.
Související lidé
Anotace
Výběr pro Šlapanice zásadních prvků veřejného prostranství, specifikace typizovaných řešení a jejich udržitelnost, zmapování veřejných prostranství, zhodnocení stavu významných míst a doporučení přístupu k nim a nastavení vztahů, úloh a kompetencí - rolí aktérů procesu tvorby veřejných prostranství.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Jan Jehlík