Lidé

M.A. Martin Kloda

Kloda, M. - Červinková, E.
Publikováno v
Stavba. 2019, 26(1), 28-30. ISSN 1210-9568.
Anotace
Většina evropských zemí, regionů a měst důsledně naplňuje své politiky zvyšování stavební kultury a architektonické kvality vystavěného prostředí (shrnuté v zahraničí pod pojem Baukultur). Praha se po pádu tzv. železné opony ocitla v konkurenčním dynamickém prostředí otevřené Evropy. S městy soutěžíme zejména v kategoriích, týkajících se široké dostupnosti bydlení, přívětivého podnikatelského prostředí, nabídky pracovních příležitostí, dostatečné vybavenosti a inovované infrastruktury. Udržet kontakt s Evropou znamená udržet a zvyšovat kvalitu života. Spoléhat se pouze na dědictví infrastrukturních je krátkozraké.
Publikováno v
ERA21. 2019, 19(02 2019), 9. ISSN 1801-089X.
Anotace
Němčina obohatila Evropu „nepřeložitelným“ výrazem Baukultur. Sázka na kvalitní architekturu nebyla vůbec náhodná. Na konci sedmdesátých let prožívala řada evropských měst urbánní krizi vybydlených a devastovaných center. V devadesátých letech docházelo v Evropě k výraznému přesunu zodpovědnosti za „obraz města“ ze státní správy na samosprávu. Byrokratický systém nedokázal reagovat na čím dál rychleji se proměňující svět. I Česko má šanci vystoupit z kruhu zažitého formalistického plánování a správy území na náročnou cestu architektonické kvality a vytváření prostředí příjemného pro život.
Publikováno v
HN. Hospodářské noviny. 2019, 63(104), 14. ISSN 0862-9587.
Anotace
Systém stavebního práva se vyvinul ke konfrontačním způsobům a sporům, tvrdí zpráva OECD o využití území v České republice. Současná stavební legislativa výrazně snižuje schopnost nalézat konsenzus při správě území. Současné povolovací procesy jsou složité, zdlouhavé, nepředvídatelné a nijak nenapomáhají tvorbě kvalitního prostředí. Česká republika ztrácí konkurenceschopnost.
Publikováno v
ERA21. 2019, 19(1), 58-59. ISSN 1801-089X.
Anotace
Sociální rozměr revitalizace severočeské krajiny. Rekultivace severočedké hnědouhelné pánve je založena na faktickém navracení těžebního prostoru do režimu zemědělských, lesních a vodních ploch. Společná koncepce resocializace pro transformované území neexistuje.
Kloda, M. ed.
Publikováno v
Praha, 2018-10-25. Praha: Czech Technical University in Prague, 2019. ISBN 978-80-01-06605-8.
Sborník
Publikováno v
Stavba. 2019, 26(2), 26-27. ISSN 1210-9568.
Anotace
V místě, které má pro Žižkov podobný potenciál jako High Line pro New York, vytváříme nové pěší propojení dosud oddělených částí města. Dřevěné schodiště ve veřejném prostoru mezi Karlínem, Žižkovem a vrchem Vítkovem upozorňuje na nevyužitý potenciál opuštěného prostoru, tzv. "nové divočiny" v centrální oblasti města.
Publikováno v
In: Současná schodiště 2018 - architektura & konstrukce. Praha: Czech Technical University in Prague, 2019. p. 10-13. ISBN 978-80-01-06605-8.
Stať ve sborníku
Anotace
Dočasné intervence ve veřejném prostoru, „pop-up urbanity“, nejsou v českém prostředí běžné. V případě dobře zvoleného místa může přinést chytré řešení rychlou a výraznou kvalitativní změnu zažitého vnímání městského prostoru při vcelku zanedbatelných nákladech. Bohužel podle našich zkušeností není česká veřejná správa na takový způsob práce s veřejným prostorem připravená.
Publikováno v
ERA21. 2018, 18(5), 11-13. ISSN 1801-089X.
Anotace
Nakolik formovalo obraz stověžatého města jeho skutečné vnímání a nakolik zobrazování na vedutách s výškově zvýrazňovanými dominantami? Jak významné byly pro vnímání Prahy jednotlivé pohledy na město a jak máme pracovat s prostorovými plány současných vedut? Jaká má být současná kompozice města, které se v průběhu bouřlivého 20. století tak významně proměnilo?
Publikováno v
Stavba. 2018, 25(1), 12-16. ISSN 1210-9568.
Anotace
Města jsou stále více závislá na spoluvytváření podmínek v regionech, které je obklopují. Většina evropských metropolí dlouhodobě rozvíjí strategie, které jim pomáhají vyrovnávat se s rostoucími a často protichůdnými nároky. Jednotlivé a nekoordinované průměty těchto nároků bývají pro kvalitu prostředí obvykle zničující. Podle zprávy OECD z podzimu roku 2017 si Česko v porovnání s ostatními zeměmi nestojí v efektivitě správy a využívání území vůbec dobře. Čím to je, že za Západem zaostáváme?
Publikováno v
In: Co je to udržitelná architektura?. Praha: CTU FA. Department of Design Studios II, 2018. p. 64-71. ISBN 978-80-01-06534-1.
Stať ve sborníku
Anotace
Projekt Moře Klidu je založený na vizionářské představě rekreační krajiny na pobřeží „českého moře“. Ta se ve skutečnosti příliš neliší od proklamované budoucnosti „jezerní krajiny“ Severních Čech nebo realizovaných rekultivací Lausitzer Seenland v Německu. Realizace atelieru ARCHWERK mění formou drobných architektonických zásahů vnímání severočeské krajiny. V širším kontextu nabízejí cestu k vytváření pozitivního příběhu a navázání přetrhaných sociálních vazeb, nutných předpokladů udržitelnosti regionu.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Jan Jehlík