Modelářské dílny

Bez výroby modelů se studium na FA ČVUT neobejde. Vyrábějí je architekti, krajináři a hlavně designéři. Proto je modelářských dílen na fakultě hned několik a nářadí a služby stále rozšiřujeme. Novinkou je vakuový lis, který studenti designu vyzkoušeli během letního semestru, když měli navrhnout předmět pomocí technologie tvarování plastu.

Modelářské dílny jsou otevřeny všem studentům architektury a designu. S realizací studentských projektů rádi pomohou a poradí Jan Herzog, Vratislav Polívka a Josef Majrych, kteří s vámi proberou zvolený postup a technologie, případně doporučí výběr vhodného materiálu na modely.

Všechny dílny najdete v 1. PP, tedy v suterénu: velkou dílnu v místnosti S113 (přístup po točitém schodišti ze střední dvorany), dále pak malou dílnu, sádrovnu a modelárnu, kterou využívají především studenti designu (přístup po přímém schodišti z pravé dvorany).

Vybavení velké dílny

• klasické dílenské nářadí
  • elektrické řezačky na polystyren
  • elektrické přímočaré pily na dřevo a plast
  • stolní vrtačka
  • velká pásová pila
  • modelářské brusky
  • zámečnický soustruh
  • CNC fréza pro řezání HPS a MDF desek (provoz CNC frézy není zpoplatněný)
  • laser cutter pro řezání kartonů a dřevitých lepenek (cena za 1 minutu řezu je 4,80 Kč)

V dílně je také možné tisknout modely v 3D práškové tiskárně (cena za 1 cm3 je 9 Kč). Pro práci na laser cutteru a 3D práškové tiskárně je nutná rezervace, která je platná teprve po kontrole přiložených dat.

Vybavení malé dílny

• 10 svěráků
  • pásová pila
  • velká kotoučová bruska
  • stolní fréza
  • ruční nářadí

V sádrovně jsou mramorové stoly s otvory pro zhotovení rotačních sádrových modelů, mlýnkem na hlínu a sádrařským kruhem. Modelovna je vybavena sochařskými stojany. Studenti designu zde tvoří modely a prototypy z různých druhů materiálů a během studia se seznamují s jejich zpracováním a technologickými postupy. Pouze realizace z kovu je omezena, protože ve škole se nesmí svářet a jiskrově obrábět (dělit) materiál.

Fotokomora

Studentům je k dispozici fotokomora určená k focení modelů. Je vybavená třemi světly a stolkem s pozadím. Klíče od fotokomory umístěné v suterénu je možné si po dohodě zapůjčit na sekretariátu Ústavu nauky o budovách, kancelář 432.

Za obsah této stránky zodpovídá: Mgr. Jan Gazda, Ph.D.