Konference "Mezi krajinami"
Třetí ročník studentské vědecké konference Mezi krajinami s podtitulem Nová estetika se uskuteční 24. října 2024. O dalších informacích budeme dále informovat, sledujte náš web!
Konference si klade za cíl především výměnu informací napříč obory pomocí mezioborové diskuze. Ta je nesmírně cenná pro vědecké pracovníky, aby mohli rozšířit spektrum svého vědění, ale aby také rozšířili dosah své práce. Odborná diskuze umožňuje také najít možná východiska k problematice prostupnosti nazírané optikou různých profesí. Naopak může také upozornit na doposud neřešené otázky, které vyžadují další pozornost. Konference má ambici se pravidelně každý rok opakovat (s různými tématy spojujícími profese) a pravidelně tak rozšiřovat poznání napříč profesemi. Ústav krajinářské architektury svým profesním záběrem pak dokáže propojit jak technické, tak humanitní i ekologické přístupy.
Spolupořádání konferencí
Konference Pojďme dělat město
Ústav krajinářské architektury letos spolupořádal pátý ročník konference Pojďme dělat město.
Konference Pojďme dělat město (nebo ves) se zaměřuje na menší města a obce a jejím těžištěm jsou konkrétní příklady dobré praxe. Letos se konala 13. a 14. června v Humpolci a jejím tématem je Zapojování veřejnosti. Zúčastnit se je možné osobně i online.
Urbanscapes
Konference Urbanscapes se konala 21. a 22. 5. 2024 na Fakultě architektury ČVUT v Praze.
Konference ke Dni krajiny
Studentská konference Terény
Mezinárodní spolupráce
-
projekt DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst / Něměcká akademická výměnná služba)
Ústav krajinářské architektury FA ČVUT v Praze a TU Berlin spolupracují na výzkumu v rámci tématu „Identity of Places and Climate Change Adoption, Solutions and Limitations” (podpořeno projektem DAAD).
Spolupráce včetně navazujícího výzkumu je zaměřena na krajinnou strukturu měst ve vztahu k jeho identitě, urbanistickým a historickým hodnotám a na změnu prostředí vyvolanou potřebami adaptace na klimatickou změnu. Téma je dnes často nahlíženo úzkým pohledem v rámci jednoho oboru (tzv. řešení vegetace, dešťové vody, ochrana památek apod.) - chybí komplexní přístup a odborná diskuse. Projekt si klade za cíl umožnit diskuzi mezi odborníky různého zaměření a původu, která povede k prohloubení poznání dosud nedostatečně celistvě pojímaného tématu prostřednictvím výzkumu.
V rámci spolupráce byl uspořádán mezioborový workshop. Pořádaný diskusní workshop měl nastavit multioborovou spolupráci akademických a vědeckých pracovníků, zaměřen byl tedy především na pracovníky univerzit, výzkumných ústavů, ale vítáme i podměty z praxe a nevládního sektoru. Více informací o události.
Manuál technologie krajinářské architektury
Ústav krajinářské architektury vytvořil pro studenty manuál technologie krajinářské architektury.
Manuál technologie krajinářské architektury je možno po přihlášení stáhnout zde.
Ačkoliv hlavními výrazovými prostředky krajinářské architektury zůstávájí tradičně rostliny, voda, terén a přírodní procesy, není možné, aby se uzavírala vstupu moderních technologii a materiálů. Jejich znalost je důležitá pro řešení nových úkolů a výzev, kterým čelíme.
Ambicí manuálu není pokrytí veškerých technologií a technik, ale poukaz na základní možnosti a na schopnost absolventů stát se informovanými partnery v komplikovaných procesech spojených zvláště s veřejným prostorem v sídlech, ale i ve volné krajině. Má pomoct v další orientaci v informačních zdrojích. Není určen k bezmyšlenkovitému napodobování, je naopak podkladem pro kreativní architektonickou interpretaci.
Manuál je živým dokumentem, který nebude, díky pravidelným aktualizacím, předčasně stárnout. Autoři uvítají jakékoliv další podněty týkající se práce s manuálem nebo jeho aktualizace.