Ateliéry

Ateliér Plicka–Škrna

Kladno

ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATUR, ATVZ, ATV, KA-AT4, KA-ATV | DS

Kladno, město s dlouhou těžební a průmyslovou historií, město hledající posledních několik desetiletí ve změněných podmínkách svou novou budoucnost. Město na první pohled možná ne dosti atraktivní, ale město s velkým rozvojovým potenciálem – a jeho prověřování se budeme v tomto semestru věnovat. Ve spolupráci s hlavním architektem Františkem Müllerem jsme vybrali tři lokality, které leží buď přímo v historickém centru města, nebo v jeho blízkosti, a které jsou z hlediska budoucího charakteru města významné. A jedno poměrně rozlehlé území – areál bývalé Vojtěšské huti – jež má potenciál stát se plnohodnotnou novou městskou čtvrtí.

Ateliérové projekty budou v průběhu semestru konzultovány v rámci prezentací i zástupci města a po dokončení by měly sloužit i jako podklad pro rozhodování o možném budoucím využití řešených lokalit. Součástí práce v semestru bude i třídenní workshop v Kladně. Po skončení semestru předpokládáme v Kladně výstavu projektů spojenou s  veřejnou prezentací.

Zadání Vojtěšská huť je nabízeno i pro studenty krajinářské architektury – chceme podporovat práci na společných projektech studentů programu architektura a urbanismus a programu krajinářská architektura.

KLADNO - DOMY

DUKELSKÝCH HRDINŮ | ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV

Původní rozlehlé autobusové nádraží ztratilo svůj smysl s útlumem kladenského průmyslu, i v dnes redukované podobě bude zanedlouho (po vybudování rychlodráhy Praha – Kladno) určené k zásadní transformaci (i s provizorním stávajícím objektem supermarketu).

Zadáním projektu (ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV) bude navrhnout novou zástavbu, která by doplnila stávající městskou strukturu historického centra a zejména směrem k ulici Dukelských hrdinů by napomohla vytvořit skutečně kvalitní městský veřejný prostor. Projekt prověří novou zástavbu pro bydlení, pro občanskou vybavenost, pro nové funkce, které přinesou do této lokality potřebné oživení. Lokalitu je možno i případně rozdělit na více menších částí v závislosti na zadání jednotlivých projektů.

ZA RADNICÍ | ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV

Lokalita v atraktivní, exponované poloze, rozkládající se za budovou historické radnice, za dnešním sídlem kladenského magistrátu. Lokalita v centru města, přesto ale klidná a nabízející různé možnosti využití: rozšíření magistrátu, společenský sál, dům s pečovatelskou službou, bydlení.

Zadáním projektu (ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV) bude navrhnout novou, možná i docela intenzívní zástavbu této exponované lokality, s plným respektem k historickému kontextu – a vytvořit rozvojem této lokality předpoklady pro zásadní oživení historického centra města. Lokalitu je možno i případně rozdělit na více menších částí v závislosti na zadání jednotlivých projektů.

ZÁDUŠNÍ | ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV

Dnes v zásadě rozlehlá proluka v centru města, využívaná jako povrchové parkoviště; lokalita s poměrně značným potenciálem, po desetiletí nevyužitým, lokalita s velmi dobrou a těsnou vazbou na vlastní historické centrum města.

Zadáním projektu (ATBS, ATO, ATSBP, ATS1, ATVZ, ATV) bude doplnit stávající městskou strukturu o nové stavby, které by zpevnily jižní frontu ulice Zádušní a zároveň přinesly do této lokality oživení. Nabízí se bydlení, doplněné o komerční plochy, případně i rozšíření školských zařízení ve vazbě na přilehlý areál škol.

KLADNO - URBANISMUS A KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA

VOJTĚŠSKÁ HUŤ | ATUR, ATVZ, ATV, KA-AT4, KA-ATV

Poměrně rozlehlé území bývalé Vojtěšské huti, jež byla založena v polovině 19. století (autorem výstavby huti byl architekt Ullmann) a je již po více než třicet let místy problematickým, místy malebným brownfieldem. V poslední době se území probouzí částečně k životu, my se budeme v ateliéru zabývat návrhem jeho urbanistické podoby s cílem využít jeho obrovský potenciál stát se novou, živou městskou čtvrtí.

Zadáním projektu (ATUR, ATVZ, ATV, KA-AT4, KA-ATV) bude stanovit základní urbanistickou koncepci území, s respektem k historickým, cenným vazbám i k současným kvalitním aktivitám v území; velmi důležitou bude vazba tohoto území na centrum města. Ideální pro tým tvořený dvojicí architekt / architektka a krajinářský architekt / architektka.

Čáslav II

Zadání

Realizační projekt ATRN pro zadání ze zimního semestru 2022.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Ivan Plicka, CSc.