Naše stránky momentálně nemusí fungovat správně. Pracujeme na nápravě a děkujeme za vaši trpělivost.

Stavebně historický průzkum I

Stavebně historický průzkum je představen jako mezioborová disciplína s výstupy, které se uplatňují jak v základním, a tak aplikovaném výzkumu a pro praxi stavební obnovy. Stavba je představena jako významný historický výpovědní pramen hmotné povahy. Studenti jsou seznamováni s metodami, které vedou k porozumění informací ve stavebním díle obsažených a učí se je aktivně využívat. V přednáškách i následně v terénu jsou uváděni do praxe porozumění nálezovým situacím , způsobů jejich srozumitelné dokumentace a k jejich vyhodnocení. Zapojení zjištěných faktů do systému využívajícího dále i poznatky z oblasti výzkumu disposičního uspořádání, konstrukční řešení i výrazových prostředků a dalších specifik. V jejich úhrnu se dobírají k hlubšímu pochopení dějin stavby, jejího kontextu i k porozumění významným aspektům její kulturní hodnoty. Vybrané výsledky SHP průzkumů studenti představují na odborných konferencích a jsou publikovány. 

Předmět poskytuje frekventantům předpoklady pro poučené využívání výsledků profesionálně zpracovaných SHP při vlastní architektonické praxi. Nabízí i možnost prvního kroku k vlastní specializaci na samostatné provádění SHP. Po dvojici úvodních povinných přednášek se pracuje po skupinách na různých objektech na dílčích průzkumech. Na počátku každého takového  (obvykle dvoudenního) výjezdu  je seznámení s objektem a stavem výzkumu, což je přístupné i pro zájemce z nižších ročníků.

Po terénní části práce následují podle potřeby a dohody po mejlu konzultace v rozpracovanosti.

Klasifikovaný zápočet je získán na základě odevzdaného elaborátu, v němž je v dohodnutém rozsahu analytická i interpretační část verbálně i graficky.

Program

1.–2. týden: Představení průzkumů různé podrobnosti a šíře záběru, cíle a smysl průzkumů.

3. týden: Seznámení se základním spektrem písemných pramenů.

4.–10. týden: Praktická výuka ve skupinách v terénu – rozprava nad nálezovými situacemi, jejich vyhodnocení a komplexní úvaha nad stavebními dějinami objektu po stránce dispoziční, konstrukční i výrazové. Výuka a práce v terénu je blokována do celodenních výjezdů.

11.–13. týden: Zpracování získaných poznatků informací do písemné a grafické podoby.

Vybrané případy jsou představovány na odborných konferencích a budou publikovány.

Související předměty

514SHP2 Stavebně historický průzkum II
514SHP3 Stavebně historický průzkum III
514PP1B, 514PP1K Památková péče I
514PP2B, 514PP2K Památková péče II
514PP3 Památková péče III

Za obsah této stránky zodpovídá: RNDr. Jiří Šrubař, Ph.D.