Předmět bezprostředně navazující na ZKN I aplikuje témata a dovednosti procvičované v předchozím semestru tentokrát v komplexně pojaté, ale nekomplikované úloze do reálného inspirativního prostředí.
Zadání je voleno tak, aby řešení muselo být založeno na významném propojení a přesahu klasické a krajinářské architektury a na intenzivním vztahu ke krajině. Důraz je kladen na směřování od širších souvislostí po detail. Důležitým aspektem zadání je práce s terénem.
Harmonogram semestru je jasně strukturován podle jednotlivých fázích navrhovacího procesu tak, aby byla úloha rozdělena do uchopitelných částí: Průzkum a analýza místa a zadání, ideový podklad pro návrh, koncept, návrh, prezentace. Mezi jednotlivé fáze jsou vloženy prezentace. Studenti jsou vedeni ve všech fázích k práci a prověřování návrhů v různých měřítkách (od širších vztahů po detail).
Nezbytnou součástí procesu je navrhování pomocí pracovního modelů. Povinným každodenním společníkem celého semestru je opět skicář, do kterého student zaznamenává podněty, nápady, pokusy a inspirace nejen během společných hodin. Celý semestr je rovněž završen výstavou výsledných prací, jejíž přípravě je věnován celý ateliérový týden.
Témata
- terén – hmota – prostor - děje
- zastavěné x nezastavěné
- přístupné x nepřístupné
- plné x prázdné
- otevřené x uzavřené
- slunné x stinné
- uvnitř x vně
- zpevněné x nezpevněné
- prostupné x neprostupné
Dovednosti
- průzkumy a analýzy místa
- terén a jeho zobrazení
- metodika architektonické práce
- abstrakce v zobrazování
Požadavky a kritéria hodnocení odpovídají předchozímu semestru.