Identifikace a porozumění hodnotám, které představují industriální památky a historické industriální krajiny, přináší prohloubení poznání, jakým způsobem člověk krajinu přetvářel. Historické průmyslové krajiny mohou dnes být velmi hodnotnými také jako nositelé přírodních hodnot; jejich významné určující prvky mají dnes významné postavení v krajinné struktuře, stoupá i význam těchto míst jako biologicky cenných stanovišť.
Hledání kontextu, propojení a vývojových návazností kulturně-historických a přírodních hodnot industriální historické krajiny může poskytnout mnoho významných informací.
Projekt se zaměřuje na analýzu vlivu přirozené sukcese na vývoj historických industriálních krajin spojených s těžbou černého uhlí v oblasti Lindheimových dolů u Mantova, kde byla hornická činnost ukončena v první polovině 20. století. Cílem výzkumu je zjistit, jak přirozené procesy ekologické sukcese ovlivňují dlouhodobý vývoj krajinných struktur, které byly původně vytvořeny intenzivní lidskou činností, a to zejména na území, které bylo po ukončení těžby opuštěno. Projekt přinese nové poznatky o vývoji postindustriálních krajin a jejich ekologické dynamice. Tento nabízený potenciál historických industriálních krajin v kontextu probíhajících rizik (globální změny klimatu, sucho, ztráta biodiversity atd.) získává na zvláštní naléhavosti.
Výzkumné projekty
Vliv přirozené sukcese na vývoj historických industriálních krajin hlubinné těžby černého uhlí s ukončenou hornickou činností v první polovině 20.století na příkladu Lindheimových dolů u Mantova
Trvání projektu
2025-2026
Pracoviště
Hlavní řešitel
Boudová, P.