Město 21. století řeší široké spektrum problémů - některé si plně uvědomujeme, zatímco další rychle vznikají. Snažíme se je poznat, pochopit a uchopit v rámci řady výzkumů, chybí nám však pravidelně konaná neformální mezioborová platforma, na které bychom nové výzvy a problémy města 21. století diskutovali. V reakci na tuto situaci přicházíme s konceptem každoročních pracovních doktorandských kolokvií, která by probíhala vždy den před Inventurou urbanismu, jako její studentská sekce.
Kolokvium Město 21. století poskytne prostor pro odpolední setkání doktorandů za účasti zkušených interních a externích kolegů a kolegyň s mezioborovými zkušenostmi, kteří se dlouhodobě zabývají danou problematikou. Bude zaměřeno na představení aktuálních témat a výzkumů, na kterých doktorandi pracují v rámci svých disertačních prací. Cílem je vytvořit platformu, kde mohou doktorandi z Ústavů urbanismu, prostorového plánování a krajinné architektury z FA, ale i jiných škol z České republiky i zahraničí prezentovat svá rozpracovaná témata a společně mezioborově diskutovat o klíčových tendencích současného města. Setkání zároveň nabídne jedinečnou příležitost pro studenty a studentky prvního ročníku doktorandského studia seznámit se s metodami, strukturou i formou vědecké práce, i vzhledem k tomu, že fakultní Doktorandská konference se přesunula do letního semestru.
Kolokvium bude mít čtyři bloky, do kterých se budou moci doktorandi přihlásit: 1/Zdravé město, 2/ Odolné město, 3/ Bioklimatické město a 4/ Chytré město. V rámci každého bloku budou prezentovány 3-4 krátké příspěvky, celkem tedy 12-16 příspěvků, po kterých bude následovat rozsáhlá moderovaná diskuse na témata bloků. Na kolokvium následující den naváže Inventura urbanismu, která se letos v září uskuteční již po jedenácté. Tím, že budou mít doktorandi aktuální témata města 21. století čerstvě prodiskutována, předpokládáme, že se aktivně zapojí i do diskuse na Inventuře urbanismu.
Kolokvium bude inzerováno na sociálních sítích