Cyklus konferencí pořádá od roku 2018 Ústav nauky o budovách Fakulty architektury ČVUT v Praze pod vedením profesora Michala Kohouta. Jednodenní konference se věnuje aktuálním tématům v oblasti navrhování, správy, provozu a výzkumu vystavěného prostředí kopírující základní témata výzkumu na Ústavu nauky o budovách. Tématem pro rok 2025 je bydlení.
Konference se zaměří na klíčové výzvy, kterým čelí současné bydlení, s důrazem na otázky dostupnosti, udržitelnosti a efektivního plánování. V rámci odborných přednášek a panelových diskusí budou experti, praktici a studenti doktorského studia FA diskutovat o aktuálním stavu bydlení v České republice i ve světě, s ohledem na rostoucí potřebu dostupných a kvalitních bytů pro různé sociální skupiny. Bude se hovořit o výzvách spojených s rostoucími cenami nemovitostí, nedostatkem dostupného bydlení a potřeby nové bytové výstavby v souladu s principy udržitelného rozvoje.
Důraz bude kladen na moderní přístupy v plánování měst a obcí, inovativní metody výstavby a adaptace stávajících budov, které mohou přispět k dosažení cíle trvale udržitelného a kvalitního bydlení pro všechny. Téma udržitelnosti se dotkne nejen ekologických aspektů, jako je energetická účinnost a využívání obnovitelných zdrojů, ale i sociálních dimenzí, jako je dostupnost kvalitního bydlení pro zranitelné skupiny obyvatelstva.
Konference nabídne prostor pro sdílení zkušeností mezi odborníky z oblasti urbanismu, stavebnictví, politiky a veřejné správy a studenty a to jak na úrovni měst a obcí, tak v kontextu národních a mezinárodních politik.
Předpokládaný program konference:
Blok 1 - mezinárodní kontext
Dostupnost bydlení V EU, Ekonomické modely dostupnosti bydlení, Housing Europe, Zkušenosti s plánováním a koordinací témat bydlení, UNECE REM
Blok 2 - Bydlení v ČR
MMR - zákon o dostupném bydlení, HIAH a Regionální centra, Možnosti a limity výstavby bydlení z pohledu obce, Modely podpory a výstavby bydlení, Témata koordinace výstavby bydlení v obcích