Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení v ČR

Autoři
Malý Blažek, J. - Hoření Samec, T. - Houser, L. - Kubcová, J. - Tichý, D. - Káňová, M. - Vinklárková, A. - Orcígr, V., - Kubala, P.
[Research Report] 2023.
Anotace
Dokument poskytuje doporučení pro šest partnerských obcí projektu ve vztahu k participativnímu bydlení. První část výsledku zahrnuje obecná doporučení pro obce, druhá část zahrnuje doporučení ve vztahu ke konkrétním situacím a lokalitám v jednotlivých partnerských obcích.
Autoři
Hoření Samec, T. - Malý Blažek, J. - Kohout, M. - Kubcová, J. - Tichý, D. - Houser, L. - Kubala, P. - Orcígr, V. - Káňová, M., - Vinklárková, A.
[Research Report] 2023.
Anotace
Policy paper prezentuje návrh systémových řešení rozvoje participativního bydlení v ČR. Obsahuje identifikované výzvy rozvoje participativního bydlení a také doporučení k jejich překonání. Diskutovány jsou otázky rozvoje kapacit, důvěry mezi aktéry, veřejné podpory, právních forem a financování ve vztahu k participativnímu bydlení.
Autoři
Orcígr, V. - Kubala, P. - Malý Blažek, J. - Hoření Samec, T. - Kubcová, J. - Káňová, M. - Tichý, D. - Kohout, M. - Vinklárková, A. - Houser, L. - Suchánek, R. - Petrus, E., - Galčanová, L.
Publikováno v
[Research Report] Brno: Masarykova univerzita, 2023.
Anotace
Výzkumná zpráva přináší shrnutí tříletého výzkumu o možnostech a limitech participativního bydlení v ČR. V první části představujeme konceptualizaci participativního bydlení vycházejí z analýzy zahraniční situace, historického kontextu a institucionálního zázemí v Česku. V druhé části přinášíme výsledky terénního výzkumu – analýzy dat z výzkumných workshopů v partnerských městech a také z explorativního dotazníku. Přinášíme zjištění ohledně preferencí obyvatel v otázkách participace, důvěry v realizaci projektů participativního bydlení, otázek financování, správy, překážek či výzev. V závěrečné části shrnujeme, jaké možnosti a limity participativního bydlení vyplývají ze spolupráce obyvatel s městy.
/fakulta/ustavy/15118-ustav-nauky-o-budovach/tacr_participativni_bydleni/metodika_manual/metodika_titulka.jpg
Autoři
Malý Blažek, J. - Kubcová, J. - Hoření Samec, T. - Vinklárková, A. - Houser, L. - Káňová, M. - Kubala, P. - Orcígr, V., - Tichý, D.
Publikováno v
Brno: Masarykova univerzita, 2023. ISBN 978-80-280-0478-1.
Anotace
Participativní bydlení znamená, že na přípravě projektu bydlení nebo jeho části, na investici, případně na správě bydlení spolupracují obyvatelé. Cílem metodiky je představit možnosti, jak mohou obce podporovat a rozvíjet participativní bydlení a diskutovat limity, které s tímto přístupem souvisí.
/fakulta/ustavy/15118-ustav-nauky-o-budovach/tacr_participativni_bydleni/metodika_manual/manual_titulka.jpg
Publikováno v
Brno: Masarykova univerzita, 2023. ISBN 978-80-280-0476-7.
Anotace
Participativní bydlení znamená, že na přípravě projektu bydlení nebo jeho části, na investici, případně na správě bydlení spolupracují obyvatelé. Cílem manuálu je pomoci obyvatelům realizovat ve spolupráci s dalšími domácnostmi projekt participativního bydlení.
Autoři
Kubala, P. - Malý Blažek, J. - Orcígr, V. - Hoření Samec, T. - Káňová, M. - Tichý, D., - Kubcová, J.
Publikováno v
Critical Housing Analysis. 2023, 10(1), 39-49. ISSN 2336-2839.
Anotace
This paper explores the sociotechnical change necessary for the introduction of collaborative housing projects into the Czech super-homeownership housing regime. To better understand the obduracy of the current housing system, we examine the major barriers and threats to the implementation of such projects through a series of workshops with non-experts in selected cities. Our findings suggest that the housing system’s obduracy is related to social imaginaries that we conceptualise as the ‘imaginary of social inertia’. This form of imaginary, along with other factors such as a lack of supporting legal and financial infrastructures, creates a complex network of obstacles that reduce the likelihood of such housing projects gaining ground. In conclusion, our research emphasises the role of imaginaries in studying obduracy and thus provides valuable insights into the processes of urban sociotechnical change.