Výzkumné projekty

Zmenšování měst ostravské aglomerace

Osika, R. - Mika, J.
Publikováno v
In: 13th Architecture in Perspective 2021 / 13. Architektura v perspektivě 2021. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Fakulta stavební, 2021. p. 160-163. ISBN 978-80-
Anotace
Príspevok nadväzuje ma predchádzajúcu uverejnenú prácu, v ktorej sme identifikovali zmršťujúce mesta v Moravsko-sliezskom kraji. V ďalšom kroku identifikujeme postihnuté lokality vo vybraných mestách. V novom príspevku sa zameriame na podrobný popis procesu ktorý prebieha v identifikovaných lokalitách trpiacich štrukturálnou krízou. Tieto lokality budú popisované a porovnávané v kontexte zasiahnutých miest v moravsko-sliezskom kraja. V Príspevku je hľadaný a porovnávaný proces ktorým postupujú lokality počas celého prechodu procesom zmršťovania. Po špecifických zmenách prichádzajú na radu zmeny v samotnej štruktúry mesta, preorganizovanie lokálnych ohnísk, zmeny hustoty zaľudnenia a vyznám lokality v rámci mesta. Zameriame sa na metodické zovšeobecnenie tohto procesu v lokalitách a následne komparáciu samotných procesov medzi sebou. Budeme hľadať spoločné znaky ktoré sú špecifické pre tento proces skrz všetky skúmane lokality. Dôležitým bodom je najdenie zlomového bodu v ktorom sa lokalita dostáva do nebezpečnej špirály v ktorom sa navzájom hromadia negatívne javy ktoré vedu k prehlbovaniu problému postihnutej lokality. Identifikovanie tohto bodu zlomu bude mať prínos pri identifikácií začínajúceho problému v mestách ktorých sa problematika dotýka.
Mika, J.
Publikováno v
In: 13th Architecture in Perspective 2021 / 13. Architektura v perspektivě 2021. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Fakulta stavební, 2021. p. 136-143. ISBN 978-80-
Anotace
Příspěvek se zaměřuje na reakci územně plánovacích a jiných rozvojových dokumentů na existenci důsledků fenoménu smršťování měst na příkladech Ostravy, Orlové a Karviné. Na základě analýzy územních plánů, jejich odůvodnění, územně analytických podkladů a strategických plánů hledá příspěvek odpovědi na otázky, zda územní plánování tuto situaci reflektuje, jaké jevy v území jsou spouštěčem územně plánovací reakce a jaký je časový vztah smršťování a jeho propsání do územního plánování. Příspěvek kvantifikuje demografické a plošné rozvojové parametry územních plánů a srovnává je s kvantitativními indikátory smršťování měst. Územně plánovací reakce ve třech zvolených městech je srovnána se situací ve vybraných městech v zahraničí, které jsou svým sociálním profilem, urbanistickou strukturou a kvantitativními indikátory smršťování srovnatelné.
Mika, J. - Osika, R.
Publikováno v
In: Abstract Book of the FOURTH INTERNATIONAL CONFERENCE ON ARCHITECTURE AND URBAN DESIGN NEW & OLD NORMALITY POST 2020. Epoka University, 2022. ISBN 978-9928-135-38-4.
Anotace
While much attention is paid to urban development and to what is being built in general, much lesser notice has been given to the opposite phenomenon. While some cities are growing rapidly, many others are experiencing a population decline for various reasons. These include economic, environmental, and social changes to which urban societies and structures have to adapt. Significant outflow of population and decreasing population density are symptoms of these cities’ structural crisis. As a result, local urban centers are reorganized and parts of residential districts are demolished. The paper analyzes the neighborhoods of selected European cities in which a significant demolition of residential structures has taken place over the last 30 years and seeks to find the parameters that characterize the affected areas and embody the nature of „what and why“ we demolish in our cities today. On the other hand it is looking for characteristics that make these places different from one another. It also compares resulting quality of the respective areas after their adaptation to the new situation. The paper focuses mainly (but not only) on the physical impact of shrinkage on the selected cities structures and seeks for evidence and reasons of different vigour of studied phenomenon in diverse neighborhoods of cities. While shrinking cities is a worldwide spread issue, we focus on the European continent only due to the ability to compare European cities to each other and keeping the same urban structure framework at the same time.