Výzkumné projekty

Individuální bydlení v České republice v evropském kontextu

Koban, P.
Publikováno v
In: Individual housing in Czech republic in european context. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2014, pp. 25-32. ISBN 978-80-01-05603-5.
Anotace
V dobe globálnej dediny sa mnoho ľudí nestotožňuje s jej dôsledkami na ich život. Hľadajú tak alternatívne myšlienky vo väzbe ako na život, tak aj na architektúru a bývanie. Pri hľadaní svojho miesta pre život si budujú svoje domy mimo veľkomiest na miestach obývaných lokálnymi obyvateľmi, ale aj medzinárodnými komunitami.
Štáfek, F.
Publikováno v
In: Individual housing in Czech republic in european context. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2014, pp. 47-55. ISBN 978-80-01-05603-5.
Anotace
V rodinných domech dnes bydlí přibližně polovina obyvatel České republiky a představují většinu nově dokončené výstavby. K jejím charakteristickým projevům patří převládající jednodruhovost způsobu zástavby formou samostatně stojícího domu uprostřed pozemku. Běžné šetrnější formy zástavby individuálního bydlení mají v prostředích nižších a středních hustot jen okrajové zastoupení, zatímco v typicky městských lokalitách je výstavba individuálního bydlení výjimečným jevem. Příspěvek věnuje pozornost způsobům skladby vybraných inovativních příkladů soudobého individuálního bydlení, které mohou být předlohou pro atraktivní a šetrné alternativy ke známým, často však méně přijímaným typologiím.
Tesař, J.
Publikováno v
In: Individual housing in Czech republic in european context. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2014, pp. 55-59. ISBN 978-80-01-05603-5.
Anotace
Jak bydlí architekti ve vlastních domech? Jaký je výsledek, když v procesu navrhování klient = architekt? Jsou vlastní domy architektů manifestem autorovy tvorby? Na tyto a další otázky asi nelze nalézt obecné odpovědi, ale na konkrétních příkladech 15 rodinných domů českých architektů se autor snaží přiblížit motivace, přístupy a konkrétní podmínky vzniku jednotlivých vybraných realizací.
Tesař, J. ed.
Publikováno v
Praha, 2014-11-07. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta architektury, 2014. ISBN 978-80-01-05603-5.