Výzkumné projekty

Metropolitní multifunkční dům - Model udržitelného rozvoje v centrech měst

Autoři
Vašourková, Y. - Zavřel, Z. - Brožová, M. - Linhartová, D. - Zikmund_Lender, LZ - Pleštil, O.P - Krmelová, Z.K - Mikitová, B., - Kommová, V.
Publikováno v
Praha: Czech Technical University in Prague, 2014. vol. 1. ISBN 978-80-01-05629-5.
Anotace
Publikace sleduje architektonickou formu reprezentující moderní životní styl a hledá uplatnění městského paláce v organizmu dnešního města. Jeden z podstatných principů udržitelnosti představuje trvalost. Trvalost stavby ne ve smyslu neměnnosti ale ve schopnosti se přizpůsobovat novým provozům, aniž by se ztratila kvalita a původní prostorové schéma. Příkladem takové univerzální budovy je městský palác ze začátku moderní éry velkoměst. Je to typologie jež svojí hustotou, konstrukcí a prostorovou různorodostí představuje udržitelné principy architektury. Publikace se věnuje velkoměstskému paláci začátku 20. století a současně se pokouší definovat architektonickou formu velkoměstského paláce pro 21. století jak z prostorového, technického, tak z ekonomického hlediska. Zkoumané jsou práce studia Fellner and Helmer, Jana Kotěry nebo Josef Zasche. Jako příkladové studie jsou rozebírány městké paláce Fénix, Lucerna a Koruna. Publikaci doplňují rozhovory s Jakubem cíglerem, Pavlem Kochem a Stanislavem Fialou.