Výzkumné projekty

Koordinace předmětů v oblasti developmentu a organizace kurzu City Development

V rámci projektu se prohloubí návaznost povinných a volitelných předmětů v oblasti developmentu ( PRES 3, Urbanismus VII, Development I. a II.) s tím, že bude inovován kurz City Development, který je v nabídce nepovinných volitelných předmětů studijního programu Architektura a urbanismus od roku 2008. Současně se vytvoří aktualizované výukové a studijní materiály. Ty budou moci být současně použity při přípravě zamýšleného kurzu na rozšiřování dovedností v oblasti developmentu. Předměty musí jednak reagovat na posunu akcentů při plánování a projektování staveb a sídel v oblasti udržitelného rozvoje (např. ochrana klimatu, koncept mobility, smart city) a v oblasti nakládání s veřejnými prostředky (financování veřejného prostoru a infrastruktury). Na projektu se podílejí tři ústavy, které zajišťují výuku: 15118 Ústav nauky o budovách, 15119 Ústav urbanismu a 15121 Ústav prostorového plánování. Tým je rozšířen o studenta doktorského studia Vojtěcha Myšku, který se ekonomické problematice dlouhodobě věnuje a podílí se na výuce předmětu. Kurz City Development je určen studentům magisterského studia a posledního ročníku bakalářského studia ČVUT. Projekty jsou konzultovány převážně externími lektory z pohledu územně plánovacího, urbanistického, trhu nemovitostí a ekonomických parametrů. Práce bude založena na analýze obsahu příbuzných nepovinných předmětů stávající výuky a rozhovorech s vybranými experty, kteří budou dotazováni na aktuální potřeby praxe v oblasti developmentu. Také bude provedena rešerše nových postupů a metod používaných v ČR (např. na IPR Praha nebo IEEP), ze kterých budou vyhotoveny studijní materiály.