Výzkumné projekty

Dešťová voda v pražských vnitroblocích – Learning by doing studentský projekt

Projekt si klade za cíl na základě ateliérového zadání (ATRN, ATVZ,ATV) realizovat vlastní architektonické řešení sběru a distribuce dešťové vody ve sdílených částech vytipovaných vnitrobloků pražských městských částí. Konkrétní místa pro realizaci těchto prvků budou vybrána ve spolupráci se spolkem Bieno (vnitrobloky.cz). Stavby budou prováděny též ve spolupráci s odbory životního prostředí jednotlivých MČ. Cílem jsou takové návrhy, které svým inovativním přístupem přispějí ke zlepšení prostředí vyprahlého města v letním období. Vybraný návrh bude realizován ve vícečlenném studentském týmu pod metodickým vedením vedoucích ateliéru v rámci semestrálního projektu – volného zadání, realizační projekt. Během semestru budeme iniciovat společnou diskusi nad rozpracovanými projekty se zástupci zadavatele a iniciátora – Spolku Bieno - jako zpětnou vazbu pro studenty, součástí budou i přednášky, týkající se podmíněných technologií. Metoda „learning by doing“ aplikovaná v ateliérech ÚN II byla velmi úspěšná a cílem nového projektu je zúročit nabyté zkušenosti a posunout zadání, proces i výsledek dále a umožnit dalším studentům získat cenné zkušenosti. Metoda práce: návrh, posouzení – výběr, rozvaha o materiálu a potřebném množství, sestavení rozpočtu – posouzení ceny, realizace návrhu v reálném měřítku a materiálu, uplatnění výsledku v reálném místě Výstup(y) projektu: Reálné modely prvků 1:1 navrhovaných úprav vnitrobloku jako výuková metoda profesionalizace studentů. Téma řeší zásadní problém udržitelného hospodaření s vodou v urbánních ekosystémech.