Výzkumné projekty

Místa pro hru v urbánním prostředí

Autoři
Koldová, K.
Publikováno v
In: Město žije a prosperuje tam, kde se dobře chodí: Sborník textů ke konferenci Pěšky městem 2021 a 2023. Praha: Pěšky městem, 2023. p. 104-113. ISBN 978-80-901864-5-3.
Související lidé
Anotace
Svobodná hra je vnitřně motivovaný proces, vycházející z individuální potřeby dítěte, který nemá zvenku určená pravidla a není ovlivněna např. dospělou osobou nebo herním vybavením s přesně určenou funkcí (jako jsou skluzavky, houpačky a podobně). Takové vybavení s jednou funkcí je však dnes standardně a téměř výlučně využíváno na místech určených pro děti - typizovaných hřištích oddělených od zbytku veřejného prostoru ohrádkou. Článek popisuje konkrétní příklady napříč západní Evropou, které se k dětské hře staví alternativně a opravdu podporují hru svobodnou, s cílem inspirovat a rozvířit diskuzi o tom, jak to i u nás dělat “jinak”.
Autoři
Šestáková, I. ed. - Koldová, K. ed. - Zbořilová, Z. ed. - Šindelář Kastlová, V. ed. - Petrik, M. ed. - Sidon, K. ed. - Kůs, J. ed., - Smetanová, M. ed.
Publikováno v
FA ČVUT, 2023-11-03. Praha: CTU. Czech Technical University Publishing House, 2023. ISBN 978-80-01-07263-9.