Výzkumné projekty

Koncepce monitoringu nároků na dopravní stavby dálnic a silnic první třídy z pohledu potřeby dopravy

Publikováno v
In: 12th International Scientific Conference of Civil and Environmental Engineering for PhD. Students and Young Scientists 15-16 October 2020, High Tatras, Slovakia. Bristol: IOP Publishing
Anotace
Digital and technological innovations that have grown rapidly in recent years have been referred to as the 4th Industrial Revolution or Industry 4.0. The paper comprehensively deals with the description of the 3D printers as part of Construction 4.0 with a focus on transport construction. The aim of the article is description of this issue comprehensively and with the help of SWOT analysis identify weaknesses, strengths, opportunities and threats with focus on the transport constructions. The content is complemented by an assessment of the current situation, indicating the possibility of use in practice.
Publikováno v
In: Juniorstav 2020, Sborník příspěvků. Brno: VUT v Brně, FAST, 2020. p. 754-758. ISBN 978-80-86433-73-8.
Anotace
Současná situace při plánování a výstavbě dopravních staveb je řešena nekomplexně a bez dostatečně podrobných reálných koncepcí. Nezohledňuje provázanost mezi faktickou potřebou, finančními zdroji a kapacitami českého dopravního stavitelství. Cílem tohoto článku je zmapovat vývoj českého dopravního stavitelství a jeho návaznost na ekonomickou situaci České republiky. Projekty dopravní infrastruktury jsou totiž financovány především z veřejných zdrojů a zastavení jejich přípravy a realizace má velký dopad na firmy, které v této oblasti podnikají.
Publikováno v
Praha: ČVUT, Fakulta stavební, Katedra ekonomiky a řízení ve stavebnictví, 2020. ISBN 978-80-01-06679-9.
Anotace
Koncepci monitoringu nároků na dopravní stavby dálnic a silnic první třídy je možné využít ze strany investorů (především ŘSD ČR) ke strategickému plánování rozsahu investic do stavebních projektů dopravní infrastruktury České republiky a tím zefektivnit plánovací a rozhodovací procesy. Koncepce řeší korelaci potřeby dopravy s ekonomickou situací státu a kapacitními možnostmi českého stavebnictví. Koncepce je uvažována ve dvou variantách – pesimistické a optimistické.
Publikováno v
In: Construction Maeconomics Conference (2019), Conference Proceedings. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, 2019. ISBN 978-80-01-06674-4.
Anotace
The article deals with the strategic planning of investments in the development of the motorways and first class roads from the point of view of the competent authorities in the Czech Republic. It describes and analyzes the current situation and, after a critical evaluation, proposes partial adjustments to this process.