Výzkumné projekty

Zmapování výtvarnýchděl budovy FSv ČVUT v Praze a kampusu ČVUT - průvodce a krátký filmový dokument

Projekt mapuje výtvarné umění jako součást budovy FSv ČVUT v Praze a kampusu ČVUT. V rámci výzkumu současné architektury, který probíhá i na Fakultě stavební (viz. NAKI II), je jedním z témat i výtvarné umění v architektuře 70. let a navazujících desetiletí. Integrace výtvarných děl do architektury byla podporována i legislativou (viz. zákon z roku 1965), proto se stala součástí tehdejších veřejných budov, a byla tak různorodá jak svou formou (od konkrétní formy k abstrakci), ikonografií (v případě ČVUT průmyslové, technické a vzdělávací motivy ad.), tak použitými materiály (materiály měly sloužit i prezentaci skláren, textilek, keramiček ad. provozů). Fakulta stavební byla plánována a realizována mezi lety 1962-1983 Františkem Čermákem, Gustavem Paulem, Jaroslavem Paroubkem a Janem Čejkou, v rámci ní byla osazena různorodá výtvarná díla, ať již jako součást samotné architektury, tak jako její doplněk. Tato díla nejsou systematicky podchycena a interpretována; a obdobně je tomu u dalších poválečných objektů ČVUT. Přitom na výtvarných dílech v kampusu univerzity se podíleli naši přední umělci např.: Cyril Bouda, Martin Sladký, Alois Fišárek, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Břetislav Benda, Josef Liesler (?)(u mnohých výtvarných děl není známý autor, ani datace). Cílem projektu je archivní výzkum, pořízení soupisu, analýza informací, vydání malého tištěného průvodce, ev. označení výtvarných děl, a natočení 26min dokumentu, který by zachytil i vizuální kvality výtvarných děl. V přehledu se objeví i současná tvorba Mariana Karla ad. umělců.