Lidé

doc. Ing. arch. Jana Zdráhalová, Ph.D.

Autoři
Zdráhalová, J. - Kurilla, L. - Prášek, P., - Berka, Z.
Publikováno v
Urbanismus a územní rozvoj. 2023, 2023(5), 26-35. ISSN 1212-0855.
Rok
2023
Podkategorie
Článek
Anotace
Tento text zkoumá možnosti využití umělé inteligence pro interpretaci aktivit ve veřejném prostoru měst. Aplikací neuronové sítě na kamerové záznamy, které po čtyři dny snímaly aktivity na Mariánském náměstí v Praze, jsou vygenerovány trajektorie jednotlivých uživatelů prostoru. Promítnutím jejich přesné polohy do půdorysu náměstí získáváme tzv. heatmapy pohybu osob, tedy zobrazení hustoty trajektorií. Výhodou tohoto přístupu je získání velkého množství informací o pohybu v celé ploše náměstí v dlouhém časovém úseku. Oproti standardnímu zkoumání metodou zúčastněného pozorování nebo pouhým počítáním osob, které projdou přes určený práh, jsou tyto informace nezatížené osobou výzkumníka, jsou přesné a mapují prostor jako celek. Pro komplexnější obrázek o využití prostoru jsme vyvinuli sémantický anotátor – nástroj, pomocí kterého výzkumník přiřazuje na základě kamerových záznamů aktivity osob k jednotlivým trajektoriím. Větší automatizace celého procesu by umožnila provádět složitější úlohy o hledání vztahu mezi daným místem a aktivitami lidí v něm.
Autoři
Kurilla, L. - Zdráhalová, J. - Kadera, P. - Prášek, P., - Potoček, P.
Publikováno v
[Software] 2022.
Rok
2022
Podkategorie
Software splňující podmínky RIV (dřív Autorizovaný)
Anotace
17-V2A. Tracker Modul trackeru zpracovává data z videostreamů nebo uložených nahrávek, ve kterých jsou detekovány jednotlivé objekty (osoby). Pozice osob nalezené v jednotlivých kamerách jsou následně zkombinovány s využitím statistického přístupu a pravděpodobnostních technik pro nalezení robustního odhadu pozice objektu. Výsledkem jsou pozice objektů projektované do společného mapového plánu sledované oblasti. 17-V2B. Geometry and Semantic Annotators Nástroj pro anotaci uložených videí. Je určen pro přímé použití jako prostředek pro přípravu dat k urbanistické analýze. Nástroj umožňuje načítat uložená natrackovaná data, která lze prohlížet a dále manuálně upravovat nebo doplňovat. Alternativně lze použít pro získání ground truth informace pro další vývoj trackovacích systémů. 17-V2C. Crowd Analytics Další modul softwaru - interagent - představuje analytický nástroj pro detekci, charakterizaci a klasifikaci interakčních vzorců mezi agenty, založený na aplikaci komplexních síťových přístupů a nelineární dynamiky na předzpracovaná data z jiných částí, včetně detekce skupin a určování kauzality. Tato část bude schopna na základě zpracovaných dat poskytnout analytické pohledy na aktuální urbanistickou situaci. Tento úhel pohledu následně umožní příslušným odborníkům učinit přesnější urbanistické rozhodnutí – ICS CAS.
Autoři
Kurilla, L. - Zdráhalová, J. - Vorel, J. - Kadera, P. - Prášek, P., - Potoček, P.
Publikováno v
[Software] 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Software splňující podmínky RIV (dřív Autorizovaný)
Anotace
The goal of SW modules, with which it is possible to obtain information about stationary and mobile activities in public space from the camera system. This will make it possible to automate the current method of observation and allow the expert a faster and more accurate assessment of the quality of the analyzed space (how, for example, the proposed space is used by the public and whether the stated intention has been achieved).
Autoři
Zdráhalová, J. ed. - Mensing-de jong, A. ed., - Racon-Leja, K. ed.
Publikováno v
Dresden: Technische Universität Dresden Institut für Städtebau und Regionalplanung, 2020. ISBN 978-3-96532-484-8.
Rok
2020
Podkategorie
Kniha - sborník kapitol
Anotace
The publication refers to the methodology of conducting international urban workshop regarding two border cities of Aš in Czech Republic and Selb in Germany. Partner universities participating in the program included TU Dresden (coordinator), CTU Prague, TU Delft TU Cracow, and ENSA Strasbourg. The program took part in 2019.
Autoři
Zdráhalová, J. - Mensing-de Jong, A., - Racon-Leja, K.
Publikováno v
Research in Urbanism Series. 2020, 6 151-170. ISSN 1879-8217.
Rok
2020
Podkategorie
Článek
Anotace
In this paper we discuss the didactic method known as the LAB, a short intensive programme in urban design developed in the years 2009-2019 by various Faculties of Architecture including the Technical University of Dresden, the Cracow University of Technology and the Czech Technical University in Prague. The main aim of this contribution is to introduce the LAB format in urban design education, stressing its innovative and inclusive aspects. The LAB includes the formulation of a spatial strategy based on the existing urban identity as well as socioeconomic and demographic conditions of a location; it brings a unique set of participants, collaborators and stakeholders to a site, which is indispensable for an inclusive approach. The LAB provides a valuable format in addition to standard studio projects in urban design education. The preparatory phase involves an analysis of the case study, conducted remotely using geo-data portals and with information provided by the local administration. To foster inclusiveness in this analytical phase, it is necessary to take account of pre-studies as well as particular on-site experience complemented by the knowledge and expertise of local government, NGOs and local residents. In the LAB, approx. 35 to 60 students consider complex historical, political, natural and cultural conditions, placing these in the context of the current spatial and social situation of the city. The added value is also the possibility of exchanging ideas, working methods and individual mapping skills by participants from various universities, countries and curricula (such as architecture, urban design, spatial planning and landscape architecture). Furthermore, the LAB serves as a useful platform for open discussion between local stakeholders and representatives of the administration. It supports objective debate, free of potentially conflicting political and financial considerations.
Autoři
Jehlík, J. - Drdácký, T. - Plos, J. - Loits, A. - Zdráhalová, J. - Rýpar, V. - Buryška, P. - Sedlák, J. - Cikán, M., - Kohout, M.
Publikováno v
[Specialized Map with Expert Content] 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Specializovaná mapa s odborným obsahem (do RIV)
Anotace
Práce se skládá ze tří oddílů. Prvním oddílem je Textová část, kde jsou popsány všechny použité přístupy a metody vztažené ke skladbě mapových výstupů. Druhým oddílem je Apendix textové části nazvaný „Analýza půdorysné osnovy“, kde je podrobně popsána Metoda identifikace středověkého vymezení města. Třetím oddílem jsou vlastní specializované mapy s odborným obsahem, soubory členěné po jednotlivých zkoumaných městech. Výsledné mapy s odborným obsahem pro analyzovaná města jsou tvořeny vždy souborem několika listů. U šesti vybraných měst mapa s odborným obsahem zahrnuje také vizualizaci jedinečných prostorových, funkčních a dalších atributů památkových hodnot a analýzy jejich vzájemných vazeb a dopadů jejich proměn na výslednou autenticitu historického města. Mapy jsou spolu s doprovodným textem vydány v digitální formě ve formátu PDF (texty), GIS (mapy), DWG (mapy) a PNG (mapové listy).
Autoři
Jehlík, J. - Drdácký, T. - Plos, J. - Zdráhalová, J., - Rýpar, V.
Publikováno v
[Approved Methodology (for RIV)] 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Uplatněná certifikovaná metodika (do RIV)
Anotace
Smyslem práce bylo vytvoření metodiky identifikace komplementárních atributů, kritických pro udržitelnost hodnot památkových měst, pro jejich autenticitu a návrh inovativních nástrojů jejich ochrany v procesech územního plánování a památkové péče. Kromě toho může být Metodika dále využívána při prezentaci hodnot historického urbanismu. Je založena na relativně komplexním hodnocení měst, inovativních metodách využívajících počítačově podporované zobrazovací techniky odpovídající mezinárodním standardům řízení měst za účasti veřejnosti. Významně tak doplňuje a obohacuje výstupy dalších projektů NAKI v oblasti historického urbanismu. Konkrétním cílem bylo formulovat a vymezit obecné standardní podklady a nástroje pro posouzení rozvoje měst v rámci výkonů aktérů územního a stavebního rozvoje v rámci památkové péče, resp. pro posouzení míry památkové hodnoty specifikovaných urbánních/urbanistických jevů a atributů. Jinak řečeno, jde o specifikaci urbánních jevů a atributů s památkovým potenciálem.
Autoři
Jehlík, J. - Plos, J. - Drdácký, T. - Zdráhalová, J. - Rýpar, V. - Buryška, P. - Sedlák, J. - Cikán, M. - Kohout, M., - Loits, A.
Publikováno v
Praha: CTU. Faculty of Architecture, 2020. ISBN 978-80-01-06746-8.
Rok
2020
Podkategorie
Kniha
Anotace
Katalog sumarizuje výsledky výzkumného projektu NAKI II „Původ a atributy památkových hodnot historických měst České republiky“ zpracovávaného v letech 2016-2020. Prezentuje metodiku identifikace komplementárních atributů, kritických pro udržitelnost hodnot památkových měst, pro jejich autenticitu a návrh inovativních nástrojů jejich ochrany v procesech územního plánování a památkové péče. Je založena na komplexním hodnocení měst a na inovativních metodách, které využívají počítačově podporované zobrazovací techniky odpovídající mezinárodním standardům řízení měst. Konkrétním cílem bylo formulovat a vymezit obecné standardní podklady a nástroje pro posouzení rozvoje měst v rámci výkonů aktérů územního a stavebního rozvoje v rámci památkové péče, resp. pro posouzení míry památkové hodnoty specifikovaných urbánních/urbanistických jevů a atributů. Jinak řečeno, jde o specifikaci urbánních jevů a atributů s památkovým potenciálem. Základní informační základnou je standardizované mapování, pro něž jsou vybrána, zpracována a upravena příslušná grafická díla umožňující vzájemnou kompatibilitu a komparabilitu. Ta jsou doplněna informacemi z dobových textových, obrazových dokumentů a terénními průzkumy. V rámci výzkumného projektu bylo zpracováno 26 českých a moravských historických měst s památkovými rezervacemi.
Autoři
Jehlík, J. ed. - Plos, J. ed. - Drdácký, T. ed., - Zdráhalová, J. ed.
Publikováno v
Praha: CTU. Faculty of Architecture, 2020.
Rok
2020
Podkategorie
Sborník
Autoři
Zdráhalová, J.
Publikováno v
Zprávy památkové péče. 2020, 80(1), 10-16. ISSN 1210-5538.
Rok
2020
Podkategorie
Článek
Anotace
Rozbor uliční sítě pomocí metody Space syntax představuje vedle standardních analytických nástrojů významný přínos pro zachycení městského organismu v celé jeho bohatosti. Na základě topologických vlastností cestní sítě umožňuje definovat místa s potenciálem pohybových a pobytových aktivit. Rozložení aktivit ve městě souvisí s prostorovým uspořádáním a míst. Porovnání cestní sítě města v různých časových obdobích dovoluje sledovat pozici topologicky dominantních míst, případně jejich přesouvání v rámci sídla.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Jan Jehlík