Lidé

Ing. arch. Martina Lehnertová

Autoři
Lehnertová, M. - Kubina, M.
Publikováno v
In: Prostor pro život. Cesty. Sborník mezinárodní konference Krajina Sídla Památky 2024. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 2024. p. 164-175. ISBN 978-80-214-6263-2.
Rok
2024
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
Historická sídla jsou protkána cestní sítí, která se po staletí vyvíjela s ohledem na soudobé potřeby lidí, tato sídla užívajících. Každá vývojová etapa sídla je spojená s cestami, které přispívaly k proměnám sídelní struktury a celkovému rozvoji. S rostoucí intenzifikací dopravy se sídla potýkala s nutností se dopravě přizpůsobovat. Tehdy, stejně jako nyní, šlo o přirozenou transformaci, vycházející z nároků člověka na sídlo. Výrazných proměn jsme byli svědky v minulosti, kdy cestní síť formovala charakter sídel, a jsme jejich svědky i dnes. K razantním řešením pak docházelo především ve druhé polovině 20. století, kdy po staletí formovaný charakter sídel v mnohých případech nenávratně ustupuje nově budovaným komunikacím pro automobilovou dopravu. Téma pojednává o proměnách, kterými prošla historická sídla rozvojem cestní sítě a stále se zvyšujícími prostorovými nároky až do současnosti. Článek analyzuje nejen vliv dopravy na strukturu sídel, potažmo okolní krajiny, ale také přidružené prvky spojené s dopravou, které v historických sídlech významně vizuálně působí. Cílem příspěvku je obeznámení s problémy, se kterými se potýká současná památková péče v historických sídlech v kontextu nároků kladených na dopravní obslužnost a další přidružené problémy s tímto spojené. Smyslem článku je poukázat na kontinuální zvyšování nároků kladených na historická sídla z důvodu dopravní obslužnosti, stejně jako poukázat na problémy, které vznikají, je-li doprava potlačována. Historické sídlo je živý organismus, ve kterém je nutno neustále hledat rovnováhu, a to na všech úrovních, včetně dopravní.
Autoři
Lehnertová, M.
Publikováno v
In: 15th Architecture in Perspective/ 15. Architektura v perspektivě. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita v Ostravě, 2024. p. 116-120. ISBN 978-80-248-4711-5.
Rok
2024
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
The protectve belts of a heritage-protected buildings or areas are reaching their limits. Territories defned in this way are not the subject of protecton themselves. Some protected belts had the task of protectng themselves at the tme of their declaraton, not only the object of protecton for which they have been declared. Protectve belts are evidenced by the formulated conditons of protecton, precisely defned. The status of these territories has not been changed, but access to the implementaton for the protecton of historic values is increasingly limited. The defniton of protectve belts is strictly intended from legislative point of view. But from the point of view of applied heritage care, this concept is a path of a degradaton for the heritage values of some areas. The vision of ensuring the protecton of cultural values by declaring protected zone is out of sight. An analysis of the importance of the protectve belts is a must.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA