Lidé

Ing. arch. Karolína Kripnerová, Ph.D.

odborná asistentka ZAN Kazimour-Kripnerová

Autoři
Kripnerová, K. - Sigmund, V. - Vašát, P. - Bírová, B., - Strnad, A.
Publikováno v
Architekti bez hranic, 2019. ISBN 978-80-907623-0-5.
Rok
2019
Podkategorie
Kniha
Anotace
Bezdomovectví a veřejný prostor představují dvě svébytná pole, ať již ve smyslu tématu k výzkumu, psaní či politickému řešení, nebo ve vztahu ke každodennímu životu a zkušenosti. Jak a kde se tato dvě pole protínají, ukazují čtyři kapitoly, z nichž tato kniha sestává. Čtvero autorských hlasů, čtvero pohledů a tematických zaměření, které nastiňují povahu vztahu mezi bezdomovectvím a veřejným prostorem. V čem si jsou hlasy a pohledy sociálního pracovníka, antropologů a architektů blízké a v čem se liší? Existují nějaké styčné body při takto odlišně ukotvených přístupech k otázce protnutí bezdomovectví a veřejného prostoru? A v čem nám tyto styčné body (i rozdíly) mohou pomoci, co odkrývají a jak jich využít? Abychom zjistili, jaké odpovědi přináší tato kniha, nejprve si shrňme jednotlivé kapitoly. Pak se podívejme na styčné body a následně i na rozdíly mezi nimi, a tímto způsobem si odhalme i celek, který skrze paralely i odlišnosti kapitoly vykreslují. (Petr Gibas)
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
INTRO. 2019, 2019(9), 6-15. ISSN 2570-7744.
Rok
2019
Podkategorie
Článek
Anotace
Třípodlažní dům Martina Raucha je známou realizací, v níž autor důsledně pracoval s přírodními materiály od začátku do konce. Proto je inspirativní znovu si připomenout vlastní autorovu zprávu a přečíst si, jak popisuje některé technické postupy a parametry.
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
INTRO. 2019, 2019(9), 16-20. ISSN 2570-7744.
Rok
2019
Podkategorie
Článek
Anotace
Martin Rauch je rakouský architekt, absolvent Univerzity užitého umění ve Vídni. Mimo jiné se věnuje stavění z hlíny a hliněné architektuře, a to nejen jako autor (především v Rakousku, Itálii, Švýcarsku a Německu), ale s tématem pracuje též jako pedagog. Působil na univerzitách v Linci, Innsbrucku i Curychu, spolupracuje s UNESCO.
Autoři
Kripnerová, K. - Šmídek, P.
Publikováno v
Archiweb. 2019, ISSN 1801-3902.
Rok
2019
Podkategorie
Článek
Anotace
U příležitosti zahájení výstavy Konstelace - Korelace v českobudějovickém Domě umění jsme dostali 14. února 2019 příležitost položit několik otázek hlavním představitelům švýcarského ateliéru Buchner Bründler. Rozhovor s Andreasem Bründlerem a Danielem Buchnerem pro archiweb.cz vedla Karolína Kripnerová. Během půlhodinové debaty přišla řeč na postavení architektury ve švýcarské společnosti, jejich vztah k předchozím mistrům a stavebních příležitostech ve městě utvářeném H&deM.
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
In: Co je to udržitelná architektura?. Praha: CTU FA. Department of Design Studios II, 2018. p. 70-76. ISBN 978-80-01-06534-1.
Rok
2018
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
Udržitelnost a udržitelná architektura je založena na třech pilířích: ekologickém, ekonomickém a sociálním. Třetí je zcela zásadní: Pokud v projektu nefunguje sociální pilíř, je jen obtížné tento deficit dorovnat. Pro svou neměřitelnost a těžkou uchopitelnost je však často opomíjen. Co to tedy sociální pilíř je? Některých skutečností si všímáme, až když je ztrácíme: Podívejme se podobnou optikou i na sociální pilíř a hledejme případy, kdy nefunguje. Příkladem je sociální vyloučení neboli stav, kdy někteří členové společnosti jsou z ní vyřazováni, a extrémem je bezdomovectví. Může architekt přispět k prevenci bezdomovectví nebo k jeho řešení? A jakým způsobem? Článek hledá na tuto obtížnou otázku odpovědi.
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
Alfa. 2018, 2018(2), 10.
Rok
2018
Podkategorie
Článek
Autoři
Kripnerová, K. ed. - Čeněk, M. ed., - Hlaváček, D. ed.
Publikováno v
Praha, 2018-12-11. Praha: CTU FA. Department of Architectural Design II, 2018. ISBN 978-80-01-06534-1.
Rok
2018
Podkategorie
Sborník
Autoři
Kripnerová, K. - Mikuláštík, J.
Publikováno v
In: Drazí architekti. Galerie Architektury Brno, 2018. p. 189-195. ISBN 978-80-907120-0-3.
Rok
2018
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
Často se setkáme s představou veřejnosti, že architekt je jakýsi bonus, který jen prodražuje stavbu ("ne, nakreslím si to sám"). Myslíme si, že tato představa je do jisté míry českým spcifikem, které se utvořilo na základě společenské zkušenosti z minulého století. Ať už jde o potlační osobního výrazu architekta během minulého režimu, nebo naopak přemrštěné velebení výrazných osobností moderny. Architekt je často enfant terrible projektu, co si nikdy nedá říct a na ostatní se dívá spatra. Nemůžeme si však za tento společenský názor také jako architekti sami?
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
Archiweb. 2018, ISSN 1801-3902.
Rok
2018
Podkategorie
Článek
Anotace
eřejný prostor a mezilidské vztahy. Vznikl tak projekt diskusních večerů Hranice architektury, který má za cíl přivést k jednomu stolu architekty a také odborníky jiných profesí. Diskusní večery zprostředkují pohled na jedno téma z různých úhlů, nebo naopak z různých názorů vykrystalizuje průsečík. Diskusní večery Hranice architektury jsou otevřeny jak odborné, tak laické veřejnosti. Zapojení publika do diskuse, ať dotazy či názory, je vítáno. Třetí diskusní večer byl na téma Funkční turismus. Jak se pod vlivem turismu proměňuje veřejný prostor? Jaká by měla být úloha města, co lze ovlivňovat či regulovat? Jak by turismus mohl fungovat, aniž by oslaboval město? Hosty diskusního večera Hranice architektury v listopadu 2018 byly sociální geografka Michaela Pixová a Kristýna Drápalová z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Autoři
Kripnerová, K.
Publikováno v
Archiweb. 2018, ISSN 1801-3902.
Rok
2018
Podkategorie
Článek
Anotace
Kde začíná a končí architektura? Tuto otázku si položil spolek Architekti bez hranic. Spolek, který se zajímá o veřejný prostor a mezilidské vztahy. Vznikl tak projekt diskusních večerů Hranice architektury, který má za cíl přivést k jednomu stolu architekty a také odborníky jiných profesí. Diskusní večery zprostředkují pohled na jedno téma z různých úhlů, nebo naopak z různých názorů vykrystalizuje průsečík. Diskusní večery Hranice architektury jsou otevřeny jak odborné, tak laické veřejnosti. Zapojení publika do diskuse, ať dotazy či názory, je vítáno. Druhý diskusní večer byl na téma Komercializace veřejného prostoru. Jak vnímá veřejný prostor antropolog a jak architekt? Jaký je vliv obchodních center na město? Kde je hranice veřejného a soukromého? To byly otázky, které během diskusního večera Hranice architektury v březnu 2018 zazněly. Pozvání přijali architekta a básnířka Anna Beata Háblová a sociální antropolog Michal Lehečka.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Michal Kohout