Lidé

doc. Ing. Irena Benešová, Ph.D.

Autoři
Vorel, J. - Franke, D. - Benešová, I. - Gabaš, O. - Kacarevic, S., - Makovský, L.
Publikováno v
Urbanismus a územní rozvoj. 2022, 2022(6), 8-22. ISSN 1212-0855.
Anotace
Článek presentuje výsledky výzkumného projektu , jehož cílem je navrhnout a aplikovat metody oceňování veřejných statků pro účely prostorového plánování. Výzkum se zaměřuje na metody hedonických cen, které využívá k odhadování ekonomických efektů blízkosti stanic metra, železničních stanic, veřejných prostranství, parků, přírodních ploch a školských zařízení. V úvodu jsou představeny různé pohledy na hodnocení veřejných statků a obvykle používané hodnotící metody. Následuje představení teorie, způsobu odhadování a oblastí využití hedonických cen. Článek dále prezentuje výsledky obsáhlé rešerše studií hedonických cen realizovaných v ČR a zejména v zahraničí. Jádrem článku je představení výsledků aplikace metody hedonických cen na hodnocení ekonomických efektů veřejných statků na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Výsledky ukazují významné lokální ekonomické efekty veřejných statků, například stanice metra ve vzdálenosti do 600 m od nemovitosti zvyšuje její cenu o 4,2 %, přítomnost parku ve vzdálenosti do 300 m zvyšuje cenu nemovitosti o 1 % a zvýšení podílu přírodních ploch v okolí 800 m od nemovitosti zvyšuje její cenu o 1,2 %. Analýza rovněž ukázala, že základní škola, která vykazuje ve školských matrikách nadané žáky, zvyšuje ceny spádových nemovitostí o 1 %. Článek uvádí řadu dalších odhadů ekonomických efektů. V závěru jsou uvedeny jak přínosy metod hedonických cen, tak i jejich limity, které vyplývají zejména z omezené datové základny, komplexní provázanosti efektů v území a významné heterogenity vlastností území.
Autoři
Maier, K. - Hugová, M., - Benešová, I.
Publikováno v
Urbanismus a územní rozvoj. 2012, 15(6), 24-29. ISSN 1212-0855.
Anotace
Projekt POLYCE - Metropolisation and Polycentric Development in Central Europe byl zařazen do druhé priority programu ESPON 2013 (European Spatial Planning Observation Network, Evropská pozorovací síť prostorového plánování), nazvané Cílená analýza na základě poptávky. Projekt popsal současný proces metropolizace ve střední Evropě a formuloval strategické postupy dalšího územního rozvoje těchto hlavních měst a jejich funkčních urbánních zón (functional urban areas).

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Jakub Vorel, Ph.D.