15129

Ústav navrhování III

Výzkumné projekty

Hlavní řešitel
Brožová, M.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2025
Anotace
Cílem výzkumného projektu je shromáždit a kriticky zhodnotit základní informace o díle a životě významného českého architekta Františka Roitha, žáka Josefa Zítka na c. k. německé technice v Praze a Otto Wagnera na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Kromě zásadních i méně známých realizací, které se podílely na utváření architektonické kultury první republiky (např. Městská knihovna s Rezidencí primátora a divadlem, Ministerstvo financí, Ministerstvo zemědělství, Živnostenská banka ad.), se výzkum bude zabývat také velkým množstvím dosud nezhodnocených archívních materiálů, včetně nezveřejněných projektů a soutěží. Pozoruhodně vyvážené dílo FR fascinuje množstvím realizací i typologickou různorodostí (včetně vodních staveb a mostů), začleněním do urbánního kontextu i detailním propracováním. Výstupem bude odborná monografie koncipovaná nejen jako základní zdroj kriticky zhodnocených informací a přehled kompletního díla, ale také se pokusí nově zařadit tohoto architekta z hlediska evropského kontextu přesahujícího historická klišé. Projekt je roční, v tomto roce předpokládáme podání dalších grantových žádostí na rok 2026, kde již bude výstupem publikace. Publikaci připravujeme ke k 150. výročí narození Františka Roitha. Její návrh je projednán a odsouhlasen vydavatelstvím Karolinum a zařazen do edičního plánu na rok 2026.
Hlavní řešitel
Lehnertová, M.
Trvání projektu
2023
Anotace
Ochranná pásma památkově chráněných objektů či lokalit naráží na své limity. Výzkum se zaměří na analýzu ochranných pásem, jejich smysl a praktické využití. Výsledkem bude zhodnocení efektivity ochranných pásem jakožto nástroje památkové ochrany. Výzkum bude využit v rámci disertační práce se zaměřením na urbanistický rozměr ochrany historických sídel, a bude rozvíjen při aktivní práci památkáře se specializací na urbanismus.
Hlavní řešitel
Mika, J.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2022-2023
Anotace
V rámci širší diskuse na téma smršťujících se měst se zabýváme úžeji vymezeným problémem rozdílného dopadu smršťování na různé druhy městských struktur. Hledáme odpověď na otázku, které důsledky demografického poklesu ve městech můžeme efektivně využít k řešení inherentních prostorových problémů jednotlivých typů městských struktur v České republice a jak. Soustředíme se na 5 zobecněných druhů urbánní zástavby, které se principelně v českých městech opakují a hledáme jejich specifické prostorové proměny způsobené smršťováním a důsledky těchto kvantitativních proměn pro jejich možný kvalitativní rozvoj.
Hlavní řešitel
Trvání projektu
2021
Anotace
Práce si klade za cíl popsat fenomén zmenšujících se měst v ostravské aglomeraci zejména z prostorového hlediska, analyzovat plány rozvoje dotčených obcí v kontextu očekávaného vývoje a srovnat tato města s adekvátními zahraničními předobrazy.
Hlavní řešitel
Slováková, N.
Trvání projektu
2020-2021
Anotace
Odstředověkuseměstastavělypodleplánů,kterézohledňovalypotřebyobchodu,dopravyabezpečnosti. Významné stavby a lokality se začaly propojovat - cestou, alejí, mostem, železnicí, tunelem. Jako oblast zkoumánísivybírámokruhzaměřenýnatéma:koleje-město.Nechcivnímattraťjakopřekážku,alejako nedílnousoučástměsta-jakohlavníosupřiurbanizaciměst. Výzkum SGS se zaměří na analýzu a tvorbu projektů, které vznikly kolem tratě (dopravnítepny)jako lineární urbanizované města a jejich možnosti pretvoření v plnohodnotny prostor.
Hlavní řešitel
Trvání projektu
2020
Anotace
V době, kdy většina českých a obecně západních měst populačně spíše stagnuje či klesá, je třeba se zabývat změnou našeho urbanistického přístupu k těmto sídlům. Práce si klade za cíl zmapovat fenomén smršťujících se měst v České republice a určit vhodnou metodologii jejich zkoumání, která může být použita pro následný výzkum.
Hlavní řešitel
Dvořák, M.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2018
Anotace
Město je v mnoha svých vrstvách uspořádané více či méně fraktálně - jeho fyzická struktura, veřejná prostranství, dopravní i technická infrastruktura, rozložení vybavení, sociální struktura aj. Měřením fraktální dimenze urbánní struktury získáme porovnatelné hodnoty k posouzení fraktálního uspořádání města - uspořádané provázané posloupnosti měřítek zástavby i volného prostoru. Výsledek je indikátorem míry komplexity struktury. Vyšší míra fraktálního uspořádání umožňuje ideální distribuci energie, stabilní a adaptabilní rámec pro kvalitní životní prostředí, zejména pokud je odvozeno z měřítka člověka. Měření bude provedeno pro celá města a pro části měst s převažující typologií zástavby na základě jejich plošného vizuálního zobrazení - schwarzplannu, metodou BCM (Box-Counting Method). Na podkladu map zástupců českých měst a jejich vývoje od pol. 19 století do současnosti můžeme pozorovat různý nárůst fraktality s různou mírou vlivu konkrétních urbánních forem - domovního bloku, polobloku či otevřených forem zástavby.
Hlavní řešitel
Ullmannová, K.
Trvání projektu
2016
Anotace
Hledání alternativ k současné převládající formě individuálního bydlení, kde budou v harmonii potřeby obyvatel, ohleduplnosti k okolí a prosperita sídel. Výzkum se soustředí na studium v našich podmínkách málo užívaných, avšak potenciálně přínosných typologických druhů zástavby, využívání místních materiálů ke stavbě bydlení a s tím spojenou podporu lokální ekonomiky. Výsledkem práce bude publikace zaměřená na místní samosprávy a širokou veřejnost, která rozšíří povědomí o paletě možností individuální obytné výstavby.
Hlavní řešitel
Dvořák, M.
Řešitelský tým
Trvání projektu
2016
Anotace
Jakou roli hraje současná forma domovního bloku v komplexním systému města? Současné urbanistické plány často obsahují kompaktní formu domovního bloku, jejich realizace se nicméně řídí jinými pravidly s různým dopadem i mírou reflexe existující urbánní struktury daného města. Výzkum se bude věnovat konkrétním vytipovaným příkladům nedávno realizovaných projektů domovních bloků v několika evropských městech, jaké prostředí na základě současných přístupů a pravidel utváření vytváří a jejich vztahu k celku města. Práce bude reflektovat jak dosavadní poznání o vývoji domovního bloku, tak z druhé strany současné poznání vlastností komplexních systémů.
Hlavní řešitel
Ullmannová, K.
Trvání projektu
2015
Anotace
Hledání alternativ k současné převládající formě individuálního bydlení, kde budou v harmonii potřeby obyvatel, ohleduplností k okolí a prosperita sídel. Výzkum se soustředí na studium v našich podmínkách málo užívaných, avšak potenciálně přínosných typologických druhů zástavby, využívání místních materiálů ke stavbě bydlení a s tím spojenou podporu lokální ekonomiky. Součástí výzkumu bude dotazníkové šetření, která bude zjišťovat postoje obyvatel k předkládaným netradičním formám staveb. Výsledkem práce bude publikace zaměřená na místní samosprávy a širokou veřejnost, která rozšíří povědomí o paletě možností individuální obytné zástavby.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA