Naše stránky momentálně nemusí fungovat správně. Pracujeme na nápravě a děkujeme za vaši trpělivost.

15129

Ústav navrhování III

Všechny publikace

554 výsledků

Autoři
Lehnertová, M. - Kubina, M.
Publikováno v
In: Prostor pro život. Cesty. Sborník mezinárodní konference Krajina Sídla Památky 2024. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 2024. p. 164-175. ISBN 978-80-214-6263-2.
Rok
2024
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
Historická sídla jsou protkána cestní sítí, která se po staletí vyvíjela s ohledem na soudobé potřeby lidí, tato sídla užívajících. Každá vývojová etapa sídla je spojená s cestami, které přispívaly k proměnám sídelní struktury a celkovému rozvoji. S rostoucí intenzifikací dopravy se sídla potýkala s nutností se dopravě přizpůsobovat. Tehdy, stejně jako nyní, šlo o přirozenou transformaci, vycházející z nároků člověka na sídlo. Výrazných proměn jsme byli svědky v minulosti, kdy cestní síť formovala charakter sídel, a jsme jejich svědky i dnes. K razantním řešením pak docházelo především ve druhé polovině 20. století, kdy po staletí formovaný charakter sídel v mnohých případech nenávratně ustupuje nově budovaným komunikacím pro automobilovou dopravu. Téma pojednává o proměnách, kterými prošla historická sídla rozvojem cestní sítě a stále se zvyšujícími prostorovými nároky až do současnosti. Článek analyzuje nejen vliv dopravy na strukturu sídel, potažmo okolní krajiny, ale také přidružené prvky spojené s dopravou, které v historických sídlech významně vizuálně působí. Cílem příspěvku je obeznámení s problémy, se kterými se potýká současná památková péče v historických sídlech v kontextu nároků kladených na dopravní obslužnost a další přidružené problémy s tímto spojené. Smyslem článku je poukázat na kontinuální zvyšování nároků kladených na historická sídla z důvodu dopravní obslužnosti, stejně jako poukázat na problémy, které vznikají, je-li doprava potlačována. Historické sídlo je živý organismus, ve kterém je nutno neustále hledat rovnováhu, a to na všech úrovních, včetně dopravní.
Autoři
Lehnertová, M.
Publikováno v
In: 15th Architecture in Perspective/ 15. Architektura v perspektivě. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita v Ostravě, 2024. p. 116-120. ISBN 978-80-248-4711-5.
Rok
2024
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
The protectve belts of a heritage-protected buildings or areas are reaching their limits. Territories defned in this way are not the subject of protecton themselves. Some protected belts had the task of protectng themselves at the tme of their declaraton, not only the object of protecton for which they have been declared. Protectve belts are evidenced by the formulated conditons of protecton, precisely defned. The status of these territories has not been changed, but access to the implementaton for the protecton of historic values is increasingly limited. The defniton of protectve belts is strictly intended from legislative point of view. But from the point of view of applied heritage care, this concept is a path of a degradaton for the heritage values of some areas. The vision of ensuring the protecton of cultural values by declaring protected zone is out of sight. An analysis of the importance of the protectve belts is a must.
Autoři
Mika, J.
Publikováno v
In: Urban planning and Architectural Design for Sustainable Development (UPADSD) - 8th Edition 2023 - A Book of Abstracts (Part I). Mannheim: IEREK GmbH, 2023. p. 50-51.
Rok
2023
Podkategorie
Abstrakt ve sborníku
Související lidé
Anotace
The paper deals with the problem of "TOADS" (temporarily obsolete, abandoned, and derelict sites) and "TLUs" (temporary land uses), which in the Czech debate is, among other things, the question of gap-sites. Gaps are an integral part of many central districts, not only in Czech cities. To a large extent, they are either not used in any way or are temporarily used to saturate the number of parking spaces needed. However, many examples show that the range of their temporary use is considerably wider. The existing literature on the subject emphasises the need for an information base similar to that provided in the form of spatial plans or spatial analysis documents, which would focus specifically on gaps and thus facilitate their temporary use. The paper looks for which characteristics of gaps are essential for building the information base and how they influence the spectrum of their use. It focuses mainly on the spatial, functional and legal aspects of gaps. It is shown that the physical form of the gaps, whether they are temporarily used or not, plays a crucial role not only for the gap itself but also for its surroundings, influencing, for example, property prices in the neighbourhood. Similarly, maintenance plays a crucial role. The paper therefore then presents a set of spatial characteristics of gaps that are most manifested in their surroundings. The paper also works with a set of examples of temporary use of gaps from Czech and foreign cities.
Autoři
Slováková, N.
Publikováno v
In: The City on the Rails. Athens: Athens Institute for Education and Research, 2023. Volume 9. vol. Issue 1. ISSN 2407-9472.
Rok
2023
Podkategorie
Stať ve sborníku
Anotace
The research focuses on the application of the elements of the theory of linear urbanism to the current solution for the rural settlements, from which life is lost and they are becoming open-air museums. Rural settlements are currently experiencing a crisis, most of their residents are moving to the big cities for work and in order to improve the quality of their life. This work is inspired by utopian cities from the early 20th century, such as The Roadtown by Edward Chambless, Plan Obus by Le Corbusier or Green City by Konstantin Melnikov. Similar tendencies could be found in highly developed cities such as Tokyo. The book Made in Tokyo from the Bow-wow studio, has already mapped the use of those utopian tendencies in Tokio and tries to apply its forms to the existing typology of cities and landscapes. The aim is not to put all the functions in one coxinglomerate, but rather to create a superorganism within the country. The superorganism consists of several settlements with insufficient facilities. The settlements are interconnected by railway, which already exists. The most important transformation is hidden in the utilisation of the transport infrastructure and in the further addition of the necessary facilities in such a way that the individual necessary points within the linear composition can be shared between multiple dwellings. The starting point of the research is a critical look at current methods of chaotic construction and the creation of an unassuming superorganism within the country. The subject of the research is the methodology of work in the protected landscape area and restoring its attractiveness from the perspective of the current artistic concepts, technologies and strategies.
Autoři
Slováková, N.
Publikováno v
INTRO. 2023, 2023(BETON), 100-103. ISSN 2570-7744.
Rok
2023
Podkategorie
Článek
Anotace
Dlhodobým zámerom mesta Stropkov je komplexná revitalizácia priestranného centrálneho námestia, ktoré zahŕňa pozostatky mestského hradu s kostolom a kaštieľom. Obnova námestia a citlivé zviditeľnenie mestského hradu má prispieť k prilákaniu návštevníkov do mesta a k vytvoreniu kvalitného spoločenského a oddychového miesta pre obyvateľov mesta.
Autoři
Tichý, M. - Sedláková, R. - Kolísko, J., - Hrabánek, M.
Publikováno v
Praha: ARGO, 2023. ISBN 978-80-257-4015-6.
Rok
2023
Podkategorie
Kniha
Související lidé
Anotace
Palác Elektrických podniků patří mezi největší a nejvýznamnější památky meziválečné funkcionalistické architektury na území dnešní ČR. Velkorysý objekt podle návrhu architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže byl dokončen v roce 1935, svého času platil za největší administrativní budovu i za ukázku moderních stavitelských postupů a technologií. Stavba sama s architekturou hledící do budoucnosti odrážela společenskou úroveň i ambici naší první republiky. Kniha “Palác Elektrických podniků v běhu času” není jen výpravnou monografií představující architekturu a typologii tohoto výjimečného objektu. Zabývá se současně společenským a kulturním kontextem doby jeho vzniku a to zejména na pozadí nové stavební formy – městského paláce a rozvíjející se metropole. Z velké části mapuje i rozsáhlou přestavbu spojenou s částečnou konverzí, kterou lze s jistotou označit za jednu z největších a technicky nejnáročnějších rekonstrukcí památkově chráněného objektu na území Prahy, průlomovou mimo jiné rozsahem stavební intervence, zapojením odborných skupin různých oborů a téměř laboratorním hledáním optimálního řešení. V tomto ohledu přináší obohacení poznatků o meziválečné architektuře i možnostech při její obnově. To vše se prolíná s úvahami historiků, techniků a architektů o tektonice, materiálech, ale zejména kompozici, řádu a estetice, které jsou nadčasovým poselstvím této stavby.
Autoři
Slováková, N.
Publikováno v
INTRO. 2023, 2023(SPECIAL), ISSN 2570-7744.
Rok
2023
Podkategorie
Článek
Anotace
Ateliér B.K.P.Š. sa zúčastnil oboch súťaží na modernizáciu areálu v rokoch 2003 a 2005. Rozdiel medzi súťažami bol v zadaní a v samotnom prístupe k Premosteniu – v prvej súťaži bol prístup zadaný voľnejšie. Na projekte pracovali počas obdobia, kedy sa verejne diskutovalo o búraní Premostenia. Dokončenie projektu bolo niekoľkokrát odložené, spomalenie priniesla aj pandémia koronavírusu. Budova sa čiastočne otvorila verejnosti koncom roku 2022. Ateliér na čele s Martinom Kusým a Pavlom Paňákom momentálne dopracováva spolu s kurátormi SNG projekty stálych expozícií.
Autoři
Slováková, N. ed.
Publikováno v
Athens: Athens Institute for Education and Research, 2023. Volume 9. vol. Issue 1. ISSN 2407-9472.
Rok
2023
Podkategorie
Sborník
Autoři
Mika, J.
Publikováno v
In: 12th ACAU 2023: Proceedings of 12th International PhD Students Conference. Brno Technical University, 2023. p. 87-95. ISBN 978-80-214-6206-9.
Rok
2023
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
The paper briefly presents the course and basic conclusions of the local branch of the global debate on shrinking cities and then verifies whether any of them have turned into concrete projects or policies. The paper analyses the strategic plans and spatial planning documentation of several dozen Czech cities that can be described as shrinking. While the naming of the problem in terms of strategy is no longer an exception, the debate has so far only rarely made its way onto the subject of specific rules.
Autoři
Mika, J.
Publikováno v
In: The 10th International Conference on Architecture and Built Environment S.ARCH 2023. S.ARCH Conferences and AWARDs, 2023. p. 372-381. ISBN 978-3-9820758-9-1.
Rok
2023
Podkategorie
Stať ve sborníku
Související lidé
Anotace
The existence of temporarily vacant lots (gaps) is a frequent manifestation of the shrinking cities phenomenon, which offers opportunities to add missing elements to the city's fabric. The paper clarifies the options for the temporary use of these gaps within the central urban areas, what they can provide to their surroundings in the short term, and what hinders their use. I address how to provide qualitative improvements in conditions of quantitative nongrowth through the flexibility and adaptability of temporary arrangements and describe it using the examples of Ostrava (CZE) and Leipzig (GER) analysing the selected neighbourhoods with gaps on two levels: on the one hand its existing structure and on the other hand its missing part (gaps). In the case of gaps, I examine their position in the neighbourhood, size, infrastructural coverage, ownership, physical form (surface, boundaries) or status in the land use plan. By combining these analyses, I identify „spatial supply and demand“ and try to find out why they are not currently saturated, even though they largely overlap. The current use of the gaps is dominated by parking and fallowing, but conversely, there is demand for other uses besides parking: community gardens, sports facilities, playgrounds and more. The intersection of supply and demand is hampered by waiting for the ideal solution, ownership, legislation, and the fear of petrifying the temporary use. In shrinking cities, it is not always possible to target a final solution, but it is also necessary to explore interim measures that can open the door to a long-term settlement.

Za obsah této stránky zodpovídá: prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA