Místo
1. PP
Výzkumné projekty
Hlavní řešitel
Prokop, Š.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2024
Anotace
Americká teoretička umění Rosalind Krauss v roce 1978 vydala svou klíčovou stať "Sochařství v rozšířeném poli," v níž popisuje úlohu sochařství v postmoderním myšlení o prostoru, architektuře a krajině. Zahájila tím dvě dekády plodných úvah v oblasti teorie umění i architektury, které však byly přepsány pozdně pozitivistickým myšlením devadesátých let a počátku milénia, kdy nebyl pro podobné kritické úvahy prostor.
Tato absence teoretického uvažování v oblasti architektury a především nedostatečná energie jej v českém prostředí multidisciplinárně pěstovat a rozšiřovat, vedla žadatele o SVK (studující FA ČVUT a FUA TUL) na sklonku roku 2022 k uspořádání workshopu s názvem "Architektura v rozšířeném poli" na půdě Fakulty architektury ČVUT. Cílem bylo sdružit na jednom místě studentky a studenty doktorského studia, kteří se věnují výzkumu (teoretickému či praktickému) souvisejícímu s architekturou. Po úspěšném prvním (2022) a druhém (2023) ročníku hodlá tým žadatelů studentský workshop ještě rozšířit a nasměrovat k budování komunity. Zatímco v minulém roce byli zúčastnění zejména z Prahy, případně Brna či Liberce, letos výrazně stoupl počet hovořících také z dalších českých univerzit, ale též ze Slovenska.
To jen potvrdilo domněnky o chybějícím prostoru pro mezioborovou diskuzi z pohledu architektury. Další ročník si tak bere za ambici pracovat i s rozšířením organizačního týmu pro případ, kdy současní řešitelé již budou pozvolna dokončovat svá doktorská studia. Další extenzí může být těsnější spolupráce se Spolkem posluchačů architektury, která se na minulém ročníku prokázala být oboustranně výhodnou. Připravený doprovodný program (vernisáž výstavy studentských prací, večírek ve spolupráci s SPA, koncert v ArchiCafe a společná večeře po skončení konference) vytvořil další příležitosti pro méně formální diskuzi nad tématy konference. Událost byla letos prvně financována z SVK, což umožnilo připravit kvalitně její dvoudenní průběh, ale především vydat sborník ještě př
Hlavní řešitel
Prokop, Š.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023
Anotace
Americká teoretička umění Rosalind Krauss v roce 1978 vydala svou klíčovou stať "Sochařství v rozšířeném poli," v níž popisuje úlohu sochařství v postmoderním myšlení o prostoru, architektuře a krajině. Zahájila tím dvě dekády plodných úvah v oblasti teorie umění i architektury, které však byly přepsány pozdně pozitivistickým myšlením devadesátých let a počátku milénia, kdy nebyl pro podobné kritické úvahy prostor.
Tato absence teoretického uvažování v oblasti architektury a především nedostatečná energie jej v českém prostředí multidisciplinárně pěstovat a rozšiřovat, vedla žadatele o SVK (studující FA ČVUT a FUA TUL) na sklonku roku 2022 k uspořádání workshopu s názvem "Architektura v rozšířeném poli" na půdě Fakulty architektury ČVUT. Cílem bylo sdružit na jednom místě studentky a studenty doktorského studia, kteří se věnují výzkumu (teoretickému či praktickému) souvisejícímu s architekturou.
Domněnka, že prostředí největšího architektonického školicího pracoviště bude pro takovou událost ideálním místem, se potvrdila. Sešlo se okolo stovky účastníků, z toho i několik zahraničních; akci zahájil děkan Dalibor Hlaváček, zaznělo třicet příspěvků z oblastí od přírodních věd přes matematiku a IT, architektonickou praxi, urbanismus, sociální vědy či dějiny a teorii architektury. Tyto příspěvky byly doplněny o pět delších vstupů keynote řečníků, kteří svými projevy dali podněty k zamyšlení, hlubší diskusi a ukázali, jak široké pole architektonický výzkum může skýtat (chiruržka transplantační medicíny v IKEM, biomedicínský inženýr, astrofyzik, filosof nebo ergonom). Formát příspěvků, který jsme nakonec zvolili jako 10 minutovou prezentaci a 10 minutovou diskusi se velmi osvědčil, diskuse byly vždy plodné a časové proluky, kterých jsme se zprvu obávali, nenastaly. Příspěvky, které zazněly na workshopu, jsou v této době v podobě vědeckých paperů připravovány do chystaného sborníku. Tisková zpráva z prvního ročníku: https://issuu.com/tyntyna/docs/archpole_tiskovka_def
Hlavní řešitel
Chotěborová, L.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023
Anotace
Pomocou súčasných počítačových modelov je možné simulovať pohyby a aktivity ľudí v priestore pre účely hier, ale aj s cieľom skúmania ľudského správania. Existujú rôzne princípy a algoritmy, ktoré tieto modely využívajú, pričom najperspektívnejšie výsledky ponúkajú modely založené na agentoch.
Cieľom projektu je vývoj simulačného agentného nástroja v rámci prípadovej štúdie, ktorá overí, či je možné simulovať správanie sa ľudí v priestore dostatočne presne. Ďalej majú byť v rámci štúdie definované požadované vlastnosti simulačného nástroja, optimálna forma výstupov simulácie a požiadavky na užívateľské rozhranie nástroja.
Hlavní řešitel
Róth, M.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
Práce se věnuje zkoumání mechanických vlastností kompozitních materiálů a bázi podhoubí a využití těchto materiálů v interiérových akustických panelech. Toto využití se jeví jako vhodné a to díky výjimečným vlastnostem jako jsou tlumení zvuku a velmi špatná hořlavost.
Hlavní řešitel
Rusnák, D.
Pracoviště
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
Jedná se o souborný projekt doktorandů prvního a druhého ročníku doktorského studia. Velkoformátový
3D tisk a lisování recyklovaných polymerů je slibný a dosud nedostatečně probádaný způsob znovuvyužití
odpadních materiálů v architektuře v duchu cirkulární ekonomiky. Pilotní testy dokazují, že proces je možný,
rozdílný dle typu polymeru, přičemž běžně tisknutelné materiály jako polyethylen tereftalát (PET), polyethylen
tereflalát glykol (PETg) a polyaktid (PLA) byly s dílčím úspěchem pokusně vytištěny.
Hlavní řešitel
Vele, J.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023-2024
Anotace
Při přípravě modelu CAD pro 3D tisk se model rozřeže na vrstvy. Na rozdíl od planárního postupu, kdy je objekt řezán vodorovnými rovinami a z jejich průniků objektem je pak generována křivka pro dráhu nástroje, při neplanárním řezání se používají zakřivené roviny. To přináší volnost při vytváření drah nástrojů a každý objekt lze tisknout v optimalizovaných vrstvách, které odrážejí jeho geometrii. Přínosy takového tisku se zkoumají v oblasti plastů a zahrnují lepší povrchovou úpravu, snížení vzniku trhlin a možnost tisku konzol. Cílem tohoto projektu je otestovat neplanární tisk hlíny a betonu. Tento postup by mohl umožnit tisk konzol, převisů a kleneb.
Hlavní řešitel
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2023-2026
Anotace
Anotace (maximálně 10 řádků):
Vývoj technologie pro robotický velkoformátový 3D tisk z průmyslového a komunálního odpadního plastu. Podpora ekonomického uplatnění této technologie v praxi. Projekt podporuje přechod na udržitelnou ekonomiku řešením odpadového hospodářství plastů.
Výstupem jsou realizace finálních produktů, jako jsou doplňky interiéru, nábytek, mobiliář, včetně venkovního městského mobiliáře ve veřejném prostoru. Prostřednictvím nápadu a designu zhmotňuje projekt myšlenku udržitelnosti a transformuje ji do praxe v rámci principů cirkularity.
Projekt podporuje zapojení etablovaných designerů a studentů architektury pro návrh a realizaci finálních produktů. Možností je i realizace uměleckých instalací pro veřejný prostor.
Hlavní řešitel
Dzurilla, D.
Řešitelský tým
Pracoviště
Trvání projektu
2022
Anotace
V minulých ročnících grantové soutěže jsme úspěšné a systematicky řešili (A) Kategorizaci digitálních skic pro komunikaci (B) Kategorizaci nástrojů pro digitální skicování. Které byly i úspěšně publikovány na konferenci eCAADe21.(C) Rozhovory s architektama na téma skice a nástroje pro ověření teoretického rámce. Zde vzišli zasadní zjištění ohledem efektivity skicování ve fázích konceptu návrhu kdy není možno rendrovat protože nejsou detaily. Za nejdůležitější aspekt digitální i tradiční skice byla potvrzena interaktivita s klientem. V tomto roce bychom rádi grantové prostředky zaměřili na prozkoumání této interaktivity ve fázích konceptu návrhu a to konkrétně na výjezdu do Canady - Montreal. Kde o daný výzkum projevili zájem Tomas Dorta z Montrelské univerzity designu - projekt HYVE3D (od r.2014) a Hadas Sopher z Fakulty Architektury v Nantes (výzkum: interakce ve fázích designu), která se výzkumu taky osobně účastní. V daném výzkumu můžou přinést velice cenné poznatky interaktivity. Díky jejích zázemí a legálních smluv je zde veliký přínos nejen pro můj výzkum, ale celkově pro obor architektura v ČR.
Hlavní řešitel
Pomyjová, E.
Pracoviště
Trvání projektu
2022
Anotace
Výzkum se zabývá participací. Ověřuje možnosti zapojení metod divadelního lektorování ("Audience Development"), které pracuje s osobním prožitkem účastníků. Ten vede k většímu naladění skupiny na sebe navzájem i vyššímu porozumění divadelního představení. Cílem výzkumu je ověřit, zda budou mít metody divadelního lektorování podobný dopad i při použití během participativních setkání v městském kontextu. K vyhodnocení výzkumu bude využito simulace, která umožní měření průběhu jednání bez metod divadelního lektorování a s nimi.
Hlavní řešitel
Fialka Sobková, L.
Pracoviště
Trvání projektu
2022
Anotace
Výzkum plynule navazuje na předchozí publikace v oboru městského veřejného zdraví. V centru jejich zájmu bylo nahlížení pěší mobility obyvatel Prahy a středočeského kraje, kteří denně chodí do práce pěšky, nebo využívají kombinace MHD a pěší chůze. Poptávka po "tvrdých datech" ohledně chůze a jejich vlivových faktorů ze strany nejen odborné veřejnosti nás motivovala k rozšíření výzkumu nejen na tuto skupinu, ale na celkový průřezový vzorek populace. Data pro tento výzkum získáme ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu z předchozích dotazníkových šetření, která probíhala v letech 2018-2019. Zjistíme tak rozdíl v návycích ohledně pěšího pohybu mezi jednotlivými skupinami obyvatel a v jednotlivých městech a také celkovou tendenci vývoje pěší mobility v čase. Bude také možné konfrontovat výsledky předchozí analýzy, jejíž podkladová data jsme původně získali extrakcí z agentového modelu multimodální mobility. Pěší mobilitu obyvatel budeme analyzovat ve skupinách definovaných na základě denního režimu, místa bydliště, příjmové skupiny, typu sídelní struktury a dalších urbanistických proměnných. Výsledkem výzkumu bude prezentace výsledků na odborné mezinárodní konferenci a následná publikace článku ve sborníku s uvedením v uznávaných citačních databázích (Scopus, WoS), nebo publikace textu v impaktovaném médiu.