Ateliéry

Ateliér Hlaváček–Čeněk–Tichá

A

CELOATELIÉROVÉ TÉMA AHCT NA LETNÍ SEMESTR 2025:

LS 2025

SEVEROČESKÉ VYHLÍDKY

Pro letní semestr 2025 jsme připravili intenzivní spolupráci se severočeským městem Bílina.

Jméno města i jeho blízkost k severočeským uhelným dolům na prvním pohled možná nevzbuzuje moc optimismu, ale samotné město, jeho vedení (vč. městské architektky Veroniky Šindlerové, vyučující FA) i okolní příroda si nás získaly! Zejména centrum Bíliny se může pyšnit zajímavou architekturou a hmatatelnou snahou vymanit se z předsudků. Celý region je pak charakteristický náročným dědictvím minulosti – ať už jde o odsunuté původní německé obyvatelstvo, celkový úpadek příhraničí v období komunismu, nebo o dosud doznívající devastaci krajiny povrchovými uhelnými doly v podstatě po celou druhou polovinu 20. století.
Konec těžby je však na dohled a s ním již nyní přichází naděje do budoucna. Město v každém případě obklopuje velmi krásná příroda a mnoho míst, z nichž je zajímavý výhled jak na město, tak do přírody, ale také na fascinující průmyslovou „nekrajinu“ povrchového lomu Bílina severozápadně od města.

Jaké mohou být vyhlídky – v přeneseném i doslovném smyslu – tohoto severočeského města a okolí?

Ve spolupráci s městem bychom se rádi věnovali „generelu vyhlídek a rozhleden“ a hledali pro ně vhodná místa – zejména v okolí Bíliny, ale možná i v širším regionu Českého středohoří a severočeských uhelných dolů. Velký potenciál nabízí tzv. Radoveská výsypka, rozsáhlé území východně od města, v němž již započaly rekultivační procesy a na architekty i krajináře zde čeká fascinující výzva – spolupodílet se na znovuzrození krajiny a doplnit ji o nové iniciační body.
Kromě toho ale chceme zejména detailněji zkoumat typologii, technologie, materiály i statiku rozhleden, a jednu vyhlídku realizovat formou design-build – vytipovanou lokalitou je vrch Chlum s výhledem na centrum města.

Pokud Vás toto téma zaujalo, můžete se přihlásit na jedno ze zadání specifikovaných níže (B - D).
Pro další zadání (BP, DP, DSN) viz zadání E - H níže.


^ Bílina a okolí a detail jádra města s vrchem Chlum.

B

Generel severočeských vyhlídek

LS 2025

Okolí města Bílina i samotné město jsou velmi rozmanité. Od krásné přírody a působivých výhledů na ni (zejm. na jih a východ od města), jako je například skalní útvar Bořeň či panorama Českého středohoří, přes samotné město s jeho historickým náměstím a zámkem, až po fascinující „postapokalyptické“ území povrchových dolů (zejm. povrchový důl Bílina na severozápad od města). Část území v okolí města již prochází rekultivací, další čeká na své nové využití.
Naším cílem bude území okolo města zkoumat, věnovat se místní krajině-nekrajině a otisku lidské činnosti v ní a zpracovat generel jeho „vyhlídek“, a to jak v přeneseném smyslu (co dál, jaká je budoucnost, jakými zásahy architekta s územím lze pracovat a pomoci mu se znovuzrozením?), tak doslova – tedy vytipovat místa zajímavých výhledů, místa, kam stojí za to přivést návštěvníky, místa, jejichž kvality by stavba rozhleden a podobných „iniciačních bodů“ mohla podpořit. Položíme si tedy i zdánlivě jednoduchou otázku: co všechno nabízí město Bílina a jeho okolí k pozorování?
Součástí práce by tak mělo být vytipování pozoruhodných míst k zastavení a rozhlédnutí, které by vedlo ke vzniku soustavy vyhlídek a „zastaveníček“ s důrazem na krásnou krajinu a odkazy vrstevnaté historie: „Rozhlédni se, ohlédni se“. To vše samozřejmě v kontextu širšího okolí a ve spolupráci architektů a krajinářů.

Zadání vypisujeme jako urbanistický ateliér a je vhodné i pro studující krajinářské architektury.

C

Design-build vyhlídka na Chlumu

LS 2025

Pouze pro zkušené, odvážné a odolné!

V tomto semestru se pokusíme navázat na předchozí úspěšné design-build projekty našeho ateliéru. Mezi naše 1:1 projekty patří lávka přes Hlubokou strouhu (realizace 2018), útulny Kømen a Atüln (realizace 2019), libčický Stožár (realizace 2019), 3 posedy mezi Libčicemi nad Vltavou a Turskem (realizace 2021) či lávka „Hranolky“ přes Pudlavu (realizace 2023).

Předmětem ateliéru bude vypracování konceptu nové vyhlídky umístěné na vrchu Chlum ve městě Bílina s výhledem na centrum města i na České středohoří, a to nejprve do fáze detailní studie, její bryskní rozpracování do prováděcí a výrobní dokumentace, následné zajištění výroby a na závěr vlastní fyzická realizace stavby buď na piazzetě před fakultou nebo přímo na místě (dle zvolené technologie a řešení).Pro toto zadání hledáme studenty, kteří se nebojí papíru a tužky, ale ani vrtačky, kladiva, bláta a sněhu. Studenty, kteří si chtějí ušpinit ruce fyzickou prací a jsou připraveni v týmu spolupracovat na přípravě a realizaci skutečné stavby. Zadání je určeno pro tým 8 studujících, kteří budou schopni vzájemné podpory, respektu, souhry a tahu na branku.

Podmínkou přijetí je osobní pohovor po 1. kole přihlašování.
Pozor, kapacita je omezena!

^ Výhled na Bílinu a Bořeň z Chlumu - potenciálního místa stavby.

D

Projekt rozhledny pro Bílinu

LS 2025

Dalším rozhlednám v Bílině a okolí bychom se chtěli věnovat na úrovni podrobných prováděcích projektů dotažených do měřítka 1:10 či 1:5 s velkým důrazem na technický detail, včetně fyzických modelů a odzkoušení reálných materiálů. Budeme pro ně hledat vhodná místa zejména v okolí Bíliny, ale možná i v širším regionu Českého středohoří a severočeských uhelných dolů.
Rozhledny jsou na první pohled jednoduché stavby primárně určené pro výhled do krajiny, ale fungující také jako místa setkávání, orientační body, iniciační či katalyzační stavby v území. Mohou nabízet další funkce. Jsou cvičením v umění zvládnout synergii architektury a konstrukce.
Budeme rozhledny zkoumat z hlediska typologie, technologie, materiálů i statiky.
Kde jinde se všechny tyto aspekty tak výrazně projevují v samotné estetice stavby?
Pojďme experimentovat na hranici možností a limitů!

Pozor: nejedná se o design-build projekt. :-)

E

Diplomní seminář – vize zadání ZS 2025: Pankrác, mrakodrapy a inovativní stavební materiály

LS 2025

Mrakodrapy jsou od svých počátků odrazem lidského pokroku a vynalézavosti. Jejich výstavba je nutně spojena s krajními možnostmi dostupných či nově vyvíjených materiálů a technologií. Jaké technologie by mohly/měly odrážet za 100 let? Jaká je budoucnost materiálů vhodných pro mrakodrapy s důrazem na udržitelnost stavby? Jaký je potenciál ve výstavbě mrakodrapů z dřevěných konstrukcí, za použití recyklovaných materiálů, 3D tisku nebo jiných budoucích materiálů? Jak zohlednit další žádoucí aspekty – integraci zeleně, obnovitelných zdrojů, stínění / ochlazování, apod. vedoucích k soběstačnosti stavby a zlepšení okolního prostředí?
Výškové budovy jsou pro městské prostředí výhodné z hlediska využitelnosti plochy – umožní vysokou koncentraci dějů, lidí a vybavenosti na malé ploše, město se pak nerozrůstá dále do krajiny, ale zhušťuje se. Praha v porovnání s jinými evropskými metropolemi tento potenciál zatím rapidně nevyužívá. Jak na tuto situaci nadčasově reagovat? Je např. možné navrhnout stylově svébytný mrakodrap, charakteristický pro Prahu?
Pražská Pankrác je jednou z mála čtvrtí, kde lze stavět domy o výšce přes 100 m. Má se z tohoto místa opravdu stát pražský Manhattan? Pokud ano, jak zde mrakodrapy komponovat? Na co navazovat? Jakou mají mít funkci? A jaký výraz? Pankrác současně nabízí dost nevyužitých ploch, nebo ploch s potenciálem k rozvoji a transformaci. Jedním z takových míst je podle nás ulice Marie Pujmanové a její křížení s Milevskou ulicí. Nachází se zde původně kvalitní pás objektů určených pro služby, který kdysi svou krytou promenádou zajímavým způsobem dotvářel přilehlé sídliště a kontrastoval se vzrostlou zelení mezi panelovými domy. Dnes se jedná o zdegradované budovy a veřejný prostor trpící nedostatkem péče. Prominentní nárožní plochy jsou užívány jen k parkování. Lze právě zde zahustit zástavbu sérií mrakodrapů?

Podmínkou zápisu na diplomní seminář je osobní (nebo alespoň potvrzená e-mailová) dohoda s vedoucími.

F

Diplomní seminář – vlastní zadání

LS 2025

Chtěli byste u nás zpracovávat diplomní projekt, ale celoateliérovým zadáním (viz zadání E výše) si nejste jistí?

Máte vlastní vizi, toužíte pracovat na svém „srdečním“ tématu? I tomu jsme otevřeni, nutnou podmínkou je ale kromě přípravy a prozkoumání zadání formou diplomního semináře také to, abyste nás předem kontaktovali e-mailem, a Vaše téma a budoucí přihlášku na diplom jsme společně prodiskutovali. Bez toho přijetí nebude možné.
Díky a budeme se těšit!

G

Bakalářská práce – Město nad městem

LS 2025

Přihlášky pouze pro absolventy předmětu ATSBP (studie pro bakalářskou práci) v našem ateliéru v předchozím zimním semestru.

H

Diplomní projekt dle dohodnutého zadání

LS 2025

Přihlášky pouze pro absolventy diplomního semináře v našem ateliéru v některém z předchozích semestrů.

Za obsah této stránky zodpovídá: doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.