Ateliéry

Ateliér Hájek–Hulín

Ateliér se zaměřuje na propojení badatelských či výzkumných projektů a praxe. Zadané úkoly kladou důraz na tvůrčí přemýšlení a osvojení specifické metody práce. Témata jsou dlouhodobá a přesahují délku jednoho semestru. Výsledky prací prezentujeme odborné i laické veřejnosti na výstavách a konferencích, teoretické závěry jsou následně shrnuty v knižních publikacích, článcích v odborném tisku a na přednáškách.

Studentské práce často přesahují do oblasti výzkumu a teorie. Výzkumný projekt Anastomosis získal Cenu rektora ČVUT III. stupně za aplikaci výsledků výzkumné práce v praxi. Projekt Care (Sorge) for Architecture byl vybrán v soutěži pro realizaci národního pavilonu České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách 2016. Utopické město navržené studenty do zbraslavského kamenolomu se stalo předlohou románu spisovatele Miloše Urbana Urbo Kune.

V současné době ateliér spolupracuje na rozsáhlém mezinárodním badatelském projektu Ikonické ruiny, který se zabývá odkazem architektury a urbanismu druhé poloviny minulého století. Zároveň pracujeme na projektech dotýkajících se reálných problémů Prahy.

Badatelské a výzkumné projekty prezentované na výstavách
2016 Care (Sorge) for Architecture, La Biennale di Venezia 2016

2015 Urbo Kune, výstava prací ateliéru Hájek FA ČVUT, spolu s Jaroslavem Hulínem, Centrum současného umění DOX, Praha

2015 Litomyšl bez průtahu – mosty, výstava výsledků letní školy architektury, kurátor a organizátor Petr Volf, Mirka Volfová, Jízdárna na Zámeckém návrší v Litomyšli