Dresden – Green Way East
ZS 2024
Rozvoj systému veřejných prostranství a městské modrozelené infrastruktury patří k dlouhodobým plánům rozvoje Drážďan. Návrh jednoho z takových napojení je možný podél železniční trati na Prahu, kde lze nevyužívané nebo nedostatečně využívané plochy využít k vytvoření vazby mezi centrem města a jihovýchodním předměstím. Těžištěm zadání je například rozvoj cestní sítě pro bezmotorovou dopravu, ale i posílení propojení biotopů a biodiverzity.
Cílem zadání je zkoumat potenciál prostoru, který má na jedné straně spojovací funkci, ale na straně druhé má rovněž potenciál tvořit diferencované, na sobě nezávislé otevřené prostory. Během zpracování je rovněž třeba kriticky zhodnotit a vypracovat nezávislou strategii zaměřenou na uspořádání veřejného prostoru, která může sloužit jako základ pro další urbanistické plánování oblasti. Zadání cílí na výstupy v měřítku 1:5000 - 1:1000 a bude zpracováno pod dohledem Odboru územního plánování města Drážďany.
Lokalizace: 51.02795511323514, 13.765937877706149
Dresden – Hecht Park 2030
ZS 2024
Hecht Park je historická plocha zeleně na severu Drážďan, která má přes množství vzrostlých stromů značné funkční nedostatky - především chybí zázemí pro aktivní vyžití a sport. Park je zajímavý nejen exponovanou polohou na svahu údolí Labe, ale také dochovanými fragmenty historického areálu.
Již několik let se v okolí parku rozvíjejí atraktivní rezidenční lokality, což zvyšuje význam parku jako rekreační plochy pro rezidenty. Existují také plány na rozvoj parku jako spojovacího článku systému veřejných prostranství, který bude navržen jako součást Spolkové zahradní výstavy 2033.
Cílem projektu je zlepšit celkovou kvalitu parku z hlediska funkčnosti a kvality prostoru. Je rovněž důležité vzít v úvahu změnu klimatu, což vyžaduje úpravy celkové struktury a vegetace. Výstupy budou zpracovány převážně v měřítku 1:1000 - 1:500, ve spolupráci s Oddělením městských parků Drážďany.
Sokolovské náměstí v Liberci - parkoviště se zvučným jménem
ZS 2024
Sokolovské náměstí je ve skutečnosti spíše parkovištěm, které je součástí enklávy s dominancí dopravy v klidu tvořenou sekvencí Malé náměstí, Sokolovské náměstí, Železná a Kostelní. Původně vzdušný prostor s fontánou a mariánským sloupem, který spíše než pro dopravu sloužil jako tržiště a shromaždiště, dnes okupují celkem tři komunikace. Podélná orientace nastavená preferencí dopravy a podpořená spíše trpícími liniovými výsadbami podél hlavního průjezdu zcela změnila proporce a působení někdejší velkorysé srdce libereckého Nového města. Neprostupnost a potlačení pěších, bezvýhradní přizpůsobení forem potřebám motoristů a dominance asfaltového krytu jsou jen těmi nejzjevnějšími z problémů jednoho z nejvýznamnějších libereckých náměstí.
Celistvý rámec, zajímavá topografie a kombinace dominanty kostela sv. Antonína Velikého, přirozeným napojením na okolní strukturu a překvapivými průhledy do krajiny skrz postranní uličky jsou naopak pouze některé z hodnot, které mohou být využity během procesu hojení zranění způsobených v posledních desetiletích. Zadání, jehož cílem je celková reorganizace náměstí a jeho vazeb, bude zpracováváno za podpory města Liberec, které klade důraz mimo jiné také na adaptaci na změnu klimatu.
Malé náměstí v Liberci – obývák, který neexistuje
ZS 2024
Parkoviště v centru Liberce s dominantou barokního kostela Nalezení svatého kříže a výhledem na zvlněnou krajinu mezi domy utvářejícími polouzavřený rámec. S blízkým Sokolovským náměstím jej spojuje ulice U Křížového kostela, s celou jednou hranou tvořenou prolukou, a ulička Větrná lemovaná souborem historických hrázděných domů (Valdštejnské domky). V těsném sousedství se nachází kostelní zahrada s kaplí Božího hrobu a křížovou cestou, před kostelem pak formálně upravený parter s potenciálem dalšího rozvoje. Trojice dnes nepříliš komunikujících ploch se svébytným charakterem může do budoucna nabídnout možnost příjemných míst pro pobyt s drobnějším měřítkem, ne nepodobným bytu pod širým nebem. Zatímco náměstíčko může sloužit k živějším aktivitám, tichá kostelní zahrada láká ke klidnému rozjímání a parčík k posezení v zeleném pokoji pod korunami starých stromů.
Zpracování tématu bude probíhat za podpory města Liberec, které má v plánu Malé náměstí rekonstruovat. Cílem zadání je kromě nalezení vhodného přístupu k rozvoji různorodých prostorů v historickém prostředí také nenásilné řešení adaptace na změnu klimatu.