Ateliéry

Ateliér Sitta

UNDER BRIDGE (soutěž)

Zadání

Téma obyvatelnosti „prokletých“ prostorů je jedním z témat, ke kterým se v ateliéru čas od času vracíme. Nejde přitom o místa vyhledávaná ale často spíše neexistující v povědomí obyvatel anebo o místa doslova zapovězená. Přitom jsou tato místa arogantním svědkem toho, jak zacházíme s povrchem planety, jakoby to byl nevyčerpatelný roh hojnosti. Jak využít místa, kde slunce nikdy nezasvítí, kde nezaprší? Na celém světě je to přitom pro mnohé jediná střecha nad hlavou. Zadání chápeme jako hledání konceptu jak tato místa využít, aby se stala místem relativního komfortu nejen pro člověka, ale i pro další živé organismy, které s námi kohabitují městské prostředí, zejména ptáky a rostliny. A může to být i místo, určené právě jen jim.

Od studentů očekáváme schopnost laterálního přemýšlení o obyvatelném prostoru bez jakýchkoliv typologických korzetů. Očekáváme koncepty, které rozmělní profesní hranice, které budou naplňovat požadavky C2C. Současně očekáváme i schopnost experimentovat a improvizovat s materiály – něco jako architecture povera nebo i inspirace favelami případně uprchlickými tábory nepovažujeme za nerelevantní.

Volba místa je kdekoliv na planetě. Tak je formulováno i zadání této soutěže. Samozřejmě můžeme nabídnout pomoc v hledáníi vhodných míst nejen v Praze ale třeba i v Austrálii.

architecturecompetitions.com/underbridge/

JINDŘICHŮV HRADEC

Zadání

Jindřichův Hradec je historické město s více než 21 000 obyvateli v jižních Čechách s úžasnou fotogenickou scenérií. Jeho kouzlo je sice neoddiskutovatelné, ale k dokonalosti má daleko. Toto město je pokladnice plná příležitostí. Město čeká na vaše svěží mysli, které nepostihuje břemeno provinilosti a pohodlné setrvačnosti místních obyvatel.

Přestože jsou jasně identifikována místa, která poškozují veřejný prostor a město obecně, projekt je otevřen i novým objevům. Chtěli bychom, aby brief byl co nejotevřenější. Očekáváme, že k tomuto projektu přistoupíte s otevřenou myslí. Je v pořádku vytvořit si vlastní agendu a také se řídit naším seznamem žádoucích zásahů. Na rozdíl od opotřebovaných a často unavených úkolů v Praze je toto místo do značné míry architektonickou terra incognita.

- propojení Vajgaru s řekou Nežárkou, návrh prostor na opevnění

- koncept městského předhradí Vajgaru

- nový parkhouse v historické zástavbě města

- nové vodní prvky / fontány, studny, potoky atd.

- koncepce areálu bývalých vojenských kasáren

- soutok Nežárky a Hamerského potoka

Je na vás, abyste našli více, pokud to nenajdete v našem seznamu. Návštěva místa je plánována na 1. března.

BARRANDOV

Zadání

Barrandov je městská část, která zažívá příliv nového obyvatelstva. Proto se zde projevila nutnost vybudování nového sportoviště, zvlášť pro zdejší mládež.

Vytvořte hravou krajinu s náplní pro parcour, skateboarding a další sportovní aktivity. Součástí řešení také přístřešek s toaletami. Tato skateplaza bude muset odolávat každodennímu zatížení.

hledání potenciálu - HRADIŠŤKO

Zadání

Hradištko je obec která se nachází v atraktivní krajině na území mezi Vltavou a Sázavou před jejich soutokem, v okrese Praha-západ, Žije zde přibližně 2 300 obyvatel. Vzdálenost od ČVUT je zhruba 40 km. K projektům s komplexním zadáním musíme přistupovat celostně. Prolínání disciplín musí být jak japonský dům. Tam se třepí k nepoznání hranice mezi tím, co je uvnitř a co vně. Hradištko je místem mnoha úloh, potřeb a ambicí. Je třeba se zmínit i o patriotismu místních.

Záměrně nechceme formulovat příliš specifická zadání. Je na studentech, aby identifikovali bolavá místa a sestavili žebříček priorit, kterým se chtějí věnovat. Tato zadání se budou prolínat s pracemi studentů v spolupracujícím ateliéru. Ideálně dojde i k vytvoření týmů, které budou pracovat formou meziprofesního dialogu. Tato forma spolupráce není bohužel studentům dosud vlastní, ale předjímá to, co lze očekávat v praxi, obzvláště pokud půjdou na zkušenou do zahraničí.

Z široké škály možností identifikovaných obyvateli obce poukazujeme pouze na některé: park u zámku, pavilon, zámecký dvůr jako centrum obce, amfiteátr, dětské hřiště, hasičská zbrojnice, náves, autobusová zastávka (propojení s TKA III), parkování – jako vždy a všude…,přechod obce do krajiny, propustnost atp.

ZAHRADY

Zpracování realizačního atelieru.